SpaceX, küçük yaratıkları, güneş panellerini uzay istasyonuna fırlattı

 SpaceX, küçük yaratıkları, güneş panellerini uzay istasyonuna fırlattı

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonuna binlerce küçük deniz canlısı ve güçlü güneş panelleri de dahil olmak üzere yeni bir malzeme paketi gönderdi.

CAPE CANAVERAL, Fla. -- SpaceX Perşembe günü Uluslararası Uzay İstasyonuna binlerce küçük deniz canlısını, plakla savaşan bir diş macunu deneyi ve güçlü güneş panelleriyle birlikte gönderdi.

İstasyonun yedi astronotu için taze limon, soğan, avokado ve kiraz domatesleri de içeren 7.300 pound (3.300 kilogram) sevkiyat Cumartesi günü ulaşacak.

SpaceX'in Falcon roketi, Kennedy Uzay Merkezi'nden puslu öğleden sonra gökyüzüne fırladı. İlk aşamadaki güçlendirici bir değişiklik için yeniydi, kalkıştan birkaç dakika sonra bir açık deniz platformuna indi, böylece bu sonbaharda bir NASA astronot uçuşu için geri dönüştürülebilir.

Yine yepyeni Dragon kargo kapsülü, uzay istasyonunun eskiyen elektrik şebekesini desteklemek için tasarlanmış üç yüksek teknolojili güneş paneli setinden ilkini sunuyor. Astronotlar, 20 yıldır sürekli çalışan güneş kanatlarının yanına iki açılır panelin kurulmasına yardımcı olmak için bu ayın sonlarında iki uzay yürüyüşü gerçekleştirecek.

NASA'nın uzay istasyonu program yöneticisi Joel Montalbano Çarşamba günü yaptığı açıklamada, artan sayıda bilet satın alan ziyaretçiyi karşılamak için daha fazla güce ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Kargo, uzayda astronotların dişlerini ve diş etlerini sağlıklı tutmayı amaçlayan bir deneyde diş macunu ve gargara ile tedavi edilecek diş hastalarından alınan tükürük ve oral bakteri örneklerini içeriyor.

Nevada Las Vegas Üniversitesi'nden araştırmacı Jeffrey Ebersole yaptığı açıklamada, "Dünya yöntemlerinin sıfır yerçekiminde çalışacağının garantisi yok" dedi.

Ayrıca yörüngedeki laboratuvara yöneldi: daha çok su ayıları olarak bilinen 20.000 tardigrad ve 128 kısa kuyruklu kalamar, ayrıca şili biberi bitkileri ve pamuk fideleri.

Tardigradlar, Dünya'daki zorlu ortamlarda ve hatta uzay boşluğunda bile hayatta kalabilir. Dondurularak fırlatılan bu mikroskobik ekstremofiller, uzay istasyonunda çözülecek ve yeniden canlandırılacak. Bilim adamları, hayvanların uyarlanabilirliğinin arkasındaki genleri tanımlayarak, uzun uzay konaklamaları sırasında insan vücudundaki stresleri daha iyi anlamayı umuyorlar.

Bebek kısa kuyruklu kalamar, faydalı bakteriler ve onların hayvan konakları arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışmanın parçasıdır.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.