İşte Rusya'nın Biden ile Putin arasındaki zirveden elde etmek istediği şey

 Putin bu hafta Biden ile tanıştığında ne istiyor?

İki lider, ilk zirveleri için Çarşamba günü Cenevre'de bir araya gelecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü İsviçre'de Başkan Joe Biden ile bir araya geldiğinde , Moskova'daki uzmanlar tüm farklılıklarına rağmen iki liderin ilk zirvelerinden benzer bir şey istediklerini söylüyor : ortalığı sakinleştirmek.
ABD ve Rusya'nın ilişkileri Soğuk Savaş'tan bu yana en kötü durumda ve özellikle 2016'dan beri neredeyse kalıcı krizlere kilitlenmiş görünüyor.
Biden, Rusya ile daha istikrarlı ve öngörülebilir bir ilişki istediğini ve bu ilişkilerin Çin ile daha sert bir çizgi çekmek gibi kendisi için daha önemli olan diğer dış politika önceliklerine odaklanmasına olanak sağlayacak bir ilişki istediğini söyledi. Kremlin kendi adına sürekli ve yoğunlaşan bir yaptırım barajıyla karşı karşıya kaldı - en son Nisan ayında - ve ülke içindeki muhalefete yönelik baskıları ve yurtdışındaki saldırgan eylemleriyle giderek batılı ülkelerle parya haline geliyor.
Göreve geldiğinden beri Rusya, Biden'ın dikkatini çekmek istiyor gibi görünüyor. Başkan, Rusya'nın Nisan ayında Ukrayna sınırına binlerce askeri yığmasının ardından Putin'e zirveyi teklif etti .
Ancak şimdi Biden'ı masaya yatıran analistler, Putin'in Cenevre'de gerçekleştirmesi gereken net bir önerisi olduğunu söyledi: Rus iç siyasetinden uzak durun ve Rusya yurtdışında daha az sorunlu davranabilir.
Rusya'nın Washington büyükelçiliğinde eski bir diplomat ve şimdi dışişleri yorumcusu Vladimir Frolov, “Kremlin, bugün sahip olduğumuz saygısız bir ilişkiden saygılı bir düşmanlık ilişkisine geçmek istiyor” dedi.
Frolov, ABC News'e verdiği demeçte, "Yani, 1970-80'lerde ABD'nin Sovyet Politbürosu'na davrandığı gibi muamele görmek istiyor" dedi. “İsim takmak yok” (Biden'ın Putin'i “katil” olarak adlandırması gibi ), “liderliğe kişisel yaptırım yok, demokrasi dersleri yok, düzenli kişisel zirve toplantıları; saygılı tartışmalar, Rus muhalefetine somut bir destek yok.”
Bu bir yumuşama daveti olmayacak, bunun yerine Putin'in bir KGB ajanı olduğu ve Sovyetler Birliği ile ABD'nin birbirini düşman olarak gördüğü ancak öngörülebilir bir ilişki sürdürmeye çalıştığı Soğuk Savaş'ın sonraki yıllarına dönmek için bir davet olacak. Ve en önemlisi, Rusya'nın eşit muamele gördüğü yer.
Frolov, “Bunun için Kremlin daha sorumlu davranma sözü vermeye hazır” dedi.
"Bu, Beyaz Saray'ın arzu edilen bir sonuç olarak gördüğü şeyle uyumlu görünüyor," diye devam etti, "Yani liderlerden biri küfürler savurarak toplantıyı terk etmedikçe, zirve büyük bir başarı olacaktır."
Analistler, başarılı bir zirveyi, Rusya'nın kimyasal silahlarla suikastler ve seçimlere daha az açıktan müdahale girişimleri gibi yurtdışındaki agresif operasyonları dizginlediği daha sakin bir dönemin izleyebileceğini söyledi . Soğuk Savaş'ta olduğu gibi, bu aynı zamanda Biden yönetimi için de bir öncelik olan stratejik istikrar ve silah kontrolü tartışmalarına ilişkin ilişkiye odaklanmak anlamına gelir.
Rusya'nın iki eski Amerikan deniz piyadesi olan Trevor Reed ve Paul Whelan'ı rehine olarak ele geçirmesi ve zirve iyi giderse onları bir mahkum takasıyla takas edebileceğine dair sinyal vermesi, ABD'yi çıkarlarına ikna etmek için daha fazla koz olarak görülebilir Rusya'nın daha iyi oynaması ve oynamamasının maliyeti.
Ancak sorun olaylar ve Kremlin'in kendi temel çıkarları araya girebilir.
Kremlin şu anda Putin'in yönetimi altında eşi görülmemiş siyasi muhalefete yönelik bir baskı uyguluyor . Bu gelmiştir onun en belirgin eleştirmeni Alexey Navalny'i hapisteki - o bir sinir gazı zehirlenmesi-ve hayatta geçen hafta yaptığı hareketi yasadışı sonra. Kremlin karşıtı muhalefetin önde gelen isimlerinin çoğu şu anda tutuklu ya da bir işaret hakları gruplarında sürgünde yaşıyor ve analistler, Putin'in artık herhangi bir siyasi muhalefete hiçbir şekilde tahammül etmeye istekli görünmediğini söylüyor.
Zaman zaman Rusya hükümetine tavsiyelerde bulunan Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi üyesi Fyodor Lukyanov ABC News'e verdiği demeçte, "Soru, Biden'ın bu yeni durumu ne ölçüde kabul edeceğidir" dedi. Biden, baskıyı zaten kınadı ve Rusya'yı Navalny'nin hapse atılması ve zehirlenmesi konusunda yaptırım uyguladı ve Lyukanov, Biden'ın insan hakları konusunda sesini yükseltmeye devam edeceğinin açık olduğunu söyledi.
Ama aynı zamanda Biden için bir öncelik olacak mı olmayacak mı? Lukyanov, bunun görülmesi gerektiğini söyledi. Ancak Biden bunu yaparsa, ilişkilerde herhangi bir gelişmeyi imkansız hale getirecektir.
Zirvede, bu Biden'ı karmaşık bir duruma sokar: Putin'i kızdırmadan ona kesin bir uyarı nasıl yapılır.
Putin'e siyasi olarak meydan okuduktan sonra on yıl hapis cezasına çarptırılan ve kendi demokrasi yanlısı örgütü Open Russia, yetkililerin baskısı altında bu ay kapatmak zorunda kalan işadamı Mikhail Khodorkovsky, Biden'ın Putin ile "açık ve alenen" sınırlar belirlemesi gerektiğini söyledi.
Khodorkovsky, Twitter'da "Biden, onu bu sefer ciddi sonuçların izleyeceği konusunda kategorik olarak etkilemeli" dedi. "Bunu yapmamak, sadece Putin'in egosunu yatıştırmaya hizmet eden, el sıkışma siyasetinin statükosunu sürdürecektir. Bu, gerilimi kısa bir süreliğine rahatlatsa da, uzun vadede daha fazla çatışmaya neden olur."
Ancak Putin'e Cenevre'de alenen karşı çıkmak, Kraliyet Birleşik Hizmet Enstitüsü'nde kıdemli bir yardımcı arkadaş olan Biden için de çok az şey başaracaktır.
Galeotti, Pazartesi günü The Moscow Times'a yazdığı bir makalede , bunu yapmak muhtemelen ABD için birkaç kazanımla Rusya'dan başka bir tehlikeli baş belasına yol açacaktır, diye yazdı .
Galeotti, "Herkese açık bir şekilde kesin bir tavır almak, kolayca bir meydan okuma, Rusya'nın diz çökmesi talebi gibi görünebilir" dedi. “Putin bunun sorgusuz sualsiz geçmesine izin vermeyecek, izin veremez. Tehdit yapılacaksa, kamuoyunun gözünden ve kulaklarından uzak olsun.”
Biden'ın zaten o iğneye iplik geçirmeye çalıştığına dair işaretler var. Pazartesi günü gazetecilere Putin'in "değerli bir düşman" olduğunu söyledi. Biden Brüksel'de yaptığı açıklamada, "O zeki. Sert biri. Ve onun, eskiden top oynadığımda dedikleri gibi, değerli bir rakip olduğunu buldum."
Analistler, o zaman her iki taraf için de başarılı bir zirvenin dramatik görünmeyebileceğini söyledi.
Lukyanov, “Bu zirvenin başarısını nasıl gördüğümü anlatabilirim” dedi. Putin ve Biden'ın temelde aynı şeyi söyleyen açıklamalar yapmasıyla sona ereceğini söyledi.
“'Bir dizi konuyu tartıştık. Stratejik istikrar alanındaki ortak sorumluluğumuz konusunda anlaştık” ve ardından bir çalışma grubuna siber saldırıları ve yeni nükleer silah türlerini göz önünde bulundurarak bunun nasıl iyileştirileceğini tartışma sözü verdik.

Ve bu büyük bir başarı olacak, dedi.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.