Hak grupları, 'istilacı' yüz tanıma teknolojisinin yasaklanmasını istiyor

 Hak grupları, 'istilacı' yüz tanıma teknolojisinin yasaklanmasını istiyor

Uluslararası Af Örgütü, New York polis departmanının insanları sorunlu teknolojiyle gözetlemek için 15.000'den fazla kamera kullandığını iddia ediyor.

Bir yazılım mühendisi, 6 Mart 2020'de Pekin Çin'deki Çinli elektronik üreticisi Hanwang (Hanvon) Technology'nin geliştirme laboratuvarında yüz maskesi takan insanları tanımlayan bir yüz tanıma programı üzerinde çalışıyor


Uluslararası Af Örgütü'nün Perşembe günü yayınlanan bir soruşturmasına göre, New York Polis Departmanı 15.280 gözetleme kamerasından gelen görüntüleri “ istilacı ve ayrımcı yüz tanıma yazılımı ” aracılığıyla işleyebiliyor .

Af Örgütü'nün basın açıklamasına göre, soruşturma şehrin ilçeleri Manhattan, Brooklyn ve Bronx'taki güvenlik kameralarını belirledi ve “dünyanın dört bir yanından binlerce gönüllü” tarafından yürütüldü.

Yüz tanıma teknolojisi, 25 Mayıs 2002'de New York'taki Özgürlük Anıtı'nı ziyaret etmeden önce insanları taramak için kullanılıyor. NYPD, hak gruplarının sivil özgürlükleri tehdit ettiğini söylediği bu teknolojiyi kullanımına son verme çağrılarıyla karşı karşıya


Uluslararası Af Örgütü açıklamasında, "Teknolojinin ırk ayrımcılığı yapan polisliği güçlendirdiği ve barışçıl toplanma ve mahremiyet özgürlüğü haklarını tehdit edebileceği yaygın olarak kabul ediliyor" dedi.

NYPD"2017'den bu yana, yarısı yalnızca 2019'da olan 22.000 vakada" FRT'yi kullandı. "Kamera görüntüleri FRT'den geçtiğinde, NYPD şehirde dolaşırken her New Yorklunun yüzünü izleyebiliyor" dedi.

Basın açıklaması, Brooklyn'de nüfusun yüzde 54,4'ü Siyah, yüzde 30'u Hispanik ve yüzde 8,4'ü beyaz olan bir bölgeye dikkat çekti. kavşaklar”.

Eleştirmenler, NYPD'nin geçen yıl, bir Haziran protestosu sırasında bir memurun kulağına bağırmak için bir megafon kullanmakla suçlanmasının ardından polisin evini çevrelediği ve altı saatlik bir bekleyişte bulunduğu Black Lives Matter aktivisti Derrick Ingram'ı bulmak için FRT'yi kullandığını gösteriyor.

Ingram, iddia edilen faaliyetin gerçekleşmesinden iki ay sonra Ağustos ayında meydana gelen soğukluğu yayınladı. New York Magazine'e verdiği demeçte, aleyhindeki suçlamalar sonunda düştü.

Amazon, Hindistan , Çin ve diğer ülkelerde olduğu gibi FRT kullanımı nedeniyle eleştirilere maruz kaldı .

Ruane şöyle devam etti: "[W]e, Robert Williams'ın ve en az iki Siyah adamın hatalı yüz tanıma teknolojisi nedeniyle yanlış bir şekilde teşhis edilen haksız tutuklamalarını zaten gördük."

Detroit'ten 43 yaşında bir adam olan Williams, Ekim 2018'de bir hırsızlık soruşturmasıyla ilgili olarak yanlışlıkla teşhis edildi ve tutuklandı.

Williams, Detroit Free Press tarafından aktarılan ve 9 Ocak 2020'de ailesinin önünde tutuklandığını ve “kişisel bir kefaletle serbest bırakılmadan önce 30 saat tutulduğunu” iddia eden Detroit polisine karşı bir hukuk davası açtı.

Genişletilmiş kullanım

Ruane, "Fakat yüz tanıma tamamen doğru olsa bile, yine de sivil özgürlükler için bir kabus olurdu," diye devam etti Ruane.

ACLU, Af Örgütü ve 39 diğer kuruluşa, 3 Haziran'da "yüz tanımanın kolluk kuvvetlerinin kapsamını ve gücünü genişlettiğini" iddia eden bir mektubu imzalayarak, "sanıkların yasal süreç korumasına ilişkin haklarının, söz konusu olduğunda esasen mevcut olmadığını" belirten bir mektubu imzalarken katıldı. Teknoloji."

Açık Teknoloji Enstitüsü, Upturn, Liderlik Konferansı ve diğerlerini de içeren koalisyon, FRT'yi yasaklayacak yasa için bastırıyor.

Baskı , eski Başkan Donald Trump'ın destekçilerinin Başkan Joe Biden'in zaferini tasdik eden ortak bir Kongre oturumunu durdurmaya çalıştığı 6 Ocak'taki ölümcül ayaklanmanın ardından ABD kolluk kuvvetlerinin FRT kullanımını genişletmesiyle geliyor .

İsyanla ilgili geniş çaplı soruşturmada 440'tan fazla suçlandı. Ancak en az bir şüpheli, FBI'ın FRT kullanımının yanlış tanımlamayla sonuçlandığını iddia etti .

Ruane, "Milletvekillerimiz, kullanımını durdurmak için derhal harekete geçmeli" dedi.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.