Samsung, gelecekteki giyilebilir cihazlar için gerilebilir OLED ekranlar geliştiriyor

 Samsung, gelecekteki giyilebilir cihazlar için gerilebilir OLED ekranlar geliştiriyor

Elektronik cilt cihazları gerçeğe dönüşmeye yaklaşıyor

Katlanabilir ekranlar, yalnızca pahalı tüketici ürünlerinde bulunabilen egzotik bir teknoloji parçası olmaya devam ediyor, ancak Samsung aynı zamanda gerilebilir, "serbest biçimli" ekranlar yapmakla da meşgul. Araştırma hala erken aşamada, ancak bugün sadece hayal edebileceğimiz gelecekteki giyilebilir ürünleri ve moda ürünlerini mümkün kılabilir.

Samsung, on yılı aşkın bir süredir esnek ve gerilebilir OLED ekran teknolojisi üzerinde çalışıyor. Örnek olarak, şirket bu teknolojinin bir kısmını ilk kez CES 2011'de sergiledi. Katlanabilir ekranlar şu anda Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip gibi tüketici cihazlarında kullanılmaktadır ve Royole ve Xiaomi gibi diğer üreticiler farklı biçimler deniyorlar. tipik cam ve metal akıllı telefon levhasının ötesine geçen faktörler.

Gerilebilir ekranlar farklı bir geliştirme aşamasındadır ve yıllar boyunca yalnızca teknik demolarda ara sıra ortaya çıkmıştır . Ancak şimdi katlanabilir cihazlar belirli son kullanıcılara ulaştığından ve üreticiler bunları daha uygun fiyatlı hale getirmek için yaratıcı olduklarından, Samsung mühendisleri zamanlarının çoğunu gerilebilir ekranları ticari bir gerçeklik haline getirmeye adadı.

Samsung, "lastik bantlar gibi her yöne gerilebilir" "serbest biçimli" ekranlar geliştirme konusunda önemli ilerleme kaydettiğini söyledi.

Koreli teknoloji devi, gerilebilir ekranların yakın gelecekte büyük olacağına inanıyor ve Samsung'un Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü'ndeki (SAIT) araştırmacılar tarafından geçen hafta yayınlanan bir makalede bu kadarını doğruladı .

Samsung'a göre bu aşamadaki en büyük engel, gerilebilir ekranları daha güvenilir hale getirmek için doğru malzeme ve yapıyı bulmak. Şirketin, katlanabilir cihazlarının ilk yinelemelerini rahatsız eden " Foldgate " sorunlarından çok şey öğrendiği varsayılabilir .

Samsung, hasar görmeden yüzde 30'a kadar gerilebilir prototiplerle "lastik bantlar gibi her yöne gerilebilir" "serbest biçimli" ekranlar geliştirme konusunda önemli ilerleme kaydettiğini söylüyor. Yeni görüntüleme teknolojisini göstermek için araştırmacılar, bir fotopletismografi sensörünü entegre eden ve sürekli ölçümler yapmak için cilde bağlanan bir kalp atış hızı monitörü oluşturdular.

Araştırmacılar, mevcut yüksek teknolojili cihazlarda gördüğümüz gibi yüksek çözünürlüklü bir ekran kullanmadılar, ancak herhangi bir sorun yaşamadan 1.000 kattan fazla uzatabildiler ve sensör, 2,4 kat daha güçlü bir ekran algılayabildi. Sıradan bir sabit silikon sensör kullanılarak elde edilebilenden daha fazla sinyal.

Bu konsept kanıtı ekranını gerilebilir yapan sihir, yapısıdır. Samsung, OLED piksellerini, elastomer adı verilen özel bir malzemeden yapılmış "adalara" entegre etti ve bunları bir ekran sürücüsü çipine bağlayan kırık metal tellerle ızgara düzenine yerleştirildi. Isıya ve fotolitografi gibi yarı iletken üretim süreçlerinde yer alan bazı malzemelere karşı daha dirençli olması için elastomerin kimyasal olarak işlenmesine özel dikkat gösterildi.

Yakın zamanda gerilebilir Galaxy telefonları veya tabletleri görmeyi beklemiyor olsak da, bu ekran teknolojisi , diğer şeylerin yanı sıra giyilebilir cihazlar ve giyim eşyalarına entegrasyon için ideal görünüyor .

Royole gibi diğer şirketler de mikro LED teknolojisini kullanan gerilebilir ekranlar üzerinde çalışıyor, bu nedenle bu yeni tür ekran teknolojisine daha fazla uygulama görmemiz an meselesi .

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.