Huawei kendi işletim sistemini akıllı telefonlara yayıyor

 Huawei kendi işletim sistemini akıllı telefonlara yayıyor

Huawei, iki yıl önce ABD'nin Çinli telekomünikasyon şirketini bir ticaret kara listesine koymasının ardından Google mobil hizmetlerine erişimini kaybetmeye uyum sağladığı için, telefonlarında kendi HarmonyOS mobil işletim sistemini başlattı.

HONG KONG - Huawei, ABD'nin Çinli telekomünikasyon şirketini ticaret kara listesine koymasının ardından iki yıl önce Google mobil hizmetlerine erişimini kaybetmeye uyum sağladığı için Çarşamba günü kendi HarmonyOS mobil işletim sistemini telefonlarında başlattı.

Shenzhen merkezli şirket, yaklaşık 100 Huawei akıllı telefon modelinin tescilli HarmonyOS sistemini kullanacağını ve işletim sisteminin yılın dördüncü çeyreğinde belirli tabletlerde ve akıllı ekranlarda da kullanılabileceğini duyurdu.

İşletim sisteminin piyasaya sürülmesi, şirketin, Huawei'nin Çin'in casusluk çabalarına yardımcı olabileceğini söyleyerek, ABD'nin bir "varlık listesine" koymasının ardından cihazlarına güç sağlamak için Google'ın hizmetleri ve bazı bilgisayar çipleri de dahil olmak üzere Amerikan teknolojilerinden hala kesildiği için geliyor. şirket şiddetle reddediyor.

Huawei'nin listeye dahil edilmesi, Amerikan şirketlerinin Çinli telekomünikasyon ekipmanı ve akıllı telefon üreticisi ile iş yapmasını engelliyor. Kara liste, ABD'den temel teknolojilere dayanan Huawei için kritik bir darbe oldu.

“HarmonyOS'un kullanıcı deneyimi, Android döneminin deneyimini aştı. Huawei'nin tüketici birimi CEO'su Richard Yu, Çarşamba günü bir çevrimiçi ürün lansmanı etkinliğinde, Android çağında cihazların zaman içinde yavaşlaması ve gecikmesi gibi sorunları çözdük" dedi.

"HarmonyOS'umuz daha güçlü işlevsellik ve dayanıklılığa sahip ve bu nesnelerin interneti çağındaki en büyük işletim sistemi olacak" dedi.

Xiaomi, OPPO ve Vivo gibi diğer Çinli akıllı telefon üreticileri, o zamandan beri küresel satışlar açısından Huawei'yi geride bıraktı. Huawei, geçen yıla kıyasla bu yılın ilk çeyreğinde akıllı telefon sevkiyatlarında %50'lik bir düşüşün ardından şu anda dünya çapında yedinci ve Çin'de üçüncü sırada yer alıyor.

Geçen Kasım ayında Huawei, ABD yaptırımlarının etkisini hafifletmeye çalıştığı için bütçesi Honor akıllı telefon markasını da sattı.

Huawei'nin HarmonyOS akıllı telefon sunumu, özellikle yurtdışında sattığı akıllı telefonlar için Google hizmetlerine erişim eksikliği için bir geçici çözümdür. Huawei'nin kara listeye alınmasından önce satılan telefonlar Google hizmetlerini çalıştırmaya devam ederken, daha yeni cihazlarının Google'ın mobil hizmetlerine veya güncellemelerine erişimi olmayacak.

Google, Çin'de engellenmiştir, bu nedenle Çin'deki Huawei kullanıcılarının etkilenmesi olası değildir. Ancak analistler, Google hizmetlerine erişimin olmamasının Huawei'yi YouTube'da video izlemeye veya Gmail e-posta uygulamasını kullanmaya alışmış denizaşırı kullanıcılar için daha az çekici bir seçenek haline getirdiğini söylüyor.

Huawei'nin yeni HarmonyOS'unu popülerleştirme girişimleri zorlu bir görev olabilir. Microsoft'un Windows Phone işletim sistemi ve Samsung'un akıllı telefon dünyasında popüler olmayan ancak akıllı saatlerde kullanılan Tizen işletim sistemi gibi baskın işletim sistemlerine yönelik zorluklar genellikle azaldı.

Başkan Yardımcısı Bryan Ma, “Harmony OS kullanıcı arayüzünün nasıl göründüğünü ve gerçekten bazı kullanıcılar için destek sağlayan bazı özellikler olup olmadığını görmek ilginç olacak, ancak nefesimi tutmuyorum” dedi. pazar araştırma firması IDC'de müşteri cihazları.

"Son birkaç yıldır devam eden tüm tartışmalara geri dönüyor, yani Google hizmetleri yoksa, bu büyük bir sorun" dedi.

Bununla birlikte, Huawei'nin akıllı telefonlarda çalışabilen bir mobil işletim sistemine geçişi, Huawei'ye, uygulamalarını Huawei'nin mobil hizmetlerinde listeleyerek gelir elde etmeye istekli olabilecek Çin'deki diğer akıllı telefon satıcılarına dağıtmak için yeni bir iş modeli verebilir.

Canalys'in mobiliteden sorumlu başkan yardımcısı Nicole Peng, "HarmonyOS, kendi işletim sistemlerini oluşturacak kaynaklara sahip olmayan satıcılar için oldukça çekici olabilir," dedi

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.