Facebook, Trump'ı 2 yıl süreyle askıya aldı

 Facebook, Trump'ı 2 yıl süreyle askıya aldı

Sosyal medya platformu daha sonra askıya almanın kaldırılmasını değerlendirecek.

Trump, Facebook yasağı ek inceleme bekleyen uzatıldıktan sonra yanıt verdi

Facebook Cuma günü yaptığı açıklamada , Donald Trump'ın hesabının platformdan askıya alınmasının 7 Ocak'taki ilk askıya alma işleminden itibaren iki yıl süreyle geçerli olacağını duyurdu.

Facebook Küresel İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg, "Bay Trump'ın görevden uzaklaştırılmasına yol açan koşulların ciddiyeti göz önüne alındığında, eylemlerinin, yeni uygulama protokolleri kapsamında mevcut olan en yüksek cezayı hak eden kurallarımızı ciddi bir şekilde ihlal ettiğine inanıyoruz." Cuma günü yayınlanan bir açıklamada söyledi .

Eski cumhurbaşkanı kararı bir açıklamada eleştirdi.

Trump yaptığı açıklamada, "Facebook'un kararı, rekor kıran 75 milyon kişiye ve 2020 Hileli Başkanlık Seçimlerinde bize oy veren birçok kişiye hakarettir" dedi. "Bu sansür ve susturmanın yanlarına kalmasına izin verilmemeli ve eninde sonunda biz kazanacağız. Ülkemiz bu istismarı daha fazla kaldıramaz!"

Trump, 6 Ocak'taki Capitol kuşatmasından sonra, gönderilerinin şiddeti teşvik ettiği endişeleri nedeniyle başlangıçta Facebook'tan askıya alındı . CEO Mark Zuckerberg, o sırada bir gönderide "Başkan'ın bu dönemde hizmetimizi kullanmaya devam etmesine izin vermenin riskleri çok büyük" diye yazmıştı.

Bir incelemeden sonra, Facebook Gözetim Kurulu Mayıs ayı başlarında Trump'ın yasaklı kalacağını duyurdu, ancak "belirsiz ve standartsız süresiz uzaklaştırma cezası vermenin" "uygun olmadığını" belirtti.

Bu çağrıya yanıt olarak Facebook, iki yıllık bir süre için askıya alma kararını verdi.

Bu karar Mayıs ayında verildiğinde, Trump bunu "Ülkemiz için tam bir rezalet ve utanç" olarak nitelendirdi.

Trump'ın hesabı, 2 yıllık süre sona erdikten sonra otomatik olarak eski durumuna getirilmeyecek. Bunun yerine Facebook, "kamu güvenliğine yönelik riskin azalıp azalmadığını değerlendirmek için uzmanlara bakacağını" söyledi.

Bu, "şiddet örneklerinin, barışçıl toplanma kısıtlamalarının ve diğer sivil huzursuzluk belirteçlerinin" değerlendirilmesini içerecek ve şirket hesabı hala bir risk olarak algılarsa, askıya alma uzatılacaktır. Clegg ayrıca, Trump'ın hesaplarının eski durumuna getirilmesi durumunda, hesaplarının herhangi bir ihlal için "hızlı bir şekilde yaptırımları artıracağını" kaydetti.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.