Mafya tetikçisi özür diler; İtalyanlar serbest bırakılmasına kızdı

 Mafya tetikçisi özür diler; İtalyanlar serbest bırakılmasına kızdı

İtalya'nın en kötü şöhretli gangsterden muhbirliğe dönüşen biri hapishaneden serbest bırakıldı ve İtalyanlar arasında infial yarattı

64 yaşındaki Giovanni Brusca, Cosa Nostra'nın en iğrenç suçlarından bazıları için 25 yıl müebbet hapis yattıktan sonra bu hafta hapisten çıktı. Bunlar arasında İtalya'nın önde gelen mafya karşıtı savcısının, karısının ve üç korumasının 1992'de bombalı araçla öldürülmesi ve 1996'da bir mafya döneğinin 11 yaşındaki oğlunun kaçırılıp öldürülmesi yer alıyor. Çocuğun boğulmuş bedeni bir asit fıçısında eritildi.

Brusca'nın, Cosa Nostra'nın 2017 yılında hapishanede ölen “patronların patronu” Salvatore “Toto” Riina'nın sağ kolu olarak yaklaşık 150 cinayete katıldığını kabul ettiği bildiriliyor.

Brusca'nın suçlarının ciddiyeti göz önüne alındığında, erken tahliyesi birçok İtalyan'ı geri püskürttü ve “omerta”yı veya sessizlik duvarını kıran ve müfettişlerle işbirliği yapan mafyaların cezalarının azaltılmasına izin veren yasa reformu çağrılarına yol açtı. Ancak, öldürülen savcının kız kardeşi de dahil olmak üzere diğerleri, mafyayı adalet sistemiyle işbirliği yapmaya ikna etmenin gerekli bir yolu olduğunu savundu.

İtalya'nın Corriere della Sera gazetesi, Brusca'nın Fransız belgesel yapımcısı Mosco Levi Boucault'a verdiği ve işlediği suçlardan dolayı özür dilediği 10 Ocak 2016 tarihli hapishane röportajından daha önce hiç görülmemiş alıntılar olduğunu söyledi.

Başını örten, kendini gizlemek için siyah gözlük ve eldiven takan Brusca, röportajı kabul ettiğini çünkü “bu kadar acıya ve üzüntüye neden olduğum kurbanların tüm akrabalarından af dilemek” istediğini söyledi.

Doğruyu ve adaleti arayan herkese elimden geldiğince katkı sağlamaya ve en az açıklama yapmaya çalıştım” dedi.

Brusca, ailesinin muhbir olma kararı için bir bedel ödediğini, ancak bunun yapılması gereken doğru ahlaki, yasal ve insani şey olduğunu söyledi.

"Çünkü buna bir son vermemi sağlıyor. Cosa Nostra'ya bir ölüm zinciri, bir ölüm fabrikası diyorum. Ne fazla ne eksik" dedi.

Röportaj ve Brusca'nın serbest bırakılması, cinayetlerin ayrıntıları hakkında hala tam olarak netleşmediğini söyleyen mafya kurbanlarının aileleri için eski yaraları yeniden açtı.

Babası 1984'te Cosa Nostra tarafından öldürülen Sicilyalı bir politikacı olan Claudio Fava, yasalar izin verdiği için Brusca'nın serbest bırakılmasının kendisini üzmediğini söyledi.

Brusca'nın özrünün neden daha önce yayınlanmadığı hemen belli değildi. Levi Boucault'un “Corleone” filmi 2019 yılında vizyona girdi.

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, Brusca şu anda bir tanık koruma programında ve dört yıl denetimli salıverilecek. Röportajda özür dilemek için “yüzünü göstermek” istediğini, ancak kendi güvenliği için yapamayacağını iddia etti.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.