Xiaomi firmasına büyük kazık

Xiaomi firmasına büyük kazık 

Akıllı telefon pazarındaki yükselen isimlerden biri olan Xiaomi kısa bir süre önce logo değiştirdi. Zaten son dönemde pek çok küresel şirket logo değiştirdiği için buraya kadar bir sorun yok.

Malum son dönemde baktığımız zaman pek çok ismin logosunu değiştirdiğine tanıklık ediyor. Otomobil dünyasındaki dev isimlerden, teknoloji sektöründeki küresel isimlere kadar birçok firma logosunu yeniledi.

Nitekim Xiaomi de bu isimlerden biri oldu. Dilerseniz aşağıdan yeni ve eski Xiaomi logosuna göz atabilirsiniz.

Yeni logoya baktığımız zaman sadece köşe hatlarının ovale döndüğünü görüyoruz. Onun haricinde font ve renk gibi unsurlar aynı kalmış. Yani aradaki tek farkın ovalleşen köşeler olduğunu söyleyebiliriz.

Peki sizce Xiaomi bu logo için ne kadarlık bir ödeme yapmıştır?

Xiaomi Xiaomi olalı böyle kazık yemedi

Normal şartlarda birisi size bu logoyu getirse ödeme bile yapmayı reddedebilirsiniz. Lakin kurumsal alanda işler bu şekilde yürümüyor. İlla ki bir ödeme yapmanız gerekli. 3 - 5 birşeyler atarım diye düşünebilirsiniz. Fakat Xiaomi yetkilileri bu logo için 300 bin doların üzerinde bir meblağ ödemişler. Küsuratı ile yaklaşık olarak 302 - 305 bin dolar arası bir rakam. Elbette bunlar Çinli kaynakların iddiaları.

Dürüst olmak gerekirse bu logo için bu kadar para ödemek kazık yemek ile eş anlama gelmektedir. Tamam logo modernleşmiş vs. vs. fakat yine de biz arada o kadar keskin farklar göremedik.

Gerçi günümüzde görünmez heykel diye satılan ve ortada hiç birşey olmayan esere 15 bin dolar veren zihniyet, böyle bir logoya da 300 bin dolar verebilir. 
Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.