Firefox hala 'Anti-Chrome' olmak istiyor. Edge'i de yenebilir mi?

 Firefox hala 'Anti-Chrome' olmak istiyor. Edge'i de yenebilir mi?

Mozilla'nın en yeni tarayıcısı, Mac veya PC'de daha çok evde görünüyor. Ancak, Microsoft'un Edge'i artık zorlu, gizlilik odaklı bir rakip.

Büyük bir yeniden tasarımla Mozilla Firefox geri döndü, ancak artık siyah değil.
Salı sabahı gelen Firefox 89'daki en belirgin değişiklik, tarayıcının üstündeki araç çubuğu: Artık siyah yerine soluk gri bir tonda geliyor, bu nedenle diğer Mac veya Windows uygulamalarına çok daha iyi uyuyor.

Bunun altında, Linux için de güncellenmiş olan açık kaynaklı tarayıcının yeni sürümü, ilgili bir iOS ve iPadOS güncellemesi ile arayüzünün önemli ölçüde budandığını gösteriyor. Adres çubuğu, geleneksel ana sayfa düğmesini kaybetti ve sağ üstteki bir dizi düğmeyi yoğunlaştırdı, mevcut menü artık Firefox'u bir Mac veya PC'de daha fazla yabancı gibi gösteren simgelerle süslenmiyor.
1 Haziran tarihli bir blog gönderisi , buna "her şeyi düzene koymak ve sakinleştirmek için tasarlanmış modern ve yeni bir görünüm" diyor. Ancak yüz germe aynı zamanda bu gizlilik odaklı tarayıcının Google'ın baskın Chrome'u, Apple'ın eşit derecede gizlilik odaklı Safari'si ve Microsoft'un yeniden icat ettiği Edge arasında sıkışıp kalmaya devam ettiğinin bir göstergesidir .

Bu nedenle, geçmişteki Firefox güncellemeleri, çevrimiçi izlemeye karşı korumasını vurgulasa da, üçüncü taraf reklam izleyicilerini ve bu firmanın bizi web üzerinden takip etmesine izin veren Facebook widget'larını engeller, her sayfa için bir gizlilik raporu kartı görüntüler ve hatta alan aramalarınızı şifreler. bu daha az-çok tasarım satıyor.
Bu, Microsoft'un sunmayacağı araçlar sunarak Microsoft Internet Explorer'ın pazardaki kilidini kıran bir tarayıcı olan Firefox için doğru çağrıydı - açılır pencere engelleme ve sekmeli tarama ile başlayarak - ancak daha sonra belirli bir miktarda özellikten muzdarip olmaya başladı. .

Örneğin, önceki sürümde, biri çoğunlukla dikey çizgiler, diğeri ise yatay ve dikey çizgilerin karışımı olan iki dikdörtgen araç çubuğu düğmesi bulunuyordu. Birincisi, Kitaplık, yer imlerinize ve geçmişinize erişim sağlarken, ikincisi, Kenar Çubuğu, Firefox'un diğer kopyalarından senkronize edilen sekmeleri görme yeteneği eklerken, yer imlerinizi ve geçmişinizi görüntülemek için farklı bir yol sunar.

Mac ve Windows Firefox kurulumlarımı güncellemek, Kenar Çubuğu düğmesini ve onunla bir kez daha Kitaplık düğmesi için karıştırma şansını ortadan kaldırdı. Bunu Araç Çubuğunu Özelleştir ekranında geri alabilir veya Kitaplık düğmesini kaldıran ancak Mozilla'nın Cep sayfa kaydetme hizmeti için bir düğme ekleyen en son Firefox varsayılanlarını seçebilirsiniz  .
Bu tarayıcı içi tanıtım, Firefox'un ana kuruluşunun, aramasını Firefox'ta varsayılan yapmak için Google ödemesine güvenmekten vazgeçme çabalarına değiniyor (evet, Apple'ın Safari'sinde olduğu gibi). Mozilla, kullanıcılarını hem üçüncü taraf hizmetlere yönlendirdi hem de artık ücretli bir VPN hizmeti içeren kendi eklentilerini zorladı .

Ancak, bir nesil web kullanıcısını Microsoft Internet Explorer'ın vasat neredeyse tekelinden kurtaran tarayıcı, son yıllarda kullanımda sürekli bir düşüş gördü. StatCounter ölçüleri ABD'de Firefox'un masaüstü payı elde azalan göstermek on yıl önce 25 hakkında% etmek bugün hemen altında% 6 .

Aynı zamanda, Chrome pazar payını %61'in biraz üzerine çıkardı ve Apple'ın Safari'si neredeyse %17,5 ile ikinci sırada yer aldı. Firefox düşerken, Microsoft'un Edge'i yükseldi ve şu anda %11'de duruyor. ( W3Counter gibi diğer tarayıcı pazarı ölçümleri de benzer eğilimler göstermektedir.
Firefox'un sorunu giderek artan bir şekilde Chrome değil, Chrome karşıtı olmak için yeni rakibi gibi görünüyor .

İlk olarak Microsoft , Chrome'un kendisinin Chromium açık kaynak kodunda Edge'i yeniden oluşturdu - Google'ın güvenlik konusundaki mükemmel altyapısını elde ederek, Chrome'u desteklemek için oluşturulmuş sitelerle Edge uyumluluğunu sağladı ve geniş bir Chrome uzantı kitaplığıyla uyumluluk ekledi.

Edge'in geliştiricileri de Firefox'un birçok gizlilik özelliğini eşleştirdi ve diğer yönlerden rekabeti aşmak için ciddi çaba sarf etti .
Örneğin, Edge'in isteğe bağlı dikey sekme menüsü , sekmeli taramanın ustaca, yerden tasarruf sağlayan bir yeniden düşünülmesini temsil eder. Otomatik kupon bulucu, masaya para bırakıyorum endişemizi giderir, PDF notu, rekabette benzersiz araçlar sağlar ve "Sürükleyici Okuyucu" modu , görsel olarak gürültülü sayfaların hoş, sadeleştirilmiş bir görünümünü sunar. bu, Firefox'un eşdeğer okuyucu modu kadar sade değil.

Firefox gibi Edge de en büyük dört platform için sürümler halinde gelir: MacOS, Windows, Android ve iOS.

Gizlilik odaklı kullanıcılar ve bağımsız bir web hayranları için Firefox en güçlü seçenek olmaya devam ediyor. ( Açıklama : MacOS ve Windows'ta varsayılanım olmaya devam ediyor.) Ancak Microsoft, tarayıcı pazarına Microsoft benzeri kaynaklar getirirken Mozilla birden fazla işten çıkarma turuna katlanmak zorunda kaldığından, bunun ne kadar süreceğini merak etmelisiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.