Şiddet, Meksika'da yaklaşan ara seçimleri gölgede bıraktı

 Şiddet, Meksika'da yaklaşan ara seçimleri gölgede bıraktı

Güvenlik danışmanlığı, seçim kampanyası sırasında 35 aday da dahil olmak üzere en az 89 politikacının öldürüldüğünü söyledi

Bir adli tıp teknisyeni, Michoacan eyaletinde Morelia'da Kurumsal Devrimci Parti (PRI) için Morelia belediye başkanı adayı Guillermo Valencia'nın kampanya ekibinin kamyonuna kimliği belirsiz saldırganların saldırdığı bir sahnede çalışıyor

Meksika'da ara seçimler yaklaşırken kampanyanın sona ermesiyle birlikte , pek çok kişi uzmanların yakın tarihin en kanlı seçim sezonlarından biri olarak nitelendirdiği bu dönemde dökülen kanın sona ermesini umuyor.

Bir güvenlik danışmanlığı firması olan Etellekt'e göre, 200 günden fazla süren kampanyalarda 35'i aday olmak üzere en az 89 politikacı öldürüldü. Ayrıca şirket, politikacılara ve adaylara yönelik sözlü tehdit ve yıldırma, dayak, maddi hasar, adam kaçırma, aile üyelerine saldırılar ve yetkinin kötüye kullanılmasına kadar değişen 782 saldırı kaydetti.

Bunların yüzde 75'i muhalefetteki politikacılara ve suçların işlendiği hükümet adaylarına karşıydı. Öldürülen politikacıların yüzde yetmiş beşi aynı zamanda muhalefet partilerinin üyesiydi.

Etellekt Direktörü Ruben Salazar Al Jazeera'ya verdiği demeçte, "Bu seçime damgasını vuracak olan şey, esas olarak eyalet hükümetlerinin veya belediyelerin muhaliflerine karşı ortaya çıkan şiddettir."

“89 ölümün yüzde 44'ünün federal hükümete karşı muhalefet koalisyonunun bir parçası olduğu da söylenmelidir. Özetle, burada tanık olduğumuz şey, muhalefetin bir parçası olmanın bu ülkede daha büyük risk altında olacağı anlamına gelen siyasi şiddettir.”

Şiddet eğilimi

Meksika Ulusal Seçim Kurulu'na göre , ülke tarihinin en büyüğü olarak kabul edilen 6 Haziran'daki seçimler, 32 eyalet valiliğinden 15'ini, Kongre'nin yeni bir alt meclisini ve binlerce belediye başkanlığı ve yerel yasa koyucu makamını belirleyecek. Enstitüsü (INE). Yaklaşık 95 milyon kişi oy kullanma hakkına sahiptir.

AMLO olarak bilinen Meksika Devlet Başkanı Andres Lopez Manuel Obrador sandıkta olmayacak, ancak solcu Morena Partisi ve müttefikleri , cumhurbaşkanının politikaları ilerletmesine yardımcı olmak için Temsilciler Meclisi'nde üçte iki çoğunluğa sahip olmayı umuyor. görev süresinin son üç yılında.

INE başkanı Lorenzo Cordova Meclis Üyesi geçen hafta şiddetteki artış hakkında “Bu suçlar sadece bir sayıdan çok daha fazlası” dedi. “Demokratik yoldan siyasete katılmaya karar verenler bunlar… Şiddeti ve barbarlığı kınıyoruz.”

Ancak bu, Meksika'nın bir seçim kampanyası sırasında saldırılara ilk kez tanık olması değil.

Tercüme: Siyasi Şiddet Göstergesi @etellekt_Update: Chiapas meclis üyesi adayı Cipriano Villanueva'nın öldürülmesiyle, #MeksikaSeçimleri2021'de 89 politikacı öldürüldü (35'i umutlu ve seçim pozisyonları için adaydı).

2018 federal seçimleri sırasında Etellekt, toplam 774 şiddet eylemi ve 152 siyasi cinayet bildirdi. Etellekt'e göre, 2015 yılında, son ara seçimde ülke dokuz ay içinde 61 siyasi suikast da kaydetti.

University of the Americas Puebla'da uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi bölümü müdürü Gerardo Rodriguez, “Meksika'da son üç federal seçimden bu yana siyasi şiddette bir artış gördük” dedi.

Normalde seçim gününden önce şiddet görüyoruz, seçimlere ara veriliyor, sonuçlar açıklandıktan sonra tekrar yükseliş görüyoruz” dedi.

Yine de, istatistiklere rağmen, seçmenler yılmadıklarını söylüyorlar. Başkent Mexico City'yi çevreleyen Meksika Eyaletinde endüstri mühendisi olan Andrea Aguila, "Oy kullanma hakkımızı kullanmak, kendimizi de korumanın en iyi yoludur" dedi.

“Korku dolu bir ülkede yaşayıp hem şiddetin hem de organize suçun haklarımızı elimizden almasına izin veremeyiz. Oy kullanmak bizim hakkımız ve bunu kullanmak bu şiddetle mücadele etmenin yolu” dedi.

Artan tehlike

Bu arada Lopez Obrador, şiddetin artmasından organize suç çetelerinin çalışmalarını sorumlu tuttu ve onları insanların oy kullanmasını engellemeye çalışmakla suçladı. AMLO, yakın tarihli bir konferansta, "İnsanlara korkmamamız gerektiğini söylemek istiyorum" dedi.

Böyle bir senaryoda, “çekimserlik var ve mafya seçimlere hükmediyor, ister organize suç denilsin, ister beyaz yakalı suç olsun; O zaman en iyisi oy vermek, katılımsız kimse kalmasın” dedi.

Rodriguez ayrıca şiddeti organize suça bağladı ve bu grupların “yerel yönetimlerin koruması altında faaliyet göstermeye devam etmelerini sağlayan cezai siyasi dokunulmazlık anlaşmalarından yararlanmak için belediye ve eyalet düzeyinde yerel siyaseti etkilemeye çalıştıklarını” söyledi.

Bu da siyasi adayların işini giderek zorlaştırıyor. Rodriguez, "[Günümüzde] seçim zamanlarında politikacı olmak, savaş zamanlarında gazeteci olmaktan daha tehlikeli" dedi.

Uluslararası Kriz Grubu düşünce kuruluşu, Meksika'da yaklaşık 450 suç grubunun faaliyet gösterdiğini, ancak suçların nadiren çözüldüğünü tahmin ediyor. Yerel kar amacı gütmeyen Impunidad Cero tarafından analiz edilen verilere ( PDF ) göre, Ekim 2017'den Eylül 2018'e kadar suçların yalnızca yüzde 1,3'ü savcıların suçlamada bulunması ve sanıkları yargıç önüne çıkarmasıyla sonuçlandı.

Rodriguez, "Sorun Meksika'da yapısal" dedi.

"Cinayetler olması gerektiği gibi soruşturulmuyor, yeterli uzman yok, devlet bakanlıklarında yeterli kapasite veya bu soruşturmaları yürütecek yeterli hakim yok. Dolayısıyla bu siyasi şiddeti kolaylaştıran, teşvik eden yapısal cezasızlıkla karşı karşıyayız.”

Guanajuato eyaletindeki Moroleon şehrinin belediye başkanlığı için kampanya yürütürken geçen ay öldürülen belediye başkan adayı Alma Barragan'ın ardından arkadaşlar yas tutuyor
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.