Türkiye'nin Karadeniz'de Yeni Doğal Gaz Keşfi Yapması Bekleniyor

Türkiye'nin Karadeniz'de Yeni Doğal Gaz Keşfi Yapması BekleniyorKonuya aşina olan kişilere göre Türkiye, Karadeniz'de daha fazla doğal gaz rezervi keşfetti ve yakında bir açıklama yapacak.

Amasra-1 açık denizinden gelen ilk veriler, yeni keşfedilen önemli miktarda gazın önemli bir miktarını gösterdiğini belirterek, gizli bilgileri tartışırken kimliğinin açıklanmamasını istedi. Geçen yıl Türk kaşifler, Karadeniz'deki en büyük keşif olan yakındaki Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküp gaz buldu ve üretimin 2023 yılına kadar başlayabileceğini söyledi.

Yetkililer, Sakarya sahasında bulunan her iki buluntuda da toplam ve geri kazanılabilir gazın bağımsız denetimine sunulmamıştır. Yetkililer, devlet petrol şirketi Tpao'nun mevduatları kendi başına geliştirmeyi planladığını ve dış finansmana ihtiyaç duymayacağını söyledi.

Enerji Bakanlığı, Amasra keşfi hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta başlarında bir televizyon röportajında, Cuma günü Karadeniz kıyılarından “iyi haberler” vereceğine söz vererek bunu ima etti. Son zamanlardaki enerji bulgularını, döviz cinsinden ödenmesi gereken enerji ithalatı faturası da dahil olmak üzere, Türkiye'nin uzun vadeli ekonomik kırılganlıklarından bazılarına bir çözüm olarak sundu.

Karadeniz gaz yataklarına ilişkin önceki duyurular, tahvillerden hisse senetlerine kadar Türk varlıklarını artırdı. Erdoğan ve hükümeti, pandemi karantinaları sırasında işsizliğin artmasının ardından popülaritesindeki düşüşle mücadele ediyor.

Akdeniz Noktaları

Türkiye, son yıllarda kıyılarında petrol ve gaz arama çalışmalarını hızlandırdı. Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri, Avrupa Birliği üye ülkeleri Yunanistan ve Kıbrıs ile çatışmalara yol açtı.

Sakarya sahasının, 2025 hedefi olan plato üretimine ulaşıldığında Türkiye'nin 730 milyar dolarlık ekonomisinin ihtiyaç duyduğu gazın %30'unu sağlaması bekleniyor.

Ankara şu anda yılda tükettiği 50 milyar metreküp gazın neredeyse tamamını ithal ediyor. Yetkililer, yerli üretimin ülkenin gaz talebini %60 oranında artırarak 2030 yılına kadar yılda 80 milyar metreküpe çıkarmasını bekliyor.

Keşiflerin ayrıca Türkiye'nin daha ucuz gaz ithal etmesine ve yıllık ortalama 44 milyar dolarlık enerji faturasını kesmesine izin vermesi bekleniyor.

Rus Gazprom PJSC , Azerbaycanlı Socar ve Nijeryalı sıvılaştırılmış doğal gaz üreticileri ile yaklaşık 16 milyar metreküp yıllık tedarik için uzun vadeli sözleşmeler yakında sona erecek.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.