Yeni onaylanmış ilaç, büyüyen ulusal obezite krizinde 'oyun değiştirici' olarak müjdelendi

 Yeni onaylanmış ilaç, büyüyen ulusal obezite krizinde 'oyun değiştirici' olarak müjdelendi

CDC, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm yetişkinlerin %42.4'ünün obeziteden muzdarip olduğunu söylüyor.

Yeni araştırma, obezite ve şiddetli COVID vakaları arasındaki olası bağlantıya bakıyor

Novo Nordisk ilaç firması tarafından yapılan enjekte edilebilir bir ilaç olan Semaglutide, Cuma günü Gıda ve İlaç İdaresi tarafından kronik obezite ile mücadele eden hastalar için onaylandı.

Obezite tıbbı uzmanı ve ilaç için deneme araştırmacısı olan Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi profesörü Dr. Robert F. Kushner ABC News'e “Bu terimleri hafifçe kullanmıyoruz” dedi. "40 yıldır bu alanın içindeyim. Böyle düşünmemizin nedeni, daha önce görmediğimiz, ortalama %15 veya daha fazla kilo kaybı sağlıyor."

Şu anda, ABD'deki tüm yetişkinlerin %42.4'ü, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre vücut kitle indeksinin 30 veya üzerinde olması olarak tanımlanan obeziteden muzdariptir.

FDA'nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi'nde Diyabet, Lipid Bozuklukları ve Obezite Bölümü müdür yardımcısı John Sharetts, “Bugünün onayı, obezite veya fazla kilolu yetişkinlere bir kilo yönetimi programına dahil etmek için faydalı yeni bir tedavi seçeneği sunuyor” dedi. Bir açıklamada.

Semaglutide, 2019 yılında FDA tarafından, daha düşük bir dozda da olsa Ozempic markası altında satılan Tip 2 diyabet tedavisi için onaylandı. 2.4 mg'lık daha yüksek dozda, ilaç, iştahı azaltmak için beyindeki merkezlere etki eder, artan fiziksel aktivite ile birleştiğinde potansiyel olarak önemli kilo kaybına yol açar ve düşük kalorili bir diyet sürdürmek için beslenme uzmanlarıyla danışma seansları sağlar.

İlaç, vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olan veya vücut kitle indeksi 27'nin üzerinde olan ve en az bir kiloya bağlı komorbiditesi olan hastaları hedefler.

New England Journal of Medicine'de yayınlanan yakın tarihli bir randomize ve kontrollü faz 3 klinik deneme çalışmasında, Chicago'daki Northwestern Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, ilacın 16 ülkede yaklaşık 2.000 kişi için kilo kaybı üzerindeki etkisini inceledi.

Tufts Tıp Merkezi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma şefi Dr. Anastassios G. Pittas, "Semaglutide, diğer obezite ilaçlarından bir paradigma kaymasıdır, çünkü beynin aksine bağırsağı hedef alır" dedi.

68 hafta boyunca katılımcılar kendilerine ya semaglutid ya da plasebo enjekte ettiler. Ortalama olarak, ilacı alanların yarısından fazlası vücut ağırlıklarının yaklaşık %15'ini kaybetti ve üçte birinden fazlası ağırlıklarının en az %20'si kadar kilo verdi.

Kushner'e göre, piyasadaki mevcut anti-obezite ilaçları yaklaşık %6 ila %12 arasında bir kilo kaybına neden oluyor.

Araştırmada araştırmacı ve Kuzey Carolina Üniversitesi Tıbbi Ağırlık Kliniği direktörü Dr. Sriram Machineni, "Biri 200 pound veya 250 pound ağırlığındaysa, 50 pound kaybetmek yaşamı değiştirir" dedi.

Uyuşturucu alan denemeye katılan Fort Washington, Maryland'den 58 yaşındaki Marleen Greenleaf, bir yılda 40 kilodan fazla kaybetti.

ABC News'e verdiği demeçte, "Bu kilo verme yolculuğunda çok uzun zamandır çalışıyorum ve pek çok şey denedim" dedi. "Kilo vermek benim için her zaman zor olmuştur. Temelde yo-yo diyetini kilo verdiğim yerde yaptım ve sonra tekrar geliyor."

Greenleaf, bu tedavinin farklı olduğunu, çünkü "hızlı düzeltme" değil, tutarlı olduğunu söyledi. Haftada bir rejim, günlük alınması gereken diğer obezite önleyici ilaçların aksine, yönetimi kolaylaştırdı.

Greenleaf'in önemli kilo kaybı, diyalizdeki kocası için canlı böbrek donörü olarak nitelendirilmesine izin verdi. Eşleşmemelerine rağmen, böbreği başka bir alıcıya gitti ve karşılığında kocasına bir böbrek verildi.

"Bana göre bu buzdağının görünen kısmıydı ... çünkü sağlıklıydım ve kilo verdim, ona daha iyi bir yaşam tarzı sunabildim" dedi.

Kushner, semaglutidin, vücutta iştahı düzenleyen ve vücutta doğal olarak oluşan bir hormon olan GLP-1'i bir ilaç olarak kullanarak, vücudun normal olarak iştahı düzenleme biçiminden yararlanan yeni nesil ilaçlara yol açabileceğini söyledi.

Kushner, "Doğal olarak vücudumuzdaki hormonlardan acıkmamıza neden olan sinyallere sahibiz ve yemek yediğimizde kendimizi tok hissediyoruz" dedi.

Büyüyen bir kriz

Obezite, kardiyovasküler hastalıklar, felç, Tip 2 diyabet ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalıkla bağlantılı büyük bir halk sağlığı krizi haline geldi. Metabolik etkileri koronavirüs pandemisi sırasında belirgindi ve obezitesi olan insanları ciddi hastalık, hastaneye yatış ve ölüm riski altına soktu.

New England Journal of Medicine'de yayınlanan 2019 tarihli bir araştırmaya göre, mevcut eğilimler göz önüne alındığında, 2030 yılına kadar yaklaşık 2 Amerikalı yetişkinden biri obez olacak .

Kuzey Amerika Operasyonları Başkan Yardımcısı ve Novo Nordisk Başkanı Doug Langa, ABC News'e verdiği demeçte, "Bugün çok fazla tedavi seçeneği yok ve birçok çevrede bu bir hastalık olarak bile kabul edilmiyor. Karşılanmamış önemli bir ihtiyaç var" dedi.

Novo Nordisk'e danışmanlık yapan Cleveland Clinic'te obezite tıbbı direktörü Dr. W. Scott Butsch, bunun karmaşık bir hastalık olduğunu ve "birine daha az yemesini veya daha fazla hareket etmesini söylemek, karmaşık bir soruna basit bir çözümdür. "

Tüm uzmanlar yeni tedaviyi "oyunu değiştiren" olarak nitelendirecek kadar ileri gitmemiş olsa da, birçoğu semaglutidin obezitenin tedavi edilme şeklini değiştirebilecek yeni nesil ilaçların ortaya çıkmasına yol açabileceği konusunda hemfikirdi.

Butsch, "Bunun, obezite hastalığı hakkında düşünme biçimimizde bir değişimi temsil edebileceğini düşünüyorum." Dedi. "Daha iyi huylu bir tedavi seçeneği olarak algılanabilecek bir ilaç verirsek ve bu önemli etkiler yaratırsa, sonunda giderek daha fazla insanı normal vücut ağırlığına sahip olma hedefine ulaştırmak ya da hastaları önemli ölçüde azaltmak için bir değişiklik yapmış olursunuz. şiddetli obezite var."

Denemede gözlemlenen kilo kaybına genellikle kan basıncı, kan lipidleri ve kan şekerlerindeki iyileşmeler de dahil olmak üzere sağlık yararları eşlik etti.

Langa, "Her azalma artışıyla, potansiyel olarak komorbid bir durumun da daha iyiye etkilendiğini görüyorsunuz" dedi.

Semaglutidin yaygın yan etkileri, esas olarak mide bulantısı, kusma veya ishal gibi gastrointestinal rahatsızlıklardan oluşan ve zamanla hafifleyen hafif ila orta şiddetteydi.

Tip 2 diyabetli bireylerin dışlanması ve katılımcıların yaklaşık dörtte üçünün beyaz ve kadın olması gibi denemede bazı sınırlamalar vardı.

Ek olarak Pittas, bu çalışmalarda semaglutidin, klinik uygulamada her zaman mümkün olmayan kilo vermeyi amaçlayan kapsamlı yaşam tarzı değişiklikleriyle eşleştirildiğini kaydetti. İlaç ayrıca optimal uyum için birkaç hafta ila aylar arasında titrasyon gerektirir.

Pittas, "Ortalama olarak, klinik pratikte kilo kaybının çalışmalardan daha az, muhtemelen %5 ila %10'a yakın olmasını bekliyorum."

Obeziteden muzdarip insanlar, kilolarını yönetmek için ilacı ömür boyu almak zorunda kalacaklar, ancak almayı bırakmak, denemelerden birine göre, kaybedilen kiloların çoğunu geri kazanmalarına yol açabilir.

"Şu anda obeziteyi uzun süreli kronik tekrarlayan bir hastalık olarak düşünüyoruz, tıpkı diyabet veya hipertansiyon gibi... Bu kronik hastalıkları düşündüğünüzde, uzun vadeli tedaviyi düşünürsünüz. Bu ilaçlar kilo kaybı ve bakımı için onaylanmıştır. kilo kaybı, uzun vadeli," diye açıkladı Kushner.

İlacın daha yüksek dozunu almanın uzun vadeli etkileri hala bilinmemekle birlikte, diyabeti tedavi eden semaglutidin düşük doz versiyonunun nispeten az yan etkisi olmuştur.

Zayıflama ilaçları maliyetli olabileceğinden ve her zaman sigorta kapsamına girmediğinden, erişimin önündeki önemli bir engel fiyatlandırma olabilir.

Butsch, "Alan, kapsam ve geri ödeme için hâlâ Medicare ve Medicaid sigorta şirketlerimizin insafına kalmış durumda. Bunlar olmadan, ilaç harika olabilir, ancak hiçbir zaman potansiyelinden yararlanılamaz," dedi.

Novo Nordisk, ABC News'e ilacı mümkün olduğunca erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirmek için sigorta şirketleriyle aktif görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.