Genetik şecere sayesinde 1972'de 15 yaşındaki Illinois kızının öldürülmesiyle ilgili tutuklama

 Genetik şecere sayesinde 1972'de 15 yaşındaki Illinois kızının öldürülmesiyle ilgili tutuklama

15 yaşındaki Julie Ann Hanson, bir tarlada defalarca bıçaklanmış olarak ölü bulundu.

Cinayet tutuklaması 50 yıl sonra yapıldı

Yetkililer, DNA kanıtının 76 yaşındaki Barry Lee Whelpley'i 1972'de Illinois, Naperville'de 15 yaşındaki Julie Hanson'ın öldürülmesiyle ilişkilendirdiğini söyledi.

 Naperville Polisi


Şikago banliyösünde 15 yaşındaki bir kızın bıçaklanarak öldürülmesinden yaklaşık 50 yıl sonra, genetik soybilim davada tutuklamaya yol açtı.

Naperville Polis Departmanı, 76 yaşındaki Barry Lee Whelpley'in, Temmuz 1972'de Illinois, Naperville'de 15 yaşındaki Julie Ann Hanson'ı öldürmekten Çarşamba günü tutuklandığını söyledi.

Polis, Hanson'ın beyzbol maçına gitmek için erkek kardeşinin bisikletini ödünç alması ve bir daha eve dönmemesi nedeniyle kayıp olarak bildirildiğini söyledi.

Polis, Hanson'ın defalarca bıçaklanmış cesedinin Naperville tarlasında bulunduğunu söyledi.

Hiçbir şüpheli tespit edilmedi ve dava onlarca yıldır çözülmedi.

Naperville Polis Şefi Robert Marshall Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, "Bu vahşi suç topluluğumuzun peşini bırakmadı" dedi.

Marshall ekledi, "Bu asla soğuk bir dava değildi ... sürekli araştırdık."

"Birçok ipucunu kovaladık, birçok şüpheli belirledik ve hepsi kapsamlı soruşturma sonucunda ortadan kaldırıldı" dedi.

Marshall, sonunda bu hafta tutuklanmaya yol açan şeyin genetik soyağacı olduğunu söyledi.

Mounds View, Minn.'den 76 yaşındaki Barry Lee Whelpley, 4 Haziran 2021'de Naperville, Illinois'deki Naperville Polis Departmanı tarafından yayınlanan tarihsiz bir fotoğrafta görülüyor.

Genetik şecere yoluyla, bir suç mahallinde bırakılan bilinmeyen bir şüphelinin DNA'sı, DNA'larını gönüllü olarak bir şecere veritabanına gönderen aile üyeleri aracılığıyla tanımlanabilir. Bu, polisin, CODIS gibi kolluk kuvvetleri veritabanlarını kullanmakla sınırlı olduklarından çok daha büyük bir aile ağacı oluşturmasına olanak tanır. Genetik şecere ilk olarak 2018 yılında "Altın Devlet Katili" nin bu teknikle tutuklanmasıyla bir araştırma aracı olarak gün ışığına çıktı O zamandan beri 150'den fazla şüpheli tespit edildi.

Marshall, Hanson suç mahallinde kalan herhangi bir DNA veya aile üyelerinin onları Whelpley'e götürüp götürmediği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Polis, suç sırasında 27 yaşında olan Whelpley'nin Hanson'ların evinin bir mil yakınında yaşadığını söyledi.

Polis, emekli bir kaynakçı olan Whelpley'in şu anda Minnesota'da yaşadığını ve burada üç kez birinci derece cinayetten gözaltına alındığını söyledi. Will County Eyalet Başsavcısı James Glasgow basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Jürinin dikkate alması gereken üç farklı cinayet teorisi var" dedi.

Glasgow, Whelpley'in iade duruşması için Cuma günü mahkemeye çıkacağını söyledi.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.