Nokia Firmasinda son durum

 Nokia satış rakamlarıyla şaşırttı! Bir tek Türkiye'de satmıyor!

Nokia önceden çok popüler bir marka olsa da artık eski günlerinde olduğu kadar tercih edilmilmiyor. Şirket buna rağmen 2020'de zararda olmadığını iddia ediyor.

Nokia Mobile, raporlara göre satış ve gelir açısından geçen yıl iyi bir yıl geçirmedi, ancak şirkete göre durum bundan farklı. Nokia, Haziran 2020'den bu yana kârlı olduğunu iddia ediyor.

HMD Global'in CEO'su Florian Seiche bir röportajda, firmanın 2020 yılında 55 milyon cep telefonu sattığını söyledi ve şirketin Haziran 2020'den beri kârlı olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak markanın geliri, bir önceki yıl olan 1,7 milyar Euro'dan, yani 2019'da 2020'de 1,2 milyar Euro'ya geriledi. Marka, işletme zararındaki önemli düşüş sayesinde yine de kârlı olmayı başardı.

Nokia geçen yıl kâr ettiğini düşünüyor

Nokia'nın 2020 için işletme zararı rakamları, 2019'daki 295 milyon ve 2018'deki 47 milyon Euro'dan çok daha iyi durumda bir rakamla karşımıza çıkıyor.

Akıllı telefon gönderilerine gelince, Counterpoint Research'ten elde edilen veriler, HMD Global'in 2020'nin ilk çeyreğinde yalnızca 1,7 milyon telefon sattığını ve bunun da 2020'nin ikinci çeyreğinde 1,4 milyon adede düştüğünü ortaya koyuyor. Ancak şirketin gönderileri 2020'nin üçüncü çeyreğinde toparlanarak 2,1 milyona ve 4'üncü çeyrekte 2,8 milyona ulaştı. HMD Global'in iddia ettiği gibi, Nokia markasının akıllı telefonlar için karlılığı, şirketin Hindistan gibi gelişmekte olan pazarlarda tanıttığı 4G özellikli telefonlardaki yüksek marj nedeniyle olabilir.

Florian Seiche, şu anda küresel çip sıkıntısının Nokia akıllı telefonların teslimatlarını etkilediğini ekliyor, ancak sorunun cihazlara olan talepten değil, operasyonel taraftan kaynaklandığını açıklıyor.Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.