Demokratlar, eski Trump WH danışmanının 'birkaç rahatsız edici olaya yeni ışık tuttuğunu' söyledi

Demokratlar, eski Trump Beyaz Saray danışmanı Don McGahn'ın uzun zamandır beklenen ifadede 'birkaç rahatsız edici olaya yeni ışık tuttuğunu' söyledi

Demokratlar bir mahkeme celbi uygulamak için yıllarca süren bir çaba gösterdiler.

Trump, eski WH avukatının ifadesine rağmen 'Mueller'i kovmayı asla önermedim' dedi

Eski Beyaz Saray avukatı Don McGahn , eski özel savcı Robert Mueller'in Rusya soruşturmasıyla ilgili olaylar hakkında McGahn'ın ifadesini talep eden bir mahkeme celbinin uygulanması için Kongre'nin yıllarca süren çabalarının ardından Cuma günü Meclis Yargı Komitesi'nin önüne çıktı .

Kaynaklar ABC News'e verdiği demeçte, Trump, eski Beyaz Saray danışmanı Patrick Philbin aracılığıyla komiteye McGahn'ın ifade vermesini engellemeye çalışmadığını açıkça belirtti. Bir başka eski Beyaz Saray avukatı olan Scott Gast, McGahn'ın ifadesine katılacaktı.

Yargı Başkanı Jerry Nadler, DN.Y., ifadesinin ardından yaptığı açıklamada, "McGahn, Başkan Trump'ın yasal tavsiyesine tekrar tekrar uymayı reddetmesinden açıkça rahatsız oldu ve bugün birçok rahatsız edici olaya yeni bir ışık tuttu."

Nadler, yeni ifşaların ne olduğunu söylemedi, ancak tam bir metnin "en kısa sürede" yayınlanacağını ekledi.

Günün erken saatlerinde kısa bir ara veren Nadler, gazetecilerle kısaca konuştu. İki yıllık savaşın ardından McGahn'ın sorguya hazır olmasının ne anlama geldiği sorulduğunda Nadler, "Kongre mahkeme celbi hakkını haklı çıkarıyor" dedi.

Cuma günü ilerleyen saatlerde, McGahn'ın işbirlikçi görünüp görünmediği sorulduğunda Nadler, "Bence işbirlikçi biri" dedi ve birkaç dakika sonra ekledi, "Sanırım biraz zorlaşıyor, ancak transkript çıktığında bunu göreceksiniz."

GOP Temsilcileri Jim Jordan, R-Ohio ve Matt Gaetz, R-Fla., birkaç saat sonra gazetecilere konuştu, her iki adam da Demokratlar Meclisi'ni eski bir soruşturma dedikleri şeyi geri getirmek için eleştirdi ve röportajın herhangi bir yeni bilgi ortaya çıkarmadığını söyledi. .

Röportajın şartları, McGahn'ın , Mueller raporunun kamuya açık bölümlerinde yer almayan, yürütme organının çalışanları ile yaptığı hiçbir görüşmeyi tartışmayacağını belirtiyor McGahn ayrıca Mueller'in raporunun McGahn'ın müfettişlere yaptığı yorumların doğru bir yansıması olup olmadığını ve ifadelerinin doğru olup olmadığını tartışabilir.

Röportaj, kamuya açıklanmadan yedi takvim günü içinde tüm taraflarca yazıya dökülecek ve gözden geçirilecektir.

ABC News'den George Stephanopoulos ile Haziran 2019'da özel bir röportajda Trump, McGahn'ın Mueller'e Trump'ın kendisine birçok kez başsavcı vekilinin çıkar çatışmaları nedeniyle özel avukatı görevden alması talimatını verdiğini söylediğinde "kafasının karışmış olabileceğini" söyledi.

Stephanopoulos'a konuşan Trump, "Bununla ilgili hikaye çok basit, 1 numara, Mueller'i asla kovmayacaktım. Mueller'i kovmayı asla önermedim" dedi.

Stephanopoulos geri çekilip McGahn'ın ifadesine atıfta bulunduğunda, Trump meydan okudu.

Trump, "McGahn'ın ne söylediği umurumda değil, önemli değil" dedi. "Bu, herkese onun ne kadar iyi bir danışman olduğunu göstermek içindi."

Ağustos 2019'da Meclis Demokratları , McGahn'ın ifade vermesini talep eden mahkeme celplerini uygulamak için bir dava açtılar - Mueller'in raporundaki önemli bir tanık üzerindeki mücadeleyi bir çözüm için mahkemeye göndererek Beyaz Saray ile olan anlaşmazlığını keskin bir şekilde tırmandıran bir hareket.

McGahn, Mueller'in müfettişleriyle 30 saatten fazla zaman geçirdi ve Trump, McGahn'ın Kongre'ye tanıklık etmesine izin vermeyi reddetmişti.

McGahn'ın halefi, eski Beyaz Saray danışmanı Pat Cipollone komiteye yazdığı bir mektupta "McGahn'ın Başkan'ın kıdemli danışmanı olarak görevi sırasında meydana gelen meselelerle ilgili olarak zorunlu kongre ifadesinden kesinlikle muaf olduğunu" yazdı.

Kasım 2019'da bir federal bölge yargıcı, McGahn'ın bir kongre mahkeme celbine uyması gerektiğine karar verdi. Ancak daha sonra Adalet Bakanlığı bu karara itiraz etti ve Şubat 2020'de yüksek mahkemede galip geldi.

Davada geçen ay bir duruşma yapılması planlandı, ancak anlaşma nedeniyle gerçekleşmedi.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.