Twitter'daki Nijeryalılar Nijerya'nın Twitter askıya alınmasına tepki gösterdi

 Twitter'daki Nijeryalılar Nijerya'nın Twitter askıya alınmasına tepki gösterdi

Sosyal medya kullanıcıları, yetkililerin faaliyetlerini 'süresiz olarak' askıya alma kararını patlatmak için sosyal medya platformuna gidiyor.

Hükümet, Twitter'ın "Nijerya'nın kurumsal varlığını baltalayabilecek" faaliyetler için kullanıldığını söyledi

Yetkililerin bu hamlesi, Twitter'ın sosyal medya şirketinin "küfürlü" davranış politikasını ihlal ettiği için Başkan Muhammadu Buhari'nin hesabını geçici olarak askıya almasından iki gün sonra geldi Buhari'nin hesabı, hükümet binalarına yapılan saldırılardan sorumlu tutulan bölgesel ayrılıkçıları cezalandırmakla tehdit ettikten sonra 12 saat süreyle askıya Federal Enformasyon ve Kültür Bakanlığı, Twitter'dan yaptığı ve hareketin ne zaman yürürlüğe gireceğini açıklamayan belirsiz bir açıklamada, sosyal medya platformunun “Nijerya'nın kurumsal varlığını baltalayabilecek” faaliyetler için kullanıldığını söyledi.

Bakanlığıngönderisininaltına yanıt veren birçok kullanıcı, Twitter'ın kendisinde böyle bir hamleyi duyurmanın ironisine dikkat çekti.

'Dijital içerme ve dijital haklar üzerinde çalışan bir pan-Afrika sosyal girişimi olan Paradigm Initiative'in yönetici direktörü Gbenga Sesan, hareketin "yalnızca utançla sonuçlanacağını" söyledi ve kullanıcıları erişimi korumak için bir Sanal Özel Ağ (VPN) indirmeye çağırdı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şaka sıkıntısı da yoktu.

Blog yazarı ve siyasi yorumcu Japheth Omojuwa, “felaket”in “Federal Duygusal ve Mantıksız Tepkiler Bakanlığı”ndan kaynaklandığını söyledi.

Bu arada, Uluslararası Af Örgütü'nün Nijerya şubesi bu hareketi kınadı ve yetkilileri “medyayı susturmaya, sivil alanı bastırmaya ve Nijeryalıların insan haklarını baltalamaya yönelik yasadışı askıya alma ve diğer planları derhal tersine çevirmeye” çağırdı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.