Binlerce COVİD-19 Aşısı çöpe atılabilir

 Oklahoma, talep düştükçe binlerce COVID-19 aşısını çöpe atabilir

Aşıların süresi Haziran sonunda dolacak.

Eyalet sağlık departmanına göre Oklahoma, önümüzdeki haftalarda süresi dolacak on binlerce aşıyı çöpe atmak zorunda kalabilir.

Oklahoma Eyaleti Sağlık Departmanı başkan yardımcısı Keith Reed ABC News'e verdiği demeçte, "Süresi dolmuş aşıyı aktif envanterden çıkardık ve uygun şekilde imha etme konusunda CDC kılavuzunu takip ediyoruz." Halihazırda çöpe giden birkaç bin aşıya ek olarak, Reed'e göre, eyalet envanterini değerlendirdikten sonra bu sayı aşağı doğru ayarlanabilir olsa da, Haziran ayı sonuna kadar sona erecek yaklaşık 80.000 Johnson & Johnson dozu var.

DAHA: Aşıya erişim, tereddüt değil, Latinler için hala bir sorun: Senatörler
Eyalet sağlık departmanına göre, süresi dolan bu dozlar, aşıların günde yaklaşık 8.000 atıştan günde 4.500'e yavaşlaması nedeniyle geliyor.

ABC News Oklahoma City üyesi KOCO'ya konuşan Reed, "Sürekli bir düşüş görüyoruz ve bu biraz endişe verici " dedi .

"Yaza ve sonbahara devam etmek için iyi bir konumda olduğumuzdan emin olmak için ulaşmak istediğimiz hedeflere ulaşamıyoruz."

Oklahoma'da, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre , nüfusun %42'si en az bir doz COVID-19 aşısı aldı ve sakinlerin %34'ü tam olarak aşılandı .

Bu rakamlar ülke ortalamasının altında kalıyor. CDC'nin bildirdiğine göre, Pazartesi günü itibariyle Amerikalıların %51'i bir doz aşı aldı ve %42'si tamamen aşılandı.


Eyaletin düşük sayıları, Reed'in Başkan Joe Biden'ın 4 Temmuz'a kadar Amerikalıların %70'ine aşı yaptırma hedefine ulaşma umudunu azalttı.

Reed, "Size karşı dürüst olmak gerekirse, bu noktada 4 Temmuz'a kadar buna yaklaştığımızı görmüyorum" dedi. Sayılarımızı artırmak için sıkı ve özenle çalışmaya devam etmeyeceğimizi söylemeye gerek yok” dedi.

DAHA: Bu nedenle psikoloji uzmanlarına göre aşı piyango ödülleri bazıları için işe yarayabilir
Arkansas ve Ohio dahil diğer eyaletler de benzer arz ve talep çıkmazlarıyla karşı karşıya. Sağlık departmanı ABC News'e verdiği demeçte, Arkansas'ta 70.000 Pfizer ve Johnson & Johnson dozunun Haziran ayında sona ereceğini söyledi. Valiye göre Ohio'da 200.000 doz 23 Haziran'da sona erecek .


Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.