Kuzey Carolina öğrencisi, mezuniyet elbisesine Meksika bayrağı giydiği için diplomasını reddetti

 Kuzey Carolina öğrencisi, mezuniyet elbisesine Meksika bayrağı giydiği için diplomasını reddetti

Öğrenci Ever Lopez, "Bunu ailem için yaptım" dedi.

Lise son sınıf öğrencisi Meksika bayrağı taktıktan sonra diplomayı reddetti

Genç, bir Meksika bayrağıyla kaplı mezuniyet sahnesini geçtikten sonra diploması reddedildi.

Kuzey Carolina'da bir lise öğrencisinin mezuniyet elbisesine Meksika bayrağı taktığı için diploması reddedildi.

Ever Lopez, Perşembe gecesi Asheboro Lisesi'nin mezuniyet töreninde mavi elbisesinin üzerine Meksika bayrağı astı.

Törenden canlı yayınlanan video görüntüleri, müdürün ondan bayrağı indirmesini istediğini gösteriyor. Başarısız bir çıkarma girişiminden sonra, diğer öğrencilerin de aldığı diploma sahibi kendisine verildi. Ancak sahneyi geçtikten sonra gerçek diploması reddedildi.

Lopez ABC News'e şunları söyledi: "Oraya çıktığımda el sıkışmak için gittim ve hiçbir şey düşünmüyordum ve onun 'Bunu giyemezsin' dediğini duydum. Ben de şoktaydım ve kafam karıştı, 'Ne?' dedim. 'Bayrak. Onu giyemezsin' gibiydi."

Olay öfkeye yol açtı ve Cuma günü okul dışında bir protestoya yol açtı. Ancak okul bölgesi, Lopez'in eylemlerinin "tören kıyafet kurallarını ihlal ettiği" ve "olayın Meksika bayrağıyla ilgili olmadığı" konusunda ısrar ediyor.

Lopez, yakın ailesinde liseden mezun olan ilk kişi olduğu için ailesini onurlandırmak için bayrağı taktığını söyledi.

Lopez, ABC News'e Meksika bayrağı giydiğini söyledi. "Ailem, bütün ailem oralı. Onlar için yaptım çünkü onlar zor bir çocukluk geçirdiler, benim aldığım bursu alamadılar ya da benim gibi okula gidemediler. Bayrağımı temsil etmek ve diploma almak benim için gerçekten önemliydi çünkü bunu temelde ailem için yapıyordum."

Lopez, okulun diplomasını alma şartı olarak kendisinden özür dilemesini istediğini söyledi.

Lopez, "Sesi duyulması gerektiğinde neden özür dilemem gerektiğini bilmiyorum çünkü yanlış bir şey yapmadım" dedi.

Mezuniyet töreninde mezuniyet elbisesinin üzerine Meksika bayrağı takan bir öğrenci, mezuniyet katılımcısı Adolfo Hurtado tarafından sağlanan videodan alınan bir görüntüde diploma sahibini aldıktan sonra uzaklaşıyor.

Asheboro polisi ABC News'e verdiği demeçte, daha sonra Lopez'in ailesine okul mülkünden "Müdür [Penny] Crooks tarafından bir talepte bulunulduktan sonra" eşlik edildi. Asheboro polis memurları mezuniyet için "onaylanmış bir izinli kapasitede" çalışıyorlardı.

Lopez henüz diplomasını alamadı.

Asheboro City okulları yaptığı açıklamada, mezuniyet kıyafet yönetmeliğinin öğrencilerle önceden paylaşıldığını ve öğrencilerin mezuniyet keplerini süslemelerine izin verildiğini, ancak "herhangi bir tür bayrak takmanın kıyafet kurallarının ihlali olduğunu" söyledi. Mezuniyetin canlı yayın görüntülerinde, el yazısı mesajları, çizimleri veya çiçekleri içeren şapkalarında değişiklikler yapan çok sayıda öğrenci görülüyor.

Okul bölgesi Cuma günü yaptığı açıklamada , "öğrencilerimizin miraslarını uygun zaman ve yerde ifade etmelerini" desteklediğini söyledi .

"Asheboro Lisesi'nden diplomasını alabilmesi için öğrenci ve ailesiyle birlikte bu sorunu çözmek için çalışmaya devam ediyoruz. Çok çalıştı ve bu büyük başarısı için onu takdir ediyoruz. Yeteneklerine güveniyoruz ve onu biliyoruz. Önünde parlak bir gelecek var" denildi.

Mezuniyet katılımcısı Adolfo Hurtado tarafından sağlanan videodan alınan bir görüntüde, bir öğrenci mezuniyet töreninde mezuniyet elbisesinin üzerine Meksika bayrağı takıyor.

Bir takip bildirisinde okul bölgesi şunları söyledi: "Bu olay Meksika bayrağıyla ilgili değil. Öğrenciler harç tahtalarını süsleyerek kimliklerini ifade etmeye teşvik edildi. Birkaç öğrenci protokolü izledi ve Meksika bayrağını ve diğer temsilleri uygun şekilde aldı. Tören sırasında sergilendi."

Lopez, ABC News'e hiç kimsenin bayrak getirilmesine izin verilmeyeceğini tartışmadığını söyledi.

Cuma günü, yaklaşık 30 kişilik bir grup lise önünde toplanarak Lopez'e diplomasını almasını talep etti. Bir çevrimiçi dilekçe de Cumartesi öğleden sonra 73.000'den fazla imza topladı.

Lopez, destekle ilgili olarak, "Eh, bu çılgınca. Tüm topluluğun böyle bir araya gelmesini beklemiyordum," dedi. "Az önce okuldan atıldım. Yorulmuş gibiydim. 'Lanet olsun adamım diplomamı falan alamadım' dedim. ... Çılgınca çünkü ertesi gün uyandım ve beni arayanlar oldu, 'Aman, görüşmen var, görüşmen var, görüşmen var' diyorlar. Ben de 'Ne?' Ve beni röportajlar dışında en çok şaşırtan şey okulumdaki protestoydu çünkü bundan haberim yoktu."

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.