Rusya, Euro 2020 için Ukrayna takımının formasına kızdı

 Rusya, Euro 2020 için Ukrayna takımının formasına kızdı.

Rus yetkililer ve milletvekilleri, Ukrayna milli futbol takımının bu ayki Avrupa Şampiyonası için gömleğinin tasarımını kınadılar.

MOSKOVA -- Rusya ve Ukrayna arasındaki gergin çekişme futbola da sıçradı, Rus yetkililer ve milletvekilleri Ukrayna milli takımının bu ayki Avrupa Şampiyonası için giydiği formanın tasarımını kınadı.

Sarı-mavi Ukrayna tasarımı, Rusya'nın Moskova dostu başkanının devrilmesinin ardından 2014'te ilhak ettiği Karadeniz yarımadası olan Kırım'ı da içeren ülkenin bir haritasını içeriyor.

Dünyanın çoğu ilhakı kabul etmedi ve uluslararası hukuk hala Kırım'ı Ukrayna toprağı olarak tanıyor. Rusya, yedi yıldır devam eden çatışmalarda 14 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçılara da destek verdi.

Ukrayna futbol federasyonu başkanı Andrii Pavelko, yeni formayı Pazar günü Facebook'ta tanıttı ve oyunculara "tüm Ukrayna için savaşmaya" ilham verecek "tek ve bölünmemiş vatan"ın bir sembolü olarak selamladı.

Pavelko, turnuvanın tasarımına imza atan Avrupa futbol kuruluşu UEFA'nın yönetim kurulu üyesidir.

İsviçre merkezli kuruluş, "Ukrayna milli takımının (ve diğer tüm takımların) UEFA Euro 2020 forması, yürürlükteki ekipman düzenlemelerine uygun olarak UEFA tarafından onaylandı." Dedi.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.