Trump'ın eski Beyaz Saray danışmanı, uzun zamandır beklenen ifade için Meclis komitesinin önüne çıkacak

 Trump'ın eski Beyaz Saray danışmanı, uzun zamandır beklenen ifade için Meclis komitesinin önüne çıkacak

Demokratlar bir mahkeme celbi uygulamak için yıllarca süren bir çaba sergilediler.

Trump, eski WH avukatının ifadesine rağmen 'Mueller'i kovmayı asla önermedim' dedi


Eski Beyaz Saray avukatı Don McGahn, eski özel savcı Robert Mueller'in Rusya soruşturmasıyla ilgili olaylar hakkında McGahn'ın ifadesini talep eden bir mahkeme celbinin uygulanması için Kongre'nin yıllarca süren çabalarının ardından Cuma günü Meclis Yargı Komitesi önünde ifade vermeye hazırlanıyor .

Kaynaklar ABC News'e verdiği demeçte, Trump, eski Beyaz Saray danışmanı Patrick Philbin aracılığıyla komiteye McGahn'ın ifade vermesini engellemeye çalışmadığını açıkça belirtti. Bir başka eski Beyaz Saray avukatı olan Scott Gast, McGahn'ın ifadesine katılacak.

Röportajın şartları, McGahn'ın , Mueller raporunun kamuya açık bölümlerinde yer almayan, yürütme organının çalışanları ile yaptığı hiçbir görüşmeyi tartışmayacağını belirtiyor McGahn ayrıca Mueller'in raporunun McGahn'ın müfettişlere yaptığı yorumların doğru bir yansıması olup olmadığını ve ifadelerinin doğru olup olmadığını tartışabilir.

 Mueller, eski FBI Direktörü James Comey'in görevden alınmasını çevreleyen koşullar ve eski Başsavcı Jeff Sessions'ın Rusya soruşturmasından geri çekilmesiyle ilgili olaylara karıştığının bildirilmesi hakkında McGahn ile görüşme talebinde bulunmuştu .

Röportaj, kamuya açıklanmadan önce yedi takvim günü içinde tüm taraflarca yazıya dökülecek ve gözden geçirilecektir.

ABC News'den George Stephanopoulos ile Haziran 2019'da özel bir röportajda Trump, McGahn'ın Mueller'e Trump'ın kendisine birçok kez başsavcı vekilinin çıkar çatışmaları nedeniyle özel avukatı görevden alması talimatını verdiğini söylediğinde "kafasının karışmış olabileceğini" söyledi.

Stephanopoulos'a konuşan Trump, "Bununla ilgili hikaye çok basit, 1 numara, Mueller'i asla kovmayacaktım. Mueller'i kovmayı asla önermedim" dedi.

Stephanopoulos geri çekilip McGahn'ın ifadesine atıfta bulunduğunda, Trump meydan okudu.

Trump, "McGahn'ın ne söylediği umurumda değil, önemli değil" dedi. "Bu, herkese onun ne kadar iyi bir danışman olduğunu göstermek içindi."

Ağustos 2019'da Meclis Demokratları , McGahn'ın ifade vermesini talep eden mahkeme celplerini uygulamak için bir dava açtılar - Mueller'in raporundaki önemli bir tanık üzerindeki mücadeleyi bir çözüm için mahkemeye göndererek Beyaz Saray ile olan anlaşmazlığını keskin bir şekilde tırmandıran bir hareket.

McGahn, Mueller'in müfettişleriyle 30 saatten fazla zaman geçirdi ve Trump, McGahn'ın Kongre'ye tanıklık etmesine izin vermeyi reddetmişti.

McGahn'ın halefi, eski Beyaz Saray danışmanı Pat Cipollone, komiteye yazdığı bir mektupta, "McGahn'ın Başkan'ın kıdemli danışmanı olarak görevi sırasında meydana gelen meselelerle ilgili olarak zorunlu kongre ifadesinden kesinlikle muaf olduğunu" yazdı.

Kasım 2019'da bir federal bölge yargıcı, McGahn'ın bir kongre mahkeme celbine uyması gerektiğine karar verdi. Ancak daha sonra Adalet Bakanlığı bu karara itiraz etti ve Şubat 2020'de yüksek mahkemede galip geldi.

Davada geçen ay bir duruşma yapılması planlandı, ancak anlaşma nedeniyle gerçekleşmedi.


Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.