COVID-19 aşısını reddeden Teksaslı adam çift akciğer nakli geçirdikten sonra şok edici açıklamalarda bulundu

COVID-19 aşısını reddeden Teksaslı adam çift akciğer nakli geçirdikten sonra COVİD-19 İçin yeniden açiklama yapmayi gerek duydu.
Teksaslı, şu anda aşi için ilham vermeyi umuyor.
COVİD-19 Virusunun nelere yol açtığını ve birkez daha dusunulmesi gerektigini vurgulayan çift bakin neler yaşamiş 2vk haber sitemizden yazinin devamini okuyabilirsiniz ...
Joshua Garza, Ocak ayında COVID-19'a karşı aşı olma şansı buldu, ancak buna gerçekten ihtiyacı olmadığını düşünerek bunu geçti.

Şimdi, 43 yaşındaki Teksaslı, COVID-19 teşhisinin ardından çok hastalandıktan sonra hayatta kalmak için nadir bir çift akciğer nakline ihtiyaç duyduktan sonra başkalarına aşı olmaları için ilham vermeyi umuyor.

Sugarland'den Garza, ABC News'e verdiği demeçte, "COVID ciğerlerime saldırdı.

Ocak ayı sonlarında COVID-19 testi pozitif çıktıktan sonra Garza'nın sağlığı hızla kötüleşti. 2 Şubat'ta yürümeye çalışırken düşerek karısı onu hastaneye götürmek için ambulans çağırdı. Sonunda, kanını kendisi için pompalamak ve oksijenlendirmek için ekstrakorporeal membran oksijenasyon (ECMO) makinesine konduğu Houston Methodist'e transfer edildi.
Petrol ve gaz endüstrisinde çalışan Garza, "Hızlı oldu, üç hafta içinde akciğerler vurulmuştu" dedi.
"Size ciğerlerinizin iflas ettiğini söylüyorlar, bu yüzden bu gece yatıp yarın uyanmayacağınızı bilmiyorsunuz" dedi.

Garza akciğer nakli listesine alındı ​​ve 13 Nisan'da başarıyla ameliyat edildi. 27 Mayıs'ta hastaneden taburcu edilmeden önce, yaşam desteğinde iki ay sonra gücünü yeniden kazanmak için iyileşme ve rehabilitasyona birkaç hafta daha harcadı.

Houston Methodist'te akciğer nakli tıbbi direktörü ve Garza'yı tedavi eden doktorlardan biri olan Dr. Howard Huang ABC News'e verdiği demeçte, akciğer nakli COVID-19 hastaları için "başka seçeneği olmayan" nadir bir müdahaledir.

"Bay Garza, tamamen akciğer yetmezliği olan birinin uç bir örneği ve yakın gelecekte nakilden başka bir çıkış yolu yoktu" dedi.

Huang, Garza'nın COVID-19 hastaneye yatışlarının kış dalgalanması sırasında ECMO makinesine koyulabilmesi ve bir donörle eşleşmesinin "neredeyse mucizevi" olduğunu söyledi. "Her şey onun lehine gelişti."
Huang, Houston Methodist'in COVID-19 hastalarına sekiz çift akciğer nakli gerçekleştirdiğini ve nakil bekleyen yaşam desteğinde olan birkaç hasta daha olduğunu söyledi.

"Bu insanlar hala hayatları için savaşıyorlar" dedi.

Huang, Houston Methodist'in birçoğu aşılanmamış COVID-19'dan ciddi hastalığı olan hastaları görmeye devam ettiğini söyledi. Kesin olarak söylemek zor, ancak Huang, Garza'nın aşı yapabildiğinde aşı yaptırmış olmasına inanıyor, "Muhtemelen bu noktaya asla gelemezdik."

"Şu anda ortaya çıkan veriler, aşıların ciddi hastalıkları önlemede çok iyi olduğunu gösteriyor " dedi. "Hastaneye yatmış olsa bile, belki de akciğer nakli olmadan kurtarılamayan akciğer yetmezliğini tamamlamaya kadar ilerlemeyecekti."

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan verilere göre, ABD nüfusunun %44'ünden fazlası tamamen aşılanmıştır ve %52'sinden fazlası en az bir doz almıştır .

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin yakın tarihli bir raporuna göre, COVID-19'un aşılanmamış gençler için ciddi bir risk oluşturmasına rağmen, koronavirüsle hastaneye yatışların çoğu yetişkinlerde görülüyor . Çalışma, COVID-19 ile hastaneye kaldırılan 12-17 yaş arası gençlerin yaklaşık üçte birinin yoğun bakım ünitesinde kaldığını buldu.

Sağlık yetkilileri, özellikle daha bulaşıcı Delta varyantının potansiyel tehdidi göz önüne alındığında, genç Amerikalıları aşı olmaya çağırıyor .

Huang, Garza'nın davası hakkında "Aşıyı almak böyle bir şeyden geçmekten çok daha kolay" dedi. "O son derece şanslı. Bu durumdaki çoğu insan organ nakline ulaşamıyor. Bu sonuca güvenemezsiniz."

Garza için, başkalarının bizim yaşadıklarımızı yaşamasını önlemeye yardımcı olma umuduyla hikayesini paylaşıyor.

"Şimdi bildiklerimi bilseydim," dedi, "kesinlikle aşı yaptırırdım."Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.