DSÖ, 1. insan H10N3 kuş gribi suşu vakasında enfeksiyon kaynağının bilinmediğini söyledi

 DSÖ, 1. insan H10N3 kuş gribi suşu vakasında enfeksiyon kaynağının bilinmediğini söyledi

Şimdiye kadar, insandan insana yayıldığına dair bir kanıt yoktu.

LONDRA -- Dünya Sağlık Örgütü , Doğu Çin'deki bir adamın, H10N3 adı verilen nadir bir kuş gribi türünün bilinen ilk insan vakasını nasıl kaptığının hala belirsiz olduğunu söyledi.

DSÖ Çarşamba günü ABC News'e yaptığı açıklamada, "Hastanın H10N3 virüsüne maruz kalmasının kaynağı şu anda bilinmiyor ve yerel halk arasında acil durum gözetiminde başka bir vaka bulunamadı."

Sağlık yetkilileri adamın nasıl enfekte olduğunu araştırırken, DSÖ virüsün insanlar arasında yayılıyor gibi görünmediğini ve şu anda yaygın bir salgın belirtisi olmadığını söyledi.

Çin'in Şanghay'ın kuzeybatısındaki Jiangsu eyaletindeki Zhenjiang şehrinde yaşayan 41 yaşındaki adam, ateş ve diğer semptomlar geliştirdikten sonra 28 Nisan'da yoğun bakım ünitesinde hastaneye kaldırıldı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada, enfeksiyonun kaynağı hakkında ayrıntı vermeden 28 Mayıs'ta kendisine H10N3 teşhisi konduğunu söyledi.

Komisyon, hastanın şu anda stabil durumda olduğunu ve taburcu edilmeye hazır olduğunu söyledi. Komisyona göre, şimdiye kadar insandan insana bulaştığına dair bir kanıt yok ve tıbbi gözlem altında olan yakın temaslıları arasında başka bir vaka tespit edilmedi.

Komisyon, H10N3'ün kümes hayvanlarında bulunan virüsün düşük patojenik bir türü olduğunu, yani nispeten daha az ciddi hastalığa neden olduğunu ve büyük ölçekli bulaşma riskinin düşük olduğunu kaydetti. Komisyona göre, daha önce dünya çapında başka hiçbir insan H10N3 vakası rapor edilmedi.

DSÖ, Çin vakasıyla ilgili ilk olarak 31 Mayıs'ta uyarıldığını söyledi.

Örgüt Çarşamba günü ABC News'e yaptığı açıklamada, "Bu, DSÖ'ye H10N3 ile insan enfeksiyonuna ilişkin ilk raporu temsil ediyor." "DSÖ, Küresel Grip Gözetim ve Müdahale Sistemi (GISRS) aracılığıyla, pandemik potansiyeli olanlar da dahil olmak üzere influenza virüslerini sürekli olarak izler ve risk değerlendirmeleri yürütür. DSÖ, bu olayı daha fazla değerlendirmek ve karakterize etmek için Çin'deki ulusal yetkililer ve GISRS ortaklarıyla birlikte çalışmaktadır. "

Kuş gribinin çeşitli türleri vardır ve çoğu tipik olarak insanlar arasında yayılmaz. Yüksek derecede patojenik H5N1 suşu 1997 yılında bir kümes hayvanı salgını sırasında Hong Kong'da insanlarda ilk kez rapor edildiğinden beri, küresel sürveyans sistemleri insan vakalarını izliyor.

Son aylarda, kümes hayvanı çiftliklerinde ve Avrupa, Asya ve Afrika'nın bazı bölgelerindeki yabani kuş popülasyonları arasında oldukça bulaşıcı H5N8 suşunun salgınları rapor edilmiştir. Rusya, Şubat ayında bilinen ilk insan H5N8 vakasını bildirdi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.