Kanada'daki Yerli çocuklar için eski yatılı okulda 215 ceset bulundu

 Kanada'daki Yerli çocuklar için eski yatılı okulda 215 ceset bulundu

2015 tarihli bir rapor, okulların "kültürel soykırım"ın bir parçası olduğunu söyledi.

Yerli çocuklar için okulda 215 ceset bulundu

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yerli çocukların topluluklarından çıkarıldıktan sonra gönderildiği ülkenin en büyük Yerli yatılı okulu olduğu gerekçesiyle 200'den fazla cesedin yakın zamanda keşfedilmesini "o karanlığın acı verici bir hatırlatıcısı olarak nitelendirdi. ulus tarihinin utanç verici bölümü".

Bu haftanın başlarında, Tk'emlúps te Secwépemc Şefi Rosanna Casimir, British Columbia'daki Kamloops Indian Residential School arazisinde, bazılarının 3 yaşında olduğuna inanılan 215 çocuğun kalıntılarını doğruladı. Casimir, kalıntıların henüz okul arazisinde bir araştırmayı tamamlamamış olan bir radar uzmanı tarafından keşfedildiğini söyledi.

Casimir yaptığı açıklamada , "Topluluğumuzda doğrulayabildiğimiz bir bilgimiz vardı. Bildiğimiz kadarıyla, bu kayıp çocuklar belgesiz ölümlerdir ."

Kanada Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu'nun 2015 tarihli raporuna göre, yatılı okullar ülkenin Yerli nüfusuna karşı "bilinçli bir kültürel soykırım politikasının ayrılmaz bir parçasıydı" . Sistem, Aborijin gençlerini ailelerinden ayırmak ve "çocuklara beyinlerini aşılamak" için oluşturuldu. Raporda, sistemin bir asırdan fazla süredir yürürlükte olduğu ve bu tür son okulların 1990'larda kapatıldığı belirtiliyor. Rapor, kurumlarda yaşanan birçok fiziksel istismar ve ihmal vakasını detaylandırdı.

2015 raporuna göre, sistem aktifken en az 150.000 Yerli çocuk sistemin bir parçasıydı ve 6.000'den fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor Rapora göre, vakaların yaklaşık yarısında kayıtlı bir ölüm nedeni yoktu ve yok edilen ve eksik kayıtların sayısı nedeniyle gerçek ölüm sayısının bilinmesi pek mümkün değil. Casimir'e göre, 1890'dan 1978'e kadar açık olan Kamloops Indian Residential School'a kayıt, herhangi bir zamanda yaklaşık 500'e ulaştı.

İlk Milletler Meclisi'nin ulusal başkanı Perry Bellegarde, Twitter'da yaptığı açıklamada , "Eski Kamloops Kızılderili Konut Okulu'nda 215 cesedin bulunduğunu duymak acı verici" dedi "[Kanada]'daki eski Konut Okullarında mezar bulmak yeni olmasa da, bu bölümün yaralarının ortaya çıkması her zaman ezicidir. Onları unutmayalım."

Trudeau, keşfin "kalbimi kırdığını" söyledi. Associated Press'e göre, Kanada hükümeti 2008'de yatılı okullar sistemi için özür diledi, ancak Papa Francis, okulların yaklaşık üçte ikisini işleten Katolik Kilisesi'nin rolü için özür dilemedi .

"Yerli çocukların kötü muamele Kanada'nın tarihinin trajik ve utanç verici bir parçasıdır," Taç-Yerli ilişkiler bakanlığı olarak hizmet veren milletvekili Carolyn Bennett, bir de söz konusu açıklamada . "Yerli okullar, Yerli çocukları topluluklarından uzaklaştıran bir sömürge politikasının parçasıydı. ... İyileşme yolculukları boyunca hayatta kalanları, ailelerini ve topluluklarını desteklemeye kararlıyız."


Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.