Sabit sürücüler bile süper hızlı NVMe 2.0 arabirimini kullanacak

 Sabit sürücüler bile süper hızlı NVMe 2.0 arabirimini kullanacak

NVMe artık disk sürücülerini ağırlıyor -- SATA'ya veda mı ediyor?

Ortalama sabit diski daha hızlı yapmayacak, ancak NVMe spesifikasyonunda onlar için destek eklemek, daha hızlı olanların boru hattından aşağı inmesinin ve bir bütün olarak depolamanın sonunda ikiden sonra SATA'dan geçmesinin yolunu açıyor. onlarca yıl.

NVMe (geçici olmayan bellek ekspres) standardının 2.0 revizyonu, beklendiği gibi yeni işlevsellik ve gelişmiş performans getiriyor, ancak aynı zamanda mütevazı sabit disk için destek getiriyor.

Halihazırda tüm HDD'lerin ve birçok SSD'nin kullandığı SATA III arayüzü, gün geçtikçe yaşını daha fazla gösteriyor. En son 2008'de önemli ölçüde güncellenen 600 MB/sn'lik maksimum verimi, SSD'ler için bir performans darboğazı haline gelirken, NVMe özelliği, yüksek bant genişliğine sahip PCIe arabirimi aracılığıyla tam hızlarına ulaşmalarına izin verdi.

Şimdi, NVMe "döner medya" (veya sizin ve benim için sabit sürücüler) için de destek ekliyor. Mevcut HDD'ler, sürücünün kendi içindeki okuma ve yazma kollarının çalıştırma hızıyla hala sınırlıdır - çoğu, bir SSD'nin yapabileceği şekilde bir SATA III arabirimini doyurmaktan hala uzaktır. Yine, Seagate'in yeni Mach.2'si gibi bazıları , 524 MB/sn'ye varan sıralı aktarımları, sözde "dönen pas" için etkileyici ve hatta bütçe SATA SSD'lerinin ayak parmaklarını basıyor.

Sunucu ve veri merkezi taleplerine yanıt olarak HDD boyutları balonlaşmaya devam ettikçe, Mach.2 gibi çift aktüatörlü sürücüler daha yaygın hale gelebilir, ancak tüketiciler için en somut fayda, depolama cihazlarının tek bir çözümle basitleştirilmesi olacaktır. Sabit diskler için destek ekleyen 2.0 revizyonu ve modüler bir spesifikasyona revizyonu arasında, NVMe'nin depolama sürücüleri için evrensel bir arayüz haline gelmesi, arayüzleri birleştirmesi ve belki de sürekli kalabalık tüketici anakartlarında daha fazla yer açması hedefleniyor.

Sonra tekrar, NVMe standardı "SATA'dan Sonra Yaşam" için hazırlanırken , arayüzü taşıyan HDD'lerin toplu olarak sevkıyatına ve satışına başlaması ve tüketicideki SATA benzerlerini tamamen değiştirmeye başlaması için daha uzun bir süre geçmesi muhtemeldir. Uzay.

NVMe 2.0 revizyonu ayrıca öncelikle kontrolü, dayanıklılığı ve ek yükü iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi SSD'ye özgü özellik sunar ve özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, hem sürücünün hem de ana bilgisayarın fiziksel yerleşime karar vermesine izin veren Zoned Namespaces'in (ZNS) sunulmasıdır. kapasite ve performansı artırmaya yardımcı olmak için sürücüdeki veriler. Ve beklendiği gibi, spesifikasyonun önceki nesilleriyle geriye dönük olarak uyumlu kalacaktır.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.