Dünyaca Ünlü McDonald's Tehlike

 Veri ihlali, McDonald's çalışanı ve müşteri bilgilerini ifşa ediyor

Verilere Güney Kore ve Tayvan'da erişildi

Küresel şirket hack serisi, McDonald's'ın sürekli büyüyen bir listeye en son eklenen olmasıyla devam ediyor. Fast food restoran zincirine göre, veri ihlali müşteri ve çalışan bilgilerini ifşa etti, ancak hasar hızla sınırlandırıldı.


Yaklaşık bir ay önce Colonial Pipeline, DarkSide adlı bir fidye yazılımı grubu tarafından hedef alındı ​​ve ABD'deki yakıt dağıtımını sekteye uğrattı. Geçen hafta, EA ve JBS, bilgisayar korsanlarının oyunların kaynak kodunu eskisinden çaldığı ve ikincisinden 11 milyon dolar talep ettiği siber saldırılara da kurban gitti .


Dünyanın en büyük fast-food restoran zinciri çalışanları ve müşterilerinin veri vardı erişilen e-postalar, telefon numaraları ve dağıtım adresleri erişilen yetkisiz üçüncü taraf bireyler tarafından. Müşteri ödeme bilgileri, sızdırılan verilerin bir parçası değildi. Saldırıdan etkilenen düzenleyiciler ve müşteriler yakında bilgilendirilecek.


Saldırının arkasındaki bilgisayar korsanları, çalınan bilgileri iletmek için herhangi bir ödeme talep etmedi. Güney Kore ve Tayvan'daki restoranlarının günlük işleyişi etkilenmedi.

Dış danışmanlar, McDonald's ağındaki şüpheli etkinliği fark ettikten kısa bir süre sonra ihlali tespit etti. Soruşturmanın ardından danışmanlar, verilere Güney Kore ve Tayvan'da erişildiği sonucuna vardı.


McDonald's, veri ihlaliyle ilgili yaptığı açıklamada, "Kimlik tespitinden hemen sonra erişimi kapatabilsek de, araştırmamız, bazıları kişisel veriler içeren az sayıda dosyaya erişildiğini belirledi" dedi. Şirket, soruşturmaya dayalı olarak sistemlerinin güvenliğini artıracağını da sözlerine ekledi.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.