Moderna 200 milyonuncu doza yaklaşırken, işçiler de kişisel dönüm noktalarını kutluyor

 Moderna 200 milyonuncu doza yaklaşırken, işçiler de kişisel dönüm noktalarını kutluyor

Indiana'da bir üretici olan Catalent'in çalışanları işlerinden gurur duyar.

Aşı İzleme: Moderna'nın üretim sürecinin içinde


Moderna, COVID-19 aşısının 200 milyonuncu dozunu üretmenin eşiğinde . Tiera May, Indiana, Bloomington'daki küçük kolej kasabasındaki tesiste çalışarak partiyi sonlandırıyor.

Farmasötik üretim şirketi Catalent'in sahibi olduğu tesisteki ortak proje koordinatörü May, "Büyükannemin aldığı aşı tesisimizden geldi" dedi. May, Cherokee kabilesinden bir Kızılderili ve bir yılın daha iyi bir bölümünü Moderna'nın aşısı üzerinde çalışarak geçirdi. "Doğrudan büyükanneme giden bir şey ortaya koyuyorduk ve sadece bu değil, aynı zamanda mirasımızı ve kimliğimizi koruyordu."

May'in büyükannesi, virüsün dilini konuşan birkaç kişiyi kaybettikten sonra, topluluğunda Cherokee dilini konuşan çok az kişiden biri.

"Kabilemiz 1830'dan beri kimliklerini korumak için savaşıyor" diye ekledi. "Çalışanlarımız, özellikle COVID söz konusu olduğunda birçok farklı risk faktörü taşıyor."

APM Araştırma Laboratuvarı'nın Coronavirüsün Rengi projesinden alınan verilere göre, her 390 Yerli Amerikalıdan biri COVID-19'dan öldü Her 555 Siyah Amerikalıdan biriyle karşılaştırıldığında; 665 beyaz Amerikalıdan biri; ve 680 Latin Amerikalıdan biri olan Yerli Amerikalılar, ülkedeki en çok etkilenen azınlık topluluğudur .

Yine de May, topluluğunun diğer birçok Amerikalıyla paylaştığı bir şey olduğunu söyledi: aşı tereddütü.

May, "Başlangıçta korktular çünkü kültürümüzün bu klinik deneylerde ne zaman temsil edildiğini asla bilemezsiniz," dedi May. "Bir bakıma dikkat etmem gerektiğini biliyordum. Onları bir nevi ikna edebildim ve onları bilime güvenmeye, sürece güvenmeye ve bir şans vermeye teşvik ettim."

Moderna'nın COVID-19 aşısını üreten Catalent'te çalışan sağdaki Tiera May ve büyükannesi, aşı sayesinde tekrar maskesiz toplanabiliyor.

Hem 65 yaş üstü hem de Kızılderili olan büyükannesi, Moderna çekimi için ilk uygun kişilerden biriydi.

27 Mayıs, "Onun gülümsemesini maskesiz görmek paha biçilemezdi" dedi. "İlk kez ailemi koruyabileceğimi hissettim... onları güvende tutmak için bir şeyler yapıyordum."

May, Catalent'in Bloomington tesisindeki 3.000'den fazla çalışandan biridir. Tesis kabaca 21 futbol sahası büyüklüğünde ve pandeminin başlangıcından bu yana 7/24 çalışıyor. ABC News, yaklaşık bir yıl içinde bu tesise içeriden bakan ilk kişi oldu.

Catalent'in ambalaj değer akışı yöneticisi Brandon Williams, "Sanırım en zor kısım, takımıma 'Hey, dünyayı kurtarmaya çalışıyoruz' demek zorunda kalmamdı" dedi. "Her aşı önemlidir çünkü her biri elbette virüsten korunan birini temsil eder."

Williams, özel olarak tasarlanmış bir dizi dondurucunun yanında dururken, "Başlangıçta, daha az dondurucumuz, daha az deneyimimiz vardı, ancak bu çözemeyeceğimiz bir şey değildi." Dedi. "Aşağıya her kutu getirdiğimizde biliyorduk, sanki bu salgından kaç kişinin daha hayatta kalabileceğini biliyor gibiydik."

May gibi Williams da ailesinin Moderna'nın kendi tesisinde çekilmiş fotoğraflarını aldığını biliyor.

Williams, "Kiliseye dönerken biraz daha rahatladık" dedi. "Bunun sadece benim ailem olmadığını biliyorum, diğer aileler de aynı şeyi yapıyor. Bunu yapabilmek gerçekten bir nimetti."

Williams'ın kişisel çevresinden bazılarının aşı konusunda çekinceleri vardı, ancak May gibi, o da benzersiz bir bakış açısını paylaşabildi.

Gıda ve İlaç İdaresi'nin Moderna'nın acil kullanım için aşısına izin verdiği günü hatırlatarak, "Ailelerimizle paylaştığımız bir şeydi çünkü 'Hey, Moderna ile çalışıyoruz ve onaylandı!' gibiydik" dedi "Dışarı çıkıp o iğneyi yaparken kendinizi rahat hissedebilirsiniz, güvende olabilir ve normal bir şekilde Amerika'ya dönebilirsiniz - dünya normal bir şekilde."

Catalent, Moderna'nın 200 milyonuncu dozunu gönderdiğinde, şirket Amerikalıların yaklaşık üçte birini potansiyel olarak aşılamış olacak - bu, çalışanlarında kaybolmayan bir başarı.

Proje yönetimi başkanı ve dört çocuk annesi Alyson Norrick, "Ailem aşılandığında, ikisi de Moderna'yı aldı ve kesinlikle burada Bloomington'da üretildi" dedi. "Büyükanne ve büyükbabamla ilk kucaklaşmalar -- çok duygusal bir insan değilim -- ama bu, bir yıl boyunca yakın temas kuramadıktan sonra duygusal bir andı. ... Bunu yapabilmek inanılmazdı."

Catalent'in Bloomington tesisi, Moderna'nın aşısının yanı sıra Johnson & Johnson'ın aşısını üretmeye devam edecek. Catalent şu anda, hükümet tarafından desteklenen birkaç öncelikli program da dahil olmak üzere, COVID-19 ile ilgili 80'den fazla farklı aşı ve tedaviyi desteklemektedir.

"İnsanların ilk aşılarını veya dozlarını nasıl aldıklarına dair internette bir şeyler paylaştığını veya uzun bir ayrılık döneminden sonra nasıl yeniden bir araya geldiklerinin resimlerini paylaştığını gördüğümde, bu tıpkı pastanın üzerine krema gibi" dedi. dedim.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.