Ünlü avukat F. Lee Bailey 87 yaşında öldü.

 Ünlü avukat F. Lee Bailey 87 yaşında öldü

OJ Simpson ve diğerlerini temsil eden ünlü avukat F. Lee Bailey öldü.

Ünlü savunma avukatı F. Lee Bailey 87 yaşında öldü

Bailey'in Massachusetts'te Yüksek Mahkeme yargıcı olan eski hukuk ortağı Kenneth Fishman'a göre, Bailey Atlanta bölgesindeki bir hastanede öldü.


Fishman ölüm nedenini açıklamadı, ancak Bailey'nin oğullarından birine daha yakın olmak için yaklaşık bir yıl önce Georgia'ya taşındığını ve son birkaç aydır çeşitli tıbbi sorunlarla uğraştığını söyledi.

Bailey ile hukuki ilişkisi ve dostluğu 1975 yılına dayanan Fishman, “Birçok açıdan, hazırlık ve soruşturma açısından bir ceza savunma avukatının nasıl olması gerektiğine dair bir modeldi” dedi.

Kırk yıldan fazla süren bir kariyerde Bailey, kibirli, benmerkezci ve otoriteyi küçümseyen biri olarak görüldü. Ancak müvekkillerinin savunmasında da cesur, zeki, titiz ve yorulmaz biri olarak kabul edildi.

Bailey, Eylül 1981'de US News and World Report'a verdiği bir röportajda, "Hukuk mesleği muazzam bir ego koleksiyonuna sahip bir iştir" dedi.

Bailey'nin diğer yüksek profilli müşterilerinden bazıları arasında karısını öldürmekle suçlanan Dr. Samuel Sheppard ve Vietnam Savaşı sırasında My Lai katliamıyla bağlantılı olarak suçlanan Yüzbaşı Ernest Medina vardı.

Hırslı bir pilot, en çok satan yazar ve televizyon programı sunucusu Bailey, eski NFL yıldızı Simpson'ı savunan yasal "rüya ekibinin" bir üyesiydi ve aktör, karısı Nicole Brown Simpson'ı öldürdüğü suçlamalarından beraat etti. ve arkadaşı Ron Goldman, 1995'te.

Perşembe günü bir tweet'te Simpson, “Harika bir tanesini kaybettim. F Lee Bailey özleneceksin.”

Simpson, The Boston Globe Magazine'deki 1996 tarihli bir hikayede Bailey'nin takımın en değerli üyesi olduğunu söyledi.

Simpson, "Her şeyi basitleştirmeyi ve davanın en hayati bölümlerinin neler olduğunu belirlemeyi başardı" dedi. “Lee, davanın stratejisinin ne olduğunu, neyin önemli olup neyin olmayacağını açıkladı. Davanın en önemli kısımlarının ne olacağına dair inanılmaz bir kavrayışa sahip olduğunu düşündüm ve bu doğru çıktı.”

Duruşmanın en unutulmaz anlarından biri, Bailey'nin Los Angeles polisi Dedektif Mark Fuhrman'ı, onu Simpson'a komplo kurmak olan bir ırkçı olarak tasvir etmek için çapraz sorguya çekmesiydi. Klasik Bailey'di.

Fuhrman, ırkçı sıfatlar kullanmayı reddetti, ancak savunma daha sonra Fuhrman'ın ırkçı hakaretler yaptığına dair kayıtları ortaya çıkardı.

Fuhrman'ın baskı altında soğukkanlılığını korumasına ve bazı hukuk uzmanları bu yüzleşmeyi berabere olarak nitelendirmesine rağmen, Bailey aylar sonra takası hatırlatarak, "Fuhrman'ın kendi mezarını kazdığı gündü" dedi.

Bailey'nin son kitabı “OJ Simpson Davası Hakkındaki Gerçek: Savunmanın Mimarı Tarafından” bu ay piyasaya çıkıyordu.

Bailey, müvekkillerinin çoğu için beraat kararı aldı, ancak aynı zamanda, özellikle Hearst'ün davalarını da kaybetti.

Yayıncı bir mirasçı olan Hearst, 4 Şubat 1974'te Symbionese Kurtuluş Ordusu terörist grubu tarafından kaçırıldı ve grupla birlikte silahlı soygunlara katıldı. Duruşmada Bailey, hayatından endişe ettiği için katılmaya zorlandığını iddia etti. Hala hüküm giydi.

Hearst, cezasını azaltmak için imzaladığı bir bildiride Bailey'i "etkisiz bir avukat" olarak nitelendirdi ve davayı "alay, saçmalık ve düzmece"ye indirdi. Hearst, onu dava hakkında bir kitap anlaşması yapmak için savunmasını feda etmekle suçladı.

Başkan Jimmy Carter cezasını indirdikten sonra Ocak 1979'da serbest bırakıldı.

Bailey, 1954'te karısını öldürmekten hüküm giymiş bir Ohio osteopatı olan Sheppard'ın avukatı olarak adını duyurdu.

Sheppard, ABD Yüksek Mahkemesi 1966'da dönüm noktası niteliğindeki bir kararında "kitlesel, yaygın, önyargılı reklamın" haklarını ihlal ettiğine karar vermeden önce on yıldan fazla bir süre parmaklıklar ardında geçirdi. Bailey, ikinci bir davada beraat kararı verilmesine yardımcı oldu.

Bailey ayrıca 1962 ve 1964 arasındaki Boston Strangler cinayetlerinin sorumluluğunu üstlenen Albert DeSalvo'yu da savundu. DeSalvo cinayetleri itiraf etti, ancak hiçbir zaman yargılanmadı veya mahkum edilmedi ve daha sonra geri çekildi. DeSalvo'nun iddiasına atılan şüphelere rağmen, Bailey her zaman DeSalvo'nun boğucu olduğunu iddia etti.

Kariyeri boyunca Bailey, bazen aşındırıcı tarzı ve tanıtım arayışıyla yetkililerin düşmanlığını yaptı. 1970 yılında bir Massachusetts yargıcı tarafından “aşırı benmerkezcilik felsefesi” nedeniyle sansürlendi ve bir dava hakkında alenen konuştuğu için 1971'de New Jersey'de bir yıl süreyle barodan ihraç edildi.

Ancak Fishman, tanıtım stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi.

Fishman, "Halkın gözünden zevk almak onun için bir araç oldu" dedi. "Mahkeme salonunun dışına çıkıp bir sürü mikrofonun önünde konuşan ilk avukatlardan biriydi. Bir davayla ilgili tüm haberler savcılık tarafındanydı. Bu yüzden stratejisi oraya çıkıp tüm suçlamaları şüpheye düşürmekti."

Bailey, 1994'te hüküm giymiş bir uyuşturucu kaçakçısının sahip olduğu milyonlarca dolarlık hisse senedini işleme biçimi nedeniyle 2001'de Florida'da ve ertesi yıl Massachusetts'te barodan atıldı. 1996'da mahkemeye itaatsizlikle suçlanan federal hapishanede neredeyse altı hafta geçirdi. hisseyi çevir. Deneyim onu ​​“küskün” bıraktı.

2013'te Maine'deki baro sınavını geçti, ancak eyaletin en yüksek mahkemesi tarafından avukatlık yapma hakkından mahrum bırakıldı, bu da diğer eyaletlerde barodan atılmasına yol açan eylemlerinin ciddiyetini anladığını kanıtlamadığı sonucuna vardı.

Francis Lee Bailey, bir gazete reklamcısı ve bir öğretmenin oğlu olarak Boston'un Waltham banliyösünde doğdu.

1950'de Harvard Üniversitesi'ne kaydoldu, ancak ikinci sınıfının sonunda deniz pilotu olmak için eğitim almak için ayrıldı. Ömür boyu uçma sevgisini korudu ve hatta kendi havacılık şirketine sahipti.

Askerdeyken, Bailey Kuzey Carolina'daki Cherry Point Deniz Piyadeleri Hava Üssü'ndeki hukuk personeli için gönüllü oldu ve kısa süre sonra kendisini 2.000'den fazla erkeğin hukuk görevlisi olarak buldu.

Bailey, 1960 yılında Boston Üniversitesi'nden 90.5 ortalama ile hukuk diploması aldı, ancak Hukuk İncelemesine katılmayı reddettiği için onursuz bir şekilde mezun oldu. Üniversitenin askeri hukuk tecrübesi nedeniyle lisans derecesi şartından feragat ettiğini söyledi.

Bailey dört kez evlendi ve üç boşandı. Dördüncü eşi Patricia 1999'da öldü. Üç çocuğu oldu.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.