Maine'in yaban mersini mahsulü iklim değişikliği tehlikesiyle karşı karşıya

 Maine'in yaban mersini mahsulü iklim değişikliği tehlikesiyle karşı karşıya

Maine'in sevilen yaban mersini tarlaları, New England'daki en önemli meyve mahsullerinden birine ev sahipliği yapıyor ve bilim adamları, eyaletin geri kalanından daha hızlı ısındıklarını keşfettiler.

NOAA verileri ABD'de iklim değişikliğinin etkisini gösteriyor

Son otuz yılın verilerine göre, Batı'da çok daha az yağış var, bu da Güney Kaliforniya, Nevada ve Arizona için daha fazla kuraklık anlamına geliyor.  Ülkenin çoğu ısınıyor.

PORTLAND, Maine -- Maine'in sevilen yaban mersini tarlaları New England'daki en önemli meyve mahsullerinden birine ev sahipliği yapıyor ve bilim adamları, eyaletin geri kalanından daha hızlı ısındıklarını keşfettiler.

Maine Üniversitesi'ne bağlı bir grup bilim insanına göre, artan sıcaklıklar su kaybını da beraberinde getirdiği için yaban mersini tarlalarının ısınması meyveleri ve onlara yönelen çiftçileri tehlikeye atabilir.

Bilim adamları 40 yıllık verileri analiz ettiler ve eyaletin ortalama sıcaklıkta 1,1 santigrat derece (1,98 derece Fahrenhayt) bir artış yaşadığını, ancak Down East Maine'deki yaban mersini tarlalarının 1,3 santigrat derece (2,34 derece Fahrenhayt) bir artış yaşadığını buldular.

UMaine'de ekoloji ve çevre bilimleri alanında doktora adayı ve çalışmanın baş yazarı Rafa Tasnim, yükselen sıcaklıkların yaban mersini riskine sokan su açıklarına yol açabileceğinden, görünüşte küçük olan bu farkın önemli olduğunu söyledi. Su eksikliği, hasat edilmek için hayatta kalma olasılığı daha düşük olan daha küçük mahsul boyutlarına ve yaban mersine neden olabilir.

Çalışmayı bu yılın başlarında Water araştırma dergisinde yayınlayan bir araştırma ekibine liderlik eden Tasnim, "Beklediğimiz şey, sıcaklığın çok artması ve özellikle yaz aylarında çok fazla yağış almayacağız" dedi. "Yaban mersini bitkileri için bunun anlamı, su stresi yaşayacakları."

Maine, ABD'deki tek ticari yabani yaban mersini üreticilerine ev sahipliği yapmaktadır. Küçük meyveler daha küçüktür ve ekili kuzenlerinden biraz farklı bir tada sahiptir ve mahsulün büyük çoğunluğu donmuş meyve sağlamak için kullanılır. Maine yetiştiricileri, aynı zamanda meyve üreten Kanada'nın doğu eyaletlerindekilerle rekabet ediyor.

Maine'deki yaban yaban mersini endüstrisi, geçen yılki kuraklık ve değişken piyasalar gibi faktörler nedeniyle son yıllarda biraz zorlandı. Çiftçiler geçen yıl 47.4 milyon pound Maine yaban mersini üretti ve bu 2004'ten bu yana en düşük rakamdı.

Çalışma yazarları, yaban mersini yetiştiricilerinin gelecekteki iklim değişikliğine hazırlanmak için çiftçilik yöntemlerini değiştirmeleri gerekebileceğini buldu. Bu, sulama ve gübre kullanımı gibi stratejilerdeki değişiklikleri içerebilir.

Maine Yabani Yabanmersini Komisyonu'nun yönetici direktörü Eric Venturini, endüstrinin bu zorluğun üstesinden geldiğini söyledi.

“İklim değişikliğinin endüstrimizi nasıl etkilediğini bulmak ve ona çözümler bulmak için aktif olarak çalışıyoruz” dedi. "İklim değişikliği kesinlikle Maine'deki yabani yaban mersini çiftliklerine meydan okuyor."

Yaban mersini aynı zamanda yıllık tarım festivallerinin de konusu ve resmi devlet tatlısı olan yaban mersinli turtanın ana malzemesi. Maine'in resmi meyvesi, şaşırtıcı olmayan bir şekilde yaban mersinidir.

Çalışmaya dahil olmayan Maine Üniversitesi'nden bahçecilik fahri profesörü David Yarborough, bilim adamlarının bulgularının, iklim değişikliğinin baş gösteren bir sorun olduğunu gösteren yaban mersini tarlaları hakkındaki diğer araştırmalarla örtüştüğünü söyledi.

Yarborough, "Ve artan sıcaklıklarla, muhtemelen geleceğe yönelik eğilim bu olacak." Dedi. “Bu konuda ne yapacağımız iyi bir soru.”

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.