Samsung’dan heyecanlandıran ışın izleme müjdesi

Samsung’dan heyecanlandıran ışın izleme müjdesi

Samsung ve AMD, ışın izleme teknolojisine sahip yeni nesil Exynos işlemciler üzerinde çalışıyor. Işın izleme telefonlara geliyor.

Uzun zamandır akıllı telefonlar için mobil işlemciler geliştiren SamsungAMD ile yaptığı ortaklık sayesinde rekabeti kızıştırmaya hazırlanıyor. RDNA 2 mimarisinin grafik gücünü Exynos işlemcilerle birleştirmeyi amaçlayan iki şirket, Qualcomm ve Apple ile olan rekabette öne geçmek istiyor.

Merakla beklenen işlemcinin yıl sonuna kadar tanıtılması beklenirken, bugün düzenlenen Computex fuarında Dr. Lisa Su, yeni nesil Exynos işlemci hakkında bombayı patlattı. Mobil oyunculuk yükseliyor!

Exynos işlemcilere RTX teknolojisi geliyor

Bir süre önce Nvidia’nın RTX 2000 serisi ekran kartlarını duyurmasıyla hayatımıza giren ışın izleme (ray tracing) teknolojisi, Samsung‘un Exynos işlemcilerine geliyor. Oyunlar ışığın tıpkı gerçek hayattaki gibi hareket etmesine neden olan ışın izleme özellikle oyunlardaki grafik ve kaplama kalitesinde ciddi bir artışa neden oluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan AMD CEO‘su Dr. Lisa Su, “Şirketimiz amiral gemisi mobil cihazlara ışın izleme ve değişken oranlı gölgeleme özellikleri getirmek için Samsung ile özel bir iş birliği yapıyor. Ortaklığımız sayesinde RDNA 2 tabanlı grafiklere sahip olacak yeni nesil Exynos işlemciler, mobil cihazlarda devrim yapacak” ifadelerini kullandı.

Dr. Su ayrıca Samsung’un yeni 5G yonga seti hakkında “bu yılın sonlarında” daha fazla ayrıntı paylaşacağını açıkladı. Böylelikle Güney Koreli teknoloji devinin Exynos 2100 olarak isimlendirilmesi beklenen yeni işlemcisini yıl bitmeden tanıtacağı da ortaya çıkmış oldu.İlk olarak amiral gemisi Galaxy modellerinde karşımıza çıkması beklenen ışın izlemenin, zamanla orta sınıf cihazlara da gelerek yaygınlaşması bekleniyor. Ancak masaüstü tarafında bile ciddi performans sorunlarına neden olan bu teknolojinin mobil cihazlarda nasıl çalışacağı şimdilik gizemini koruyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.