Tim Cook, 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılıma sahip dedi. Android mi ? ios İcin mi ? Detay İçin Tıkla

 Tim Cook, Android'in yandan yükleme nedeniyle iOS'tan 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılıma sahip olduğunu söyledi

Apple patronuna göre, yan yükleme "kullanıcının çıkarlarına uygun değil"

Tim Cook, Google'ın işletim sisteminin Cueprtino'nunkinden 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılıma sahip olduğunu iddia ederek Apple ile Android arasındaki tartışmayı daha da alevlendirdi.

Apple'ın uygulamaya izin vermek zorunda kalması durumunda iPhone'un güvenliğini yok edeceğini de sözlerine ekledi.

Medya şirketi Brut'un CEO'su ve kurucusu Guillaume Lacroix ile konuşan Cook, Apple'ın kullanıcı gizliliğine odaklandığını yineledi. Apple patronu, "On yıldan fazla bir süredir gizliliğe odaklandık. Bunu temel bir insan hakkı olarakhttps://www.2vk.net/ görüyoruz. Temel bir insan hakkı" dedi.


Cook ayrıca, "kullanıcının çıkarlarına uygun olmadığını" iddia ettiği bölümler de dahil olmak üzere Avrupa Komisyonu tarafından önerilen Dijital Piyasalar Yasası (DMA) hakkında da konuştu.

"Tartışılmakta olan mevcut DMA dili, iPhone'u yandan yüklemeye zorlayacaktır" dedi. "Bu, iPhone'un güvenliğini ve insanları uygulamalar arasında izleme izni almaya zorlayan gizlilik beslenme etiketlerimiz ve Uygulama İzleme Şeffaflığına sahip olduğumuz App Store'a yerleştirdiğimiz birçok gizlilik girişimini yok eder."

"Ekosistemimizde sıkışıp kalan insanlar dışında bu şeyler artık var olmayacaktı ve bu yüzden mahremiyet ve güvenlik konusunda derinden endişeleniyorum."
Cook, Android cihazların iOS'tan 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılım bulaşmasından sorumlu olduğunu ekledi. Muhtemelen Nokia'nın bu 2019 raporuna atıfta bulunuyor , ancak güncellenmiş bir 2020 sürümü , Android'de kötü amaçlı yazılım algılamanın %26,6'ya düştüğünü ve iPhone'un %1'den %1,6'ya yükseldiğini gösteriyor.


Cook, "Çünkü iOS'u tek bir App Store olacak şekilde tasarladık ve mağazaya gitmeden önce tüm uygulamalar gözden geçirildi."

Kötü amaçlı yazılım bulaşmış birçok uygulamanın Play Store'a sızdığını gördüğümüz doğru olsa da , Apple'ın mağazası mükemmel değil. Yakın tarihli bir rapor, en çok hasılat yapan 1.000 iPhone uygulamasının neredeyse % 2'sinin dolandırıcılık olduğunu ve bir iPhone kullanıcısının App Store'dan bir dolandırıcılık Bitcoin uygulamasını indirdikten sonra 600.000 $ kaybettiğini gösterdi.
Tüm telefon kullanıcıları, resmi mağazalarının dışında uygulama indirmenin tehlikeleri konusunda uyarılır. Google, "bilinmeyen uygulamaları" yükleme seçeneğini kullanarak bunu kolaylaştırır ve aynı şey iPhone'larda mümkün olsa da, jailbreak yapmak veya geliştirici araçlarını kullanmak gibi çok daha fazla çalışma gerektirir.

Röportajın başka bir yerinde Cook, Apple Car'ın hala geliştirme aşamasında olduğunu ima etti. CEO, "Bir araba açısından," dedi, "Sır tutmam gerekiyor ve her zaman elimizde bir şeyler olmalı." Ayrıca, sürekli, invazif olmayan bir kan şekeri izleme özelliğine sahip gelecekteki bir Apple Watch raporlarının doğru olduğunu da önerdi .

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.