Big Tech, Amazon ve Google'ın beğenisini kırmayı amaçlayan önerilen antitröst faturalarında hedeflendi

 Big Tech, Amazon ve Google'ın beğenisini kırmayı amaçlayan önerilen antitröst faturalarında hedeflendi

Faturalar kabul edilirse, bildiğimiz gibi teknoloji endüstrisi büyük bir değişime uğrayabilir.

Meclis milletvekilleri Cuma günü bildiğimiz gibi teknoloji endüstrisini değiştirebilecek yeni antitröst faturaları sundu. Tasarılar rekabete aykırı uygulamaları ele alıyor ve – kabul edilirse – Apple, Google, Facebook ve Amazon'un anlaşmaları için büyük sonuçlar doğurabilir.

Toplu olarak "Daha Güçlü Bir Çevrimiçi Ekonomi: Fırsat, Yenilik ve Seçim" olarak adlandırılan teklif edilen faturalar , Büyük Teknoloji şirketlerinin rekabetçi uygulamalarına yönelik bir yıldan fazla süren araştırmaların ardından sunuldu .

Rhode Island Demokratı Temsilci David Cicilline soruşturmayı yönetti. Dedi ki: “Düzenlenmemiş teknoloji tekelleri ekonomimiz üzerinde çok fazla güce sahip. Gündemimiz, oyun alanını dengeleyecek ve en zengin, en güçlü teknoloji tekellerinin geri kalanımızla aynı kurallara göre oynamasını sağlayacak.”

Bu gündem, başlangıçta, her biri rekabete aykırı dijital uygulamayı farklı bir şekilde hedef alan, önerilen beş yasa tasarısından oluşuyor. Google'ın kendi ürünlerini arama sonuçlarında yükseltmesi veya Apple'ın App Store'da yapması gibi bir yasa, şirketlerin rakiplerininkilere göre kendi hizmetlerini ve ürünlerini tercih etmelerini yasaklayacaktır.

Bir diğeri, Adalet Bakanlığı'nın veya Federal Ticaret Komisyonu'nun Amazon gibi büyük şirketleri, Amazon Basics gibi çıkar çatışması yaratabilecek iş bölümlerinden ayrılmaya zorlamasına izin verecek.

Bir başka yasa tasarısı, Facebook'un 2012'de Instagram'da yaptığı gibi, büyük şirketlerin daha küçük rakipleri satın almasını engelleyecek.

Big Tech soruşturması iki taraflı bir çaba olsa da, Demokratların ve Cumhuriyetçilerin şu anda ortaya çıkardıkları bazı sorunların çözümü konusunda anlaşamadıklarını belirtmekte fayda var. Cuma günkü oyunun sonuna kadar en az bir Demokrat ve bir Cumhuriyetçi yeni önlemlerin her birini imzalamış olsa da, yeni yasa tasarılarının her birini kaç üyenin desteklediği de belli değil.

Açık olan şu ki, önerilen değişiklikler teknoloji endüstrisini yeniden şekillendirebilir ve en büyük aktörlerinin çalışma şeklini değiştirebilir. Bunun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.