Putin ABD'ye kızdı, Capitol saldırısına tepkiyi eleştirdi

 Putin ABD'ye kızdı, Capitol saldırısına tepkiyi eleştirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı zirve için sert bir ton belirliyor.

Cumhuriyetçiler 6 Ocak Capitol kuşatmasını araştıran yasa tasarısına karşı çıkıyorlar


Petersburg'daki bir ekonomik forumda konuşan Putin, silah kontrolü, küresel çatışmalar, koronavirüs pandemisi ve iklim değişikliğinin kendisi ve Biden'ın 16 Haziran'da Cenevre'deki zirvesinde tartışacakları konular arasında olduğunu söyledi.

Putin, "Şu anda son derece düşük seviyede olan ilişkilerimizde çözüm aramanın yollarını bulmamız gerekiyor" dedi.

ABD ile herhangi bir sorunumuz yok” dedi. "Ama bizimle bir sorunu var. Gelişmemizi içermek istiyor ve bunun hakkında halka açık konuşuyor. Ekonomik kısıtlamalar ve Rusya'da müttefik olarak gördükleri güçlere dayanarak ülkemizin iç siyasetini etkileme girişimleri bundan kaynaklanıyor.”

Putin, ABD ve müttefikleri Beyaz Rusya'nın hükümet karşıtı protestolara yönelik baskılarını şiddetle eleştirirken bile, saldırıya katılan yüzlerce kişiye ağır suçlamalar yöneltildiğine dikkat çekti. Ve Batı, Rus makamlarını Kremlin karşıtı gösterilere sert tepki verdikleri için eleştirirken bile, Avrupa'daki protestocuların daha da sert bir polis tepkisi ile karşı karşıya kaldıklarını ve alaycı bir şekilde "demokratik plastik mermiler" olarak adlandırdığı mermilerle bazılarının gözlerinden vurulduğunu iddia etti.

Rusya'nın Kanal 1 devlet televizyonuna yaptığı ayrı yorumlarda Putin, Biden ile yapılacak zirveden herhangi bir ilerleme beklemediğini, ancak bunun "Rus-ABD ilişkilerini normalleştirmek için daha fazla adım atmak için koşullar yaratmaya" yardımcı olacağını umduğunu da sözlerine ekledi.

Biden'ı “hayatı boyunca siyasete karışmış çok deneyimli bir devlet adamı… ve çok ihtiyatlı ve dikkatli bir insan” olarak övdü. Putin, görüşmemizin olumlu geçeceğini umuyorum" dedi.

Ayrıca, zirveden önce atmosferi bulandıran bir ABD boru hattına ve bir et fabrikasına Rus bilgisayar korsanlarının dahil olduğu iddialarını sert bir şekilde alaya almak için zaman ayırdı.

“Umarım insanlar, herhangi bir kötü niyetli Rus faaliyeti olmadığını anlarlar” dedi. “Et bitkisi hakkında bir şeyler duydum. - Bu tamamen saçmalık. Hepimiz bunun çok saçma olduğunu anlıyoruz. Boru hattı mı? Aynı derecede saçma.”

Putin, "ABD özel servisleri bu fidye arayanların izini sürmeli. Bir şirketten zorla para koparacak olan kesinlikle Rusya değil. Tavuk ya da sığır etiyle ilgilenmiyoruz, bu çok saçma."

Bilgisayar korsanlığı suçlamalarının "Biden ile görüşmemizden önce yeni çatışmalar kışkırtmaya" çalışanlar tarafından yayınlandığını iddia etti ve ABD'deki bazılarının Rusya'nın saldırılara karıştığından şüphe duyduğunu olumlu bir not ekledi.

"Bu, Amerikan toplumu, medyası ve siyasi sınıfı içinde ABD-Rusya ilişkilerini onarmanın yollarını bulmak isteyen insanlar olduğu anlamına geliyor" dedi.

Diğer konularda Putin, ülkesinin COVID-19 pandemisine verdiği yanıtı övdü ve Rusya'nın uluslararası duruşunu güçlendirmeye çalışırken küresel ısınmaya dünya çapında daha güçlü bir yanıt verilmesi çağrısında bulundu.

Foruma hitaben yaptığı konuşmada Putin, Rus tasarımı aşıların etkinliğini övdü ve bazı ülkelerde bu aşıların satın alınmasında "siyasi güdümlü yasaklar" olarak nitelendirdiği şeylerden yakındı.

Geçen yıl Rusya, dünyada bir koronavirüs aşısına izin veren ilk ülke olmakla övündü, ancak o zamandan beri nüfusuna ilaç verme konusunda yavaş hareket etti. Aşılamadaki durgunluk, kısmen, yetkililerden gelen tartışmalı sinyaller arasında halkın aşılar hakkındaki şüpheciliğine bağlanıyor.

Uzmanlar, Rusya'nın hükümetin ülkedeki 146 milyon insanının 30 milyondan fazlasını Haziran ortasına ve yaklaşık 69 milyonunu Ağustos'a kadar aşılama hedefini karşılayıp karşılayamayacağını sorguladı.

Putin, bir kez daha Rusları iğneyi yaptırmak için hızlı hareket etmeye çağırdı ve hükümete bunu kolaylaştırması talimatını vereceğini söyleyerek yabancıları aşı yaptırmaya davet etti.

Ayrıca, erime permafrostunun Rusya'nın Arktik bölgelerine büyük bir meydan okuma oluşturduğuna dikkat çekerek, iklim değişikliğine uluslararası tepkiyi güçlendirme ihtiyacını vurguladı.

“Permafrost üzerine inşa edilmiş bütün şehirlerimiz var” dedi. “Her şey erimeye başlarsa ne olacak?”

Putin, muhtemel Nord Stream 2 boru hattının Almanya'ya giden iki hattından ilkinin borularının döşenmesinin tamamlandığını ve inşaatın tamamlanması için sadece kaynak yapılması gerektiğini söyledi. İkinci hattın da yakında aynı şeyi izleyeceğini söyledi.

ABD, Rus boru hattının inşasına şiddetle karşı çıktı, ancak Biden yönetimi geçen ay projeyi denetleyen Alman şirketini cezalandırmamayı seçti - Rus şirketlerine ve gemilerine karşı yeni yaptırımlar ilan etti. Kremlin, Putin-Biden zirvesinden önce bunu “olumlu bir sinyal” olarak selamladı.

Rus lider, projeyi Ukrayna üzerinden mevcut bir boru hattına kıyasla ekonomik olarak daha uygun olarak selamladı ve Ukrayna ve Batı'nın, projenin Kiev'i geçiş ücretlerinden mahrum etmek için tasarlandığı yönündeki eleştirilerini reddetti.

Putin, Rusya'nın Ukrayna üzerinden mevcut beş yıllık bir sözleşmeye uygun olarak yılda 40 milyar metreküp doğalgaz pompalamaya devam edeceğini ve Ukrayna'nın "iyi niyet" göstermesi halinde bunu sona erdikten sonra da devam edebileceğini söyledi.

Rusya ve Ukrayna, Moskova'nın 2014 yılında Kırım Yarımadası'nı ilhak etmesinin ve doğu Ukrayna'daki ayrılıkçı isyancılara verdiği desteğin ardından gergin bir halat çekme savaşına kilitlendi.

Putin, ABD'nin doları siyasi bir silah olarak kullanmasını esefle karşıladı ve “doların bir rekabet ve siyasi mücadele aracı olarak kullanılması, dünya rezerv para birimi olma rolüne zarar verdi” dedi.

Rusya Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD dolarını Ulusal Varlık Fonu'ndan tamamen çıkaracağını ve dolar cinsinden varlıkları euro, yuan ve altına çevireceğini söyledi. Rusya, Washington ve müttefikleriyle yaşanan gerilimler nedeniyle ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldığı için uzun süredir doların döviz rezervlerindeki payını azaltmak için harekete geçti.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.