BM ajansı, tehditlerin ardından direktörünü Gazze'den geri çekti

 BM ajansı, tehditlerin ardından direktörünü Gazze'den geri çekti

BM Filistinli mülteciler dairesi, Gazze direktörünü istişareler için geri çağırdığını söyledi.

Gazze yöneticisi Matthias Schmale ve yardımcısı, UNRWA'nın Doğu Kudüs'teki karargahına “istişareler” için geri çağrıldı. Ajans, basında çıkan "Filistinli grupların" Schmale ve yardımcısını Gazze'de istenmeyen kişi ilan ettiğini, ancak bu yönde resmi bir bildirim almadığını bildirdi.

Geçen ay İsrail'in Channel 12 TV'sine verdiği röportajda Schmale'e İsrailli yetkililerin, bölgenin militan Hamas yöneticileriyle 11 gün süren savaş sırasında gerçekleştirilen hava saldırılarının "çok kesin" olduğu yönündeki iddiaları soruldu.

"Askeri uzman değilim ama buna itiraz etmem" diye yanıtlayan Schmale, İsrail'in hedefleri vurmasında "büyük bir karmaşıklık" olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak meslektaşlarının kendisine saldırıların "etkilerinin çok daha şiddetli olduğunu" söylediğini de söyledi. ” 2014 Gazze savaşından daha fazla.

Schmale daha sonra sözlerden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve herhangi bir sivil ölümünün kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Doğrudan saldırılar veya grevlerden kaynaklanan ikincil hasarlar nedeniyle birçok insan öldü veya ciddi şekilde yaralandı” diye tweet attı. "Gazze gibi yoğun nüfuslu bir yerde, herhangi bir grevin insanlar ve binalar üzerinde büyük zarar verici etkileri olacaktır."

Orijinal sözleri İsrail medyasında ve internette geniş çapta yayıldı ve İsrail destekçileri tarafından davranışının onaylanması olarak ele alındı ​​ve Filistinliler arasında öfkeye yol açtı.

İsrail, Hamas ve diğer militan grupların İsrail'e 4 binden fazla roket fırlattığı 11 günlük savaş sırasında Gazze'ye yüzlerce hava saldırısı düzenledi. Gazze'de 67'si çocuk, 39'u kadın olmak üzere en az 254 kişi öldürüldü. Gazze sağlık bakanlığına göre. Hamas 80 militanın öldüğünü kabul etti. İsrail'de ikisi çocuk 12 sivil ve bir asker öldürüldü.

UNRWA, işgal altındaki Batı Şeria, Gazze, Ürdün, Lübnan ve Suriye'deki yaklaşık 5,7 milyon mülteciye temel hizmetler sağlıyor. Bunlar, İsrail'in kuruluşunu çevreleyen 1948 savaşı sırasında İsrail'den kaçan ya da oradan sürülen Filistinlileri ve onların torunlarını içeriyor.

Hamas'ın 2007'de rakip Filistin güçlerinden iktidarı ele geçirmesinden bu yana İsrail-Mısır ablukası altında olan Gazze'de gıda yardımı ve diğer hayati hizmetleri sağlıyor. Gazze'nin 2 milyonluk nüfusunun çoğu kayıtlı mülteci. Savaşın zirvesinde, 70.000 kadar Gazzeli UNRWA okullarına sığındı.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.