Netanyahu görevden alınırsa, ABD-İsrail ilişkileri için sırada ne var?

 Netanyahu görevden alınırsa, ABD-İsrail ilişkileri için sırada ne var?

Dışişleri Bakanlığı, ABD desteğinin "kaplı" kalacağını söyledi.

İsrail'in Netanyahu karşıtları koalisyon anlaşmasına vardı

İsrail başbakanının muhalifleri, 12 yıllık iktidara son vermesi beklenen yeni bir hükümet koalisyonu kurmak için anlaşmaya vardıklarını duyurdular.


Art arda 12 yıl ve toplamda 15 yıl iktidarda kaldıktan sonra Netanyahu, ilk kez bir Arap partisi de dahil olmak üzere sağ, merkez ve sol partilerden oluşan bir hükümet koalisyonu tarafından devrilmenin eşiğinde. Farklı muhalifler grubu, öncelikle yolsuzluktan yargılanan Netanyahu'nun yerine geçme ve sadece iki yıl içinde dört sonuçsuz seçimden sonra tekrarlanan İsrail seçimlerinin istikrarsızlaştırıcı döngüsünü sona erdirme arzusuyla bir araya getirildi.

Aşırı sağcı aşırı milliyetçi Naftali Bennett, "İki bin yıl önce, iç çekişmeler yüzünden buraya düşen bir Yahudi devleti vardı. Bu bir daha olmayacak, benim gözetimimde değil" dedi. hükümet. 49 yaşında, görevi en son savunma bakanı olarak görev yaptığı bir zamanlar akıl hocası Netanyahu'dan alarak önümüzdeki iki yıl için İsrail başbakanı olmaya hazırlanıyor. Bennett, son iki yıldır başbakanlık görevini merkezci Yair Lapid'e devredecek.

Netanyahu'nun görev süresinin sona ermesi ve Bennett'in yeni çeşitli hükümetinin yükselişi İsrail'i yeniden şekillendirebilir, ancak ABD-İsrail ilişkilerini dramatik bir şekilde değiştirmesi pek olası değil. Biden, İsrail'in Gazze'de Hamas ile son 11 günlük çatışması sırasında uluslararası toplumdan ve kendi partisinin liberal kanadından gelen artan baskıya rağmen, İsrail'in güvenliğine olan sıkı bağlılığını taahhüt etti.

Başkan Yardımcısı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu 9 Mart 2016'da Kudüs'teki başbakanlık ofisinde ortak açıklamalarda bulunurken el sıkışıyor.

Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı Kudüs'te ortaya çıkan siyasi değişimi izlerken, İsrail ile ABD ittifakının Netanyahu sonrası dönemde güçlü kalacağının sinyallerini veriyorlar.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın Perşembe günü yaptığı ziyarette, "Ne olursa olsun, hangi hükümet görevde olursa olsun, İsrail'e olan kararlı desteğimiz, sağlam desteğimiz devam edecek" dedi.

Ancak, birkaç İsrailli analiste göre, sağdan ve merkezden değişen başbakanlardan oluşan kırılgan koalisyon hükümeti, muhtemelen iktidarda güvenli ve geri püskürtebilecek güçlü bir sağcı liderden yoksun olarak Biden'a daha saygılı olabilir. Bennett açıkça Netanyahu'dan daha sağcı olabilir, ancak selefinin yaptığı gibi siyasi gündemi ve dış politikayı kontrol etmesi onun için zor olacak. Bennett'in sağcı Yamina partisi parlamentoda sadece yedi sandalyeye sahip olurken, Netanyahu'nun Likud partisi en az dört kat fazla sandalyeyle en büyük parti olarak hakim durumda.

Her halükarda, yeni İsrail hükümetinin öncelikle iç meselelere odaklanması bekleniyor. Koronavirüs pandemisinden ortaya çıkarken öncelik, ekonomik toparlanmayı hızlandırmak, altyapıya yatırım yapmak ve sözde "değişim" hükümetinin hızlı düşüşünü tehdit edecek kadar derin olan siyasi bölünmeleri iyileştirmek olacak.

Yönetim Kurulu Başkanı Assaf Shapira, "Bu hükümetin tüm potansiyel ortaklarının üzerinde anlaştığı tek ortak konu, Netanyahu'yu başbakan olarak görmek istememeleridir. Netanyahu olmadan bu hükümet kurulamaz" dedi. İsrail Demokrasi Enstitüsü'ndeki Siyasi Reform Programı, başarısının "büyük ölçüde liderler ve partiler arasındaki ilişkilerin doğasına ve birlikte çalışma iyi niyetine bağlı olduğunu" da sözlerine ekledi.

Eski bir teknoloji girişimcisi olan Bennett, bir Filistin devletinin kurulmasını reddediyor ve İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak etmesini destekliyor. Kendisini Netanyahu'nun sağında konumlandırdı ve ulusal siyasete girmeden önce Batı Şeria yerleşimcilerini temsil eden konseyin başkanı olarak görev yaptı.

Yamina partisi lideri Naftali Bennett (solda), İsrailli milletvekillerinin 2 Haziran 2021'de Kudüs'teki İsrail parlamentosunda yeni bir cumhurbaşkanı seçtikleri Knesset'in özel oturumu sırasında Yesh Atid partisi lideri Yair Lapid ile konuşuyor.

Aşırı milliyetçi Bennett'in dümende olmasına rağmen, İsrail, ABD ve dünyadaki liberaller onun hükümetinde ilerleme görüyor. İsrail tarihinde ilk kez küçük bir Arap İslamcı partisi iktidar koalisyonunun bir parçası olacak. Bu, daha önce iktidar salonlarında görülmeyen bir siyasi işbirliği – hatta entegrasyon – düzeyidir.

Mart ayındaki seçimlerin ardından dört sandalyeye ihtiyaç duyduktan sonra Arap Partisi Ra'am'a ilk kur yapan Benjamin Netanyahu'ydu. 2015'teki siyasi kazanımları için Arapları şeytanlaştırdıktan sonra, Netanyahu'nun yüzü, muhaliflerinin onları hükümete dahil etmek için tarihi adımı atmalarına yardımcı oldu. Arap partisi, Batı Şeria'daki Filistinlilere karşı herhangi bir aşırı sağ adımı kısıtlaması beklenen Lapid'in büyük Yesh Atid partisi de dahil olmak üzere hükümetteki merkez sol bloğun bir parçası olacak.

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü'nden David Makovsky'ye göre, bu muhtemelen "Filistin meselelerinde büyük bir sıçrama olmayacak, ancak sağa da kayma olmayacak" anlamına geliyor.

Biden Beyaz Saray, özellikle Orta Doğu kriziyle bu kadar hızlı yüz yüze kaldıktan ve on yıllardır süren zorlu İsrail-Filistin çatışmasına dahil olmak için derin bir tereddüt gösterdikten sonra bunu memnuniyetle karşılayacaktır. Liberal savunuculuk grupları, yönetimi, İsrail yerleşimlerinde bina inşasını caydırmak, Filistinlilerle uzlaşma arayışında olmak ve Arap sakinlerin Doğu Kudüs'ten tahliye edilmesiyle gerilimi alevlendirmekten kaçınmak için bu yeni hükümet üzerinde daha güçlü bir koz olduğunu söyledikleri şeyi kullanmaya şimdiden çağırıyorlar. Şeyh Cerrah mahallesindeki bir tahliye emri, İsrail ile Hamas arasındaki son ölümcül çatışma turunu ateşledi. İsrail'in yüksek mahkemesi bu ay içinde Arap ailelerin temyizine karar verecek.

"Birçok alanda selefinden çok daha ılımlı ve makul olacağını ummak için iyi nedenlerimiz olsa da, sonu gelmez işgal ve tekrar eden şiddetten oluşan dayanılmaz, adaletsiz ve bozulan statükoyu sona erdirmek için harekete geçmesini de bekleyemeyiz." ABD'deki liberal bir Yahudi savunma örgütü olan J Street'in başkanı Jeremy Ben-Ami,

Yeni koalisyondaki bazı liderler, Mavi Beyaz parti lideri ve Netanyahu'nun savunma bakanı Gantz da dahil olmak üzere Biden'in İran nükleer anlaşmasına dönmek için diplomatik çabalarına karşı muhalefetleri konusunda daha az ses çıkardılar. yeni hükümet. Bu daha yumuşak ton, İran'a yönelik yaptırımları kaldırırsa, ancak yönetimi İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarını da karşılamaya devam ederse, Biden'a ABD'de ihtiyaç duyduğu siyasi desteği verebilir.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 19 Mayıs 2021'de İsrail'in Tel Aviv'deki askeri üssünde İsrail büyükelçilerine verdiği bir brifing sırasında konuşurken jest yapıyor.

Bu amaçla, ABD'nin İsrail'e askeri desteği, "Demir Kubbe'nin ikmali söz konusu olduğunda da dahil olmak üzere, azalmadan devam edecek. Hükümette bir değişiklik olsa bile, bununla ilgili hiçbir şey değişmeyecek" dedi Price.

Buna karşılık bazı ilerici Demokratlar, ABD askeri yardımını durdurma çağrısında bulundular ve İsrail'in geçen ay Hamas'la olan çatışması sırasında Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarından dolayı savaş suçları soruşturması çağrısında bulundular. Ancak daha bu hafta, iki partili ABD'li milletvekillerinden oluşan bir grup İsrail için 1 milyar dolarlık bir savunma paketi önerdi.

Pazartesi günü Kudüs'te Netanyahu'nun yanında duran Senatör Lindsey Graham, "Amerika'nın gözleri ve kulakları İsrail'dir" dedi. "Kimse Amerika'yı radikal İslam'dan korumak için İsrail'deki dostlarımızdan daha fazlasını yapamaz."

Washington'daki Demokrat Parti içindeki konuşma değişirken, İsrail'e güçlü iki partili desteği yeniden sağlamak, Bennett hükümetinin Obama'nın İran'la nükleer anlaşmasını kınamak için 2014 yılında Kongre'ye yaptığı konuşmada iz bırakan Netanyahu'dan ayrılmanın bir yolu. Netanyahu'nun rehberliğinde Trump, İsrail yerleşimlerinin doğası gereği yasadışı olmadığını belirlemek ve İsrail'in Golan Tepeleri ve Kudüs'ü başkent olarak kabul ettiğini belirlemek de dahil olmak üzere ABD'nin İsrail'e verdiği desteği daha da sağa kaydırdı.

Buna karşılık Lapid, Demokratlarla bağları onarmaktan ve İsrail'e verilen desteğin iki taraflı yapısını yeniden kurmaktan sık sık söz etti ve Biden'da buna bir ortak bulacaktı. Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Çarşamba günü söylediği gibi Biden, İsrail'in dördüncü Golda Meir'inden bu yana her başbakanla birlikte çalışan İsrail'in uzun süredir Kongre'deki destekçilerinden biri.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.