Hap, agresif meme kanseri formunun tedavisinde umut vaat ediyor

 Hap, agresif meme kanseri formunun tedavisinde umut vaat ediyor

Meme kanseri için bir hap, bazıları için nüksü, semptomları ve ölümü önleyebilir.

Yeni bir çalışma, belirli bir meme kanseri türü olan kadınlar için iyi haberler olduğunu buldu.

İlaç, agresif meme kanseri formunun tedavisinde umut vaat ediyor

Amerikan Kanser Derneği'ne göre, 2021'de Amerika Birleşik Devletleri'nde tahmini 330.840 meme kanseri vakası teşhis edilmesi bekleniyor. Meme kanseri hastalarının %5-10'u BRCA genine sahip olduğundan, bu yıl yaklaşık 33.000 tanı BRCA pozitif olabilir. BRCA pozitifliği, yumurtalık kanseri olanlarda, ailede güçlü meme kanseri öyküsü olanlarda veya belirli etnik gruplardan olanlarda daha yaygındır.

ABC News baş tıbbi muhabiri ve çalışmaya dahil olmayan bir kurul onaylı OBGYN olan Dr. Jennifer Ashton, "Tipik olarak, bu kadınlar daha genç olabilir ve sınırlı seçenekler olabilir" dedi.

Lynparza'nın ileri veya metastatik meme kanserini tedavi etmek için zaten onaylanmış olmasına rağmen, araştırmacılar artık erken evre hastalığı olanlara fayda sağlayabileceğini ve daha uzun yaşamalarına yardımcı olabileceğini keşfetti.

Perşembe günü New England Journal of Medicine'de yayınlanan çalışma, geleneksel kemoterapiyi tamamladıktan sonra günde iki kez Lynparza alan BRCA pozitif, HER2 negatif hastalığı olan 1.836 hastayı izledi. Hastalar üç yıllık bir süre boyunca takip edildi ve çalışmanın sonuçları o kadar umut vericiydi ki, çalışma planlanandan daha erken durduruldu.

Araştırmacılar, ilacın, hastaların invaziv meme kanseri nüks riskini azalttığını ve kanser belirtisi veya semptomunun olmadığı süreyi uzattığını buldu. Üç yılda, Lynparza alan hastaların %85.9'u, plasebo grubundaki hastaların %77.1'i ile karşılaştırıldığında, invaziv meme kanseri olmadan hayattaydı.

Ashton, "Buradaki anahtar, sadece hayat kurtarmakla ilgili değil, ilerlemesiz hayatta kalma ve yaşam kalitesidir" dedi. "Bu ilaç, plaseboya göre tekrarlama veya ölüm riskini %42 oranında azaltabilir."

Hayat kurtarmaya gelince, araştırmacılar Lynparza'yı alanların plasebo alanlara göre daha az ölüme sahip olduğunu gösterdi.

İlaç, yeni bir hasta grubunda kullanılsa da yeni bir ilaç değildir. Bir "PARP inhibitörü" olarak adlandırılan Lynparza, kanser hücrelerinin çoğalma yeteneğini önemli ölçüde durdurur. BRCA hastaları bu "durmayı" tersine çeviremez ve sonuç olarak kanser hücreleri ölür.

Ashton, "Bu ilaç aynı zamanda yumurtalık kanseri olan kadınlar için de kullanılıyor ve prostat kanserli erkekler için klinik deneylere tabi tutuluyor" dedi. "Yani dikkat edilmesi gereken çok şey var."

Bu ilacın bankayı kırıp kırmayacağı sorusu hala tartışmaya açık. Ashton'ın belirttiği gibi, "ağır bir fiyat etiketi var, ayda yaklaşık 14.000 dolar. Ancak bu, sigortanın neleri kapsadığına bağlı."

Lynparza'nın faydaları BRCA pozitifliğine bağlı olduğundan, meme kanseri taraması yaptırmak ve kişinin BRCA durumunu hastalık seyrinde daha erken bilmek artık her zamankinden daha önemli.

Ashton, "Bu zararlı mutasyonlara sahip kadınlar için [bu ilaç] gerçek bir oyun değiştirici" dedi.

Natalie S. Rosen, MD, Johns Hopkins Hastanesi'nde dahiliye asistanlığı yapan bir doktor ve ABC News Medical Unit'e katkıda bulunuyor.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.