John Bolton'a karşı açılan hukuk davasında, Trump için guzel haber geldi.

 Adalet Bakanlığı, Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton'a karşı açılan hukuk davasını düşürdü

Savcılar, Bolton'ın anılarının çok gizli bilgiler içerdiğini söylemişti.

Adalet Bakanlığı Çarşamba günü, eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton'u 2020 yılında kaleme aldığı "The Room Where It Happened" adlı anı kitabının yayınlanması nedeniyle hedef alan hukuk davasını düşürdü ve Bolton'un ABD'den aldığı tüm gelirleri ele geçirmeye çalışan Trump yönetimi sırasında getirilen bir çabayı durdurdu. kitap.

Çarşamba günü yapılan kısa dosyalamada sadece "tarafların önyargıyla bu davanın reddini şart koştuğu" belirtildi.

Bolton'un avukatı Charles Cooper yaptığı açıklamada, "Adalet Bakanlığı'nın Büyükelçi Bolton aleyhindeki hukuk davasını önyargıyla reddetmesinden ve büyük jüri işlemlerini sonlandırmasından çok memnunuz." Dedi. "Başından beri, hiçbir eylemin haklı olmadığını savunduk, çünkü bunlar yalnızca Başkan Trump'ın 2020 seçimlerinden önce Büyükelçi'nin kitabının yayınlanmasını engellemek için siyasi olarak motive edilmiş emrinin bir sonucu olarak başlatıldı."

Cooper yaptığı açıklamada, Bolton'un kitabı yayınlayarak gizli bilgileri yasadışı bir şekilde kötüye kullanıp kullanmadığına ilişkin ayrı bir ceza soruşturmasının da kaldırıldığını ekledi. Geçen sonbaharda, Bolton'un yayıncısına ve edebi temsilcisine Bolton ile iletişimlerini talep eden büyük jüri mahkeme celbi gönderildi.
Eski Başkan Donald Trump , Bolton'ın özel Beyaz Saray toplantılarının ayrıntılı hesaplarını ve Trump'ın yabancı liderlerle etkileşimlerini içeren kitabının yayınlanmasını engellemek için geçen yaz Adalet Bakanlığı'nın başarısız çabasını açıkça alkışlamıştı .


Bolton'a dava açan savcılar, kitaptaki birçok pasajın, ulusal güvenliğe onarılamaz zarara yol açabilecek çok gizli bilgiler içerdiğini iddia etti.

DOJ avukatları Haziran 2020 tarihli bir mahkeme başvurusunda, "NSC, el yazmasındaki bilgilerin Gizli, Gizli ve Çok Gizli düzeylerde sınıflandırıldığını belirledi." Dedi.

Bolton, uzun zamandır herhangi bir sınıflandırılmış materyal yayınlamadığını iddia etti.

Cooper, kitabın yayınlanmasından önce 2019'da Trump yönetimi Ulusal Güvenlik Konseyi'ne "Bu nedenle yayın öncesi incelemenin gerekli olduğuna inanmıyoruz" dedi. "Yine de bu el yazmasını çok dikkatli bir şekilde gönderiyoruz." Bolton'un ekibi ve NSC'den avukatlar, hatıratın içeriğini aylarca süren bir ileri geri inceleme sürecinden geçtiler.

Davayı denetleyen federal yargıç Royce Lamberth, yetkililerin özel bir ortamda Lamberth'e kitabın gizli bilgiler içerdiğini söyledikleri belirli bölümleri hakkında bilgi vermesinden sonra, Bolton için sorun yaratacak gibi görünen bir karar yayınladı.

"Bu Bolton'un bahsiydi: Eğer haklıysa ve kitap gizli bilgiler içermiyorsa, yukarıyı tutar ... ama yanılıyorsa, kitap anlaşmasından elde ettiği kârı kaybeder, cezai sorumluluğa maruz kalır ve ulusal güvenliği tehlikeye atıyor. Bolton yanılıyordu," dedi Lamberth.

Bolton, yayın öncesi inceleme sürecinin Başkan Trump'ın emriyle hareket eden yetkililer tarafından politize edildiğini söyledikten sonra Beyaz Saray'ın itirazları üzerine geçen yaz kitabı yayınlamak için harekete geçti. Kendisine karşı açılan hukuk davası, Bolton'u ulusal güvenlik danışmanı olarak atanması üzerine imzaladığı ifşa etmeme anlaşmalarını ihlal etmekle suçladı, ancak Bolton'un avukatları, yayın öncesi incelemeye müdahale eden Trump yetkilileri olmasaydı, bu anlaşmaları yerine getirmekle yükümlü olmadığını belirtti. iyi niyetle hareket etmek.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.