İsrail polisi sınır dışı edilmeleri protesto etmek için koşan Filistinlilere saldırdı

 İsrail polisi sınır dışı edilmeleri protesto etmek için koşan Filistinlilere saldırdı

İsrail polisinin Doğu Kudüs'te zorla sınır dışı edilen Filistinlilere destek amacıyla düzenlediği saldırıda en az 23 kişi yaralandı.

Bir İsrail sınır polis memuru, Doğu Kudüs'ün Silwan semtinde, kaçışın ardından çıkan bir çatışma sırasında Filistinli bir adama vurmaya hazırlanıyor

Filistin Kızılayı, işgal altındaki Doğu Kudüs'te zorla sınır dışı edilen Filistinli ailelerle dayanışma amacıyla aktivistlerin düzenlediği bir koşuya İsrail polisinin göz yaşartıcı gaz ve sersemletici el bombası atması sonucu 23 koşucunun yaralandığını söyledi.

Cuma günü Şeyh Cerrah'ta başlayan ve 3.5km (2 mil) uzaktaki Silwan'da sona eren etkinliğe yüzlerce koşucu katıldı. İki mahallede yaşayan düzinelerce Filistinli , evlerini İsrailli yerleşimcilere kaptırma tehdidiyle karşı karşıya .

DoğuKudüs'ten bildiren El Cezire'den Hoda Abdel Hamid, koşucuların üzerlerinde “7,850” yazılı beyaz tişörtler giydiğini ve aktivistlerin şehirde zorla sınır dışı edilmekle karşı karşıya kaldıklarını söylediği insan sayısını temsil ettiğini söyledi.

Abdel Hamid, İsrail güvenlik güçlerinin, kaçışın barışçıl olmasına rağmen protestocuları dağıtmak için sersemletici bombalarla saldırdığını söyledi.

“Gençler sadece şarkı söyleyip tezahürat yapıyorlardı ve bir maraton yaptıkları için mutluydular” diye ekledi.

Filistinliler, işgal altındaki Doğu Kudüs'teki Şeyh Jarrah ve Silwan mahalleleri arasında aktivistler tarafından düzenlenen bir koşuya katılıyor


Sosyal medyada insanlar İsrail güçlerinin protestocuları dövdüğü videoları yayınladı.

Koşuculardan biri olan Celal Abu Khater, yaralı bacağının görüntülerini yayınladı ve tweet attı: “Atalarımın kasabasında ve şehrimde koştuğum için İsrail güçleri tarafından altı kez dövüldüm, saldırıya uğradım.”

Mayıs ayında Şeyh Cerrah'ta Filistinlilerin zorla sınır dışı edilmesine karşı düzenlenen protestolar, İsrail güvenlik güçlerinin sık sık şiddetli tepkileriyle karşılaştı.

9 Mayıs'ta, artan gerilimlerin ortasında, İsrail Yüksek Mahkemesi dört Filistinli ailenin sınır dışı edilmesine ilişkin bir kararı erteledi. Yeni mahkeme tarihinin 30 gün içinde açıklanacağı belirtildi.

İsrail güvenlik güçlerinin kutsal Ramazan ayı boyunca birkaç kez bastığı ve yüzlerce Müslüman ibadetçiyi yaraladığı Mescid-i Aksa'ya da İsrail'in protestoculara yönelik baskısı yayıldı.

Gazze'yi yöneten Filistinli grup Hamas, grubun İsrail'in cami yerleşkesinden güvenlik güçlerini geri çekmesini talep eden ültimatomunun sona ermesinin ardından 10 Mayıs'ta İsrail'e birkaç roket fırlattı.

İsrail daha sonra 11 gün boyunca Gazze'yi bombaladı ve 66'sı çocuk olmak üzere en az 253 kişiyi öldürdü. Gazze'de silahlı grupların ateşlediği roketler İsrail'de en az 12 kişiyi öldürdü.

İnsan hakları grupları, sınır dışı işlemlerinin önümüzdeki aylarda devam edebileceğini ve potansiyel olarak yeni bir mücadele turunu ateşleyebileceğini söylüyor.

Mahkeme davalarını yakından takip eden İsrailli insan hakları grubu Ir Amim, Şeyh Cerrah ve Silwan mahallelerinde en az 150 haneye sınır dışı tebligatı yapıldığını ve uzun bir yasal sürecin çeşitli aşamalarında olduğunu tahmin ediyor.

Yerleşimciler, Yahudilerin İsrail'in kuruluşunu çevreleyen 1948 savaşı sırasında kaybedilen mülkleri geri almalarına izin veren 1970 tarihli bir yasayı kullanıyor; bu, İsrail'in Filistin vatandaşları da dahil olmak üzere aynı çatışmada mülklerini kaybeden Filistinlilere verilmeyen bir hak.

Koşucular Roma Katolik Kilisesi'nin önünden geçiyor
İsrail, 1967 savaşında Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal olan kutsal mekânlara ev sahipliği yapan Doğu Kudüs'ü ele geçirdi ve uluslararası alanda tanınmayan bir hareketle ilhak etti.

İsrail tüm şehri başkenti olarak görürken, Filistinliler Doğu Kudüs'ü gelecekteki devletlerinin başkenti olarak istiyor.

Bu arada, Cuma günü işgal altındaki Batı Şeria şehri Nablus yakınlarındaki yasadışı İsrail askeri karakolları ve yerleşimlerine karşı düzenlenen ayrı gösterilerde yaklaşık 20 kişi yaralandı.

KAYNAK EL CEZİRE VE HABER AJANSLARI
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.