Yeni virüs dalgası, İspanyada gencleri hastanelere gonderiyor. Tehlike kapida mi?

Rutinlerini pandemi öncesi normlara geri getiren kısa bir mühletten sonra, İspanya'nın kuzey doğusundaki Barselona'daki Hospital del Mar'daki yöneticiler enfeksiyonlarda keskin bir artışla karşı karşıya
BARSELONA, İspanya -- Julio Miranda, koronavirüs tehdidini hiç bu kadar yakın hissetmemişti . İlk COVID-19 aşısı için Temmuz ortasına planlanan bir randevu ile 48 yaşındaki ev boyacısı, aşı bol gelişmiş dünyadaki birçok kişi gibi, kişisel salgın endişelerinin sona ermesini hevesle bekliyordu.

Sonra geçen ay bir meslektaşım hastalandı, ardından patronunun karısı geldi. Yavaş yavaş, beş iş arkadaşından biri dışında hepsi kendilerini yatakta buldu. Şilili Miranda da mide krampları hissetmeye başladı. Kısa süre sonra, her nefesi almak için mücadele ederek kanepede yatıyordu.

Miranda, bu hafta Barselona sahiline bakan bir hastane odasından, yoğun bakımda bir hafta sonra iyileştiğini, bilinci yerinde ancak oksijen alımına yardımcı olan bir makineye bağlı olduğunu söyledi.

Tıbbi faaliyetleri pandemi öncesi rutinlere geri getiren kısa bir moladan sonra, bu kuzeydoğu kentindeki Hospital del Mar'daki yöneticiler, bir kez daha personel vardiyalarını yeniden düzenleyerek ve genişleyen tesislerinde hastaları hareket ettirerek enfeksiyonlarda keskin bir artışla karşı karşıya.

Artış, koronavirüsün daha kolay yayılan delta varyantının ilerlemesiyle ortaya çıkıyor. Ve çoğunlukla, daha az yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyan, ancak sağlık merkezlerine ve acil servislere akın eden daha genç, aşılanmamış hastalar tarafından yönlendiriliyor . Hastaneye kaldırılmaları gereken noktaya ulaşırlarsa, iyileşene kadar genellikle normal koğuşlarda daha uzun süre kalırlar.

Bu tesiste, COVID-19 hastalarının sayısı sadece iki haftada 8'den 35'e çıktı. Bu, hastanenin önceki dalgalanmaların zirvesinde baktığı yüzlerce kişiden çok uzak. Ancak oradaki tüm COVID-19 faaliyetlerini koordine eden Juan Pablo Horcajada'ya göre, virüsün yayılmasına karşı "sert önlemler" alınmadığı sürece neler bekleyebileceğine dair bir uyarı olarak geliyor.


Horcajada, enfekte olanların büyük çoğunluğunun semptom göstermemesine rağmen, artışın hızının yalnızca Mart 2020'deki ilk artışla karşılaştırılabileceğini söyledi. Hastanede yatan hastaların çoğu fazla solunum desteğine ihtiyaç duymaz ve kortikosteroidlerle yeterince iyileşir. Ancak doktorlar, 20'li yaşlarında ve 30'lu yaşların başlarında ciddi zatürree gelişen insanlar görüyor.

In Spain yetkililer kesinlikle yaşlı ve en korunmasız gruplara öncelik çünkü, genç, büyük ölçüde aşılanmamış ise sosyalleşme. Sonuç olarak, en son Sağlık Bakanlığı verilerine göre 21 milyon - ya da ülkenin yetişkin nüfusunun yarısı - tamamen aşılanmış durumda, ancak bunların 600.000'den azı 30 yaşın altında.

Horcajada, "Aşıların kısa sürede kontrol altına alınacağını düşünmek için henüz çok erken" diyen Horcajada, hastalarının çoğunun ikinci aşı dozunu almadan önce enfekte olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir turizm devi olarak İspanya, diğer kısıtlamaların yanı sıra sokağa çıkma yasaklarını ve açık havada maske gereksinimlerini tam da yaz sezonu için zamanında kaldırdı. İlk büyük salgınlar kısa bir süre sonra, hatta pek çok turist ülkeye giriş yapamadan rapor edildi.

Birçoğu ilk tatil gezilerine, halk dilinde “partisizler” olarak etiketlenen geleneksel yaz festivallerinin resmi olmayan kutlamalarına ve okulların kapanmasıyla birlikte yeniden açılan gece hayatına bağlandı.

Horcajada için zamanlamalar bir felaket reçetesiydi: “Pozitif bir insanla minimum temastan sonra saniyeler içinde enfekte olabilen bir varyantla uğraşıyoruz” dedi.

Cuma günü, 100.000 kişi başına yakından izlenen 14 günlük bulaşma oranı İspanya'da 22 Haziran'da 2021'de görülen en düşük seviye olan 92'den 316 vakaya yükseldi. Ancak, aşılar bulunmadan önceki artışlardan farklı olarak , yeni ölümler azalıyor. ve yeni enfeksiyonların hızının çok altında bir oranda artan hastane işgal oranları.

Örneğin, İspanya Sağlık Bakanlığı, bu yıl 5 Ocak'ta 352 ve geçen yıl 19 Ekim'de 217 ile karşılaştırıldığında, geçen yazdan bu yana en düşük rakam olan Cuma günü ülke çapında 6 teyitli ölüm bildirdi. artan. O zamanlar normal hastane yataklarının onda birinden fazlası ve yoğun bakım koğuşlarının beşte biri COVID-19 hastalarını tedavi ediyordu, ancak şu anki işgal oranı normal yataklarda %2,4 ve yoğun bakım ünitelerinde %6,6.

Avrupa'da en hızlı yayılan salgınlara sahip diğer ülkelerde de benzer bir model var. Portekiz ve Kıbrıs'ta hastaneler, istikrarlı bir şekilde hasta biriktirmelerine rağmen, önceki çökmeye yakın senaryolardan uzaktır.

Birleşik Krallık, geçen hafta günde yaklaşık 30.000 yeni rapor edilen enfeksiyon ortalamasına sahipken, Ocak ayındaki kış dalgalanmasının yüksekliğindeki yaklaşık 70.000'lik zirveye kıyasla, alfa varyantı tarafından yönlendirildi - orijinal virüsten daha bulaşıcı, ancak deltadan önemli ölçüde daha az. Ancak o sırada günlük ölümler günlerce 1.000'i aşarken, Cuma günü 29 kişi kaydedildi.

İspanya'nın merkezi ve bölgesel hükümetleri genç grupların aşılanmasını hızlandırmaya çalışıyor, ancak gece sokağa çıkma yasakları veya turizmi etkileyecek seyahat yasakları gibi kapsamlı önlemlere karşı temkinli. Fransa ve Almanya şimdiden İspanya'ya ve komşu Portekiz'e seyahat etmekten caydırıyor, bu da turizm endüstrisinin tekrar ayağa kalkma girişimini engelleyen bir hareket.

Uzmanlar ve sağlık personeli, yetkililerin karışık sinyaller gönderdiğinden şikayet ediyor. Örneğin kuzeydoğu Katalonya bölgesi - Barselona'nın bulunduğu yer - bu hafta sonundan itibaren yalnızca barların ve gece kulüplerinin açık alanlarını işletmesine izin veriyor, ancak yetkililer bir müzik festivalinin binlerce insanla devam etmesine izin verdi. Konser müdavimlerinin eğlenceye katılmadan önce antijenler için negatif test etmeleri gerekmektedir.

Hospital del Mar'da 20 yaşındaki hemşire Ana Aguilar, parti yapmak isteyenlere sempati duyduğunu ancak neslinin daha sabırlı olması gerektiğini söyledi. Bir sağlık çalışanı olarak, hiç bitmeyen bir virüs dalgalanmaları döngüsünün hayal kırıklığını da dile getirdi.

“Her şey yeniden başlıyor gibi göründüğünde virüs geri geliyor. Ve bir kez daha aynı şey," dedi Aguilar. "Çok yorucu, belirsizlik başa çıkmayı çok zorlaştırıyor."
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.