Google Harita'da Kazalari önleyecek yeni bir ilk

 Google Haritalar’da yenilik kazaların önüne geçecek bir atılım.

Google Haritalar uzun zamandir beklenen özelliğeine kavuşuyor. Artık rotalar, kullanıcı güvenliğini sağlayacak ve sorunsuz trafik oluşturulacak.

En popüler harita uygulamalarından birisi olan Google Haritalar çok yakında kullanıcı odaklı yeni bir özellikle güncellenecek ve kolaylik saglanacak.

Bu sene başlarıda rotasyonlar için düzenleme yapacağını duyuran Google, raporlara göre iki nokta arasındaki en hızlı rota yerine daha çevre dostu ve az enerji kullanan noktaları önerecek.
Google Haritalar sürücüleri kazaya açık alanlardan uzaklaştıracak
Google Haritalar uygulaması, kazaları önlemek amacıyla kullanıcıyı sert fren yapılan yerlerden uzak tutacak. Örneğin bir sürücü yolda ani frene bastığı sırada arkadaki araba bir anlık dalgınlığa gelip vurabilir. Bu şekilde diğer araçlarda kazaya dahil olabilir ve ortaya zincirleme kaza dediğimiz olay çıkar. İşte ABD’li şirket bu tür kazaların önüne geçmek için akıllıca bir şey düşündü.
Google test ettiği bu özellik hakkında şu ifadelerde bulundu: ”Örneğin insanların güneş parıldamasına doğru araba kullandıkları sırada günün belirli saatinde bir rota boyunca ani frenleme olaylarında artış olursa, sistemimiz bu olayları algılayabilir ve alternatif rotalar sunabilir. Yeni özellik hem iOS, hem de Android platformundaki Google Haritalar’da kullanılabilecek” dedi.

Google bu özellikten yararlanmak için akıllı telefonlardaki ivmeölçer ve jikroskop sensörlerinden yardım alacak. Mobil cihazlardaki bu sensörler Google Haritalar’da ani yavaşlama ve frenlemenin olduğu yol alanlarını tespit edecek. Ancak Google sensörlerin çok güvenli olmadığını, ek olarak yapay zekadan da yararlanacaklarını da belirtti.


Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.