Biden, yolculuk sırasında Ziyaret edeceği ülkeler

 Biden, Putin ile zirve de dahil olmak üzere cumhurbaşkanı olarak ilk yurtdışı gezisine çıktı

Biden, yolculuk sırasında Birleşik Krallık, Brüksel ve Cenevre'ye gidiyor.

Başkan Joe Biden, Çarşamba günü göreve başlamasından bu yana ilk yurtdışı gezisine çıktı, ABD'nin dünya sahnesindeki yerini tanıdık müttefiklerle yeniden teyit etmeye ve ilk yüz yüze görüşmesi de dahil olmak üzere kendini özgür dünyanın lideri olarak tasvir etmeye çalıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yüz yüze görüşecek.

Air Force One'a binmeden önce Biden, yakınlardaki gazetecilere, gezi için amacının "Putin ve Çin'e Avrupa ve ABD'nin sıkı olduğunu ve G-7'nin hareket edeceğini açıkça belirtmek" olduğunu söyledi.


Putin ile siber saldırılar konusunda bir anlaşmaya varıp varmayacağı sorulduğunda Biden, "Kim bilir? Bunun tartışmamızın bir konusu olacağını biliyoruz" dedi.

Ve dünya için bir aşı stratejisi ile çıkıp çıkmayacağı sorulduğunda, "Bende bir tane var ve bunu açıklayacağım" diye dalga geçti.


Biden ayrıca gazetecileri şaka yollu bir şekilde uyardı, "Ağustosböceklerine dikkat edin", birini boynundan atmak zorunda olduğunu söyledi. "Sadece bir tane aldım, beni aldı." (Bir basın charter uçağı, kanattaki ağustosböcekleri nedeniyle Pazartesi günü geç saatlerde ertelendi.)


Beyaz Saray gezisini Salı günü önizledi.


"50 yıldır hazırlanıyor. Dünya sahnesinde. Başkan Putin de dahil olmak üzere onlarca yıldır bu liderleri tanıyor ve NATO'da görüşeceği ve görüşeceği bir dizi lider de dahil. G-7. Şimdi, bu onun onları şahsen görmesi için önemli bir fırsat ve diplomaside yüz yüze angajman gibi bir şey yok," dedi basın sekreteri Jen Psaki Salı günü Biden'ın hazırlığını gözden geçirdiğini söyledi.


Gezinin doruk noktası, önümüzdeki Çarşamba günü Cenevre'de Rus Putin ile cumhurbaşkanı olarak ilk görüşmesi olacak . Orada Biden, siber güvenlik, askeri ve siyasi alanlardaki kötü niyetli saldırılara artık müsamaha gösterilmeyeceğine dair güçlü bir uyarı yapmak ve zaten gergin olan ilişkide herhangi bir tırmanmadan kaçınmak arasında ince bir çizgide yürümek zorunda kalacak.


Bu zirveye liderlik eden Biden, Birleşik Krallık'taki G-7 zirvesinde ve Brüksel'deki NATO zirvesinde uzun vadeli ABD müttefiklerinin desteğini desteklemeyi umuyor. Trump döneminin şokundan sonra temkinli davranan Avrupalı ​​müttefikler, Biden'a son dört yıldaki siyasi çalkantıların gerçek bir deniz değişikliğinden çok bir an meselesi olduğuna ve Biden'ın "Amerika Geri Döndü" sloganının arkasında bir öz olduğuna inandırmak isteyecekler.


DAHA: Biden, Haziran ayında İngiltere ve Belçika'ya ilk yurtdışı gezisini yapacak

"Bu, çağımızın belirleyici bir sorusudur: Hızla değişen bir dünyada demokrasiler bir araya gelerek halkımız için gerçek sonuçlar doğurabilir mi? Geçen yüzyılın bu kadar büyük bir kısmını şekillendiren demokratik ittifaklar ve kurumlar, günümüz tehditlerine karşı kapasitelerini kanıtlayacak mı? düşmanlar? Cevabın evet olduğuna inanıyoruz. Ve Avrupa'da bu hafta, bunu kanıtlamak için şans var" Biden bir in yazdığı op-ed Washington Post Pazar.


Yol boyunca Biden, her şeyi evdeki Amerikalılara hitap edecek şekilde çerçevelemeye çalışacak. İklim değişikliğinden vergilere, savunmadan ticarete kadar dünya liderleriyle bir dizi konuyu ele alacak ve Amerikalıları her şeyin Build Back Better gündeminin hizmetinde olduğuna ikna etmek için çalışacak; pandeminin ekonomik gerilemesinden adil bir şekilde kurtulma baskısı.


Biden'ın sekiz günlük denizaşırı gezisi sırasında izlenmesi gereken temel konular.


Rusya'ya bir uyarı mı?

Belki de Biden'ın ilk yurtdışı gezisinin en çok beklenen olayı, Biden'ın daha önce bir ruhu olduğunu düşünmediğini söylediği adamla bir dizi konuyu ele almayı planladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı zirve olacak .


Biden, "Başkan Putin ile yaptığım telefon görüşmelerinde açık ve net oldum. ABD çatışma istemiyor. Rusya ile stratejik istikrar ve silah kontrolü gibi konularda çalışabileceğimiz istikrarlı ve öngörülebilir bir ilişki istiyoruz."

“Aynı zamanda, demokratik seçimlerimize müdahale de dahil olmak üzere ABD egemenliğini ihlal eden davranışlar için anlamlı sonuçlar da getirdim. Ve Başkan Putin, gelecekteki zararlı faaliyetlere yanıt vermekte tereddüt etmeyeceğimi biliyor. Bir araya geldiğimizde, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve benzer düşüncedeki demokrasilerin insan hakları ve onuru için ayağa kalkma taahhüdünü bir kez daha vurgulayacağım” dedi.

Psaki, Rusya'daki kuruluşlar tarafından gerçekleştirildiğine inanılan son siber saldırılar ve fidye yazılımı kullanımının ön izlemesini yaptı ve ülkenin Ukrayna'daki saldırgan eylemleri toplantı sırasında masadaki konulardan bazıları olacak.

Toplantı öncesinde Beyaz Saray, zirveye belirli çıktıları göz önünde bulundurarak gitmediğini söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan gazetecilere verdiği demeçte, "ABD-Rusya zirvelerinin çıktılarla ilgili olduğunu düşünmüyoruz çünkü gerçekten önemli çıktılar bekleyecekseniz, muhtemelen uzun bir süre bekliyor olabilirsiniz" dedi. Pazartesi.

Küresel pandemi yardımı
Biden'ın seyahatinin tamamında, olayların hem konusunu hem de işleyişini değiştiren COVID-19 virüsü olacak.

G-7'de, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin tam aşılı Amerikalıların çoğu ortamda maskesiz kalmasına izin veren kılavuzunu güncellemeye alışmış olan Biden, katı gereksinimlere geri dönmek zorunda kalacak. Birleşik Krallık'ta, aşının piyasaya sürülmesi geciktiği için üçüncü bir COVID-19 dalgalanmasının korkuları dönüyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, G-7'ye katılmaya davet edildi, ancak ülkesindeki COVID-19 krizi nedeniyle reddedildi.
Biden için asıl zorluk, müttefiklerin ve ortakların COVID-19 aşılarını paylaşma taleplerini karşılamak olacak. Amerika Birleşik Devletleri, Haziran ayı sonuna kadar dünya çapında 80 milyon dozu paylaşmayı taahhüt etti ve şimdiden 25 milyon doz için hedefleri açıkladı. ABD'nin 80 milyon dozu paylaşma taahhüdü, şimdiye kadar diğer tüm ülkelerden beş kat daha büyük, ancak dünya çapındaki talebi karşılamak için neredeyse yeterli değil.

Nisan ayındaki son G-7 sanal toplantısında, liderler belirli sayıda dozu paylaşma konusunda isteksizdiler ve bir zaman çizelgesi de önermediler. Pazartesi günü, bir grup düşünce kuruluşu ve halk sağlığı uzmanı, G-7 liderlerini 2022'nin sonuna kadar yaygın küresel aşılamayı kolaylaştırmak için 2021'in sonuna kadar 1 milyar ila 2 milyar dozu paylaşma taahhüdünde bulunmaya çağırdı.

Julia Friedlander, “Her şey, her şey aşı dağıtımına bağlı ve gelişmiş ülkelerin G-7 ülkelerinin başarısı ve kalıcı toparlanması, elbette tedarik zincirlerimizin çoğunu elde ettiğimiz gelişmekte olan dünyaya dağıtıma bağlı” dedi. Atlantik Konseyi'nin JeoEkonomi Merkezi müdür yardımcısı.

NATO'daki temellere geri dön
Biden, ABD'yi dünya sahnesinde temsil eden dört yıllık eski Başkan Donald Trump'ın ardından başkan olarak ilk ziyaretini yapacak.

“Bu küresel belirsizlik anında, dünya hala yüzyılda bir görülen bir salgınla boğuşuyorken, bu gezi Amerika'nın müttefiklerimize ve ortaklarımıza yenilenen taahhüdünün farkına varmak ve demokrasilerin hem zorlukların üstesinden gelme kapasitesini göstermek hem de Bu yeni çağın tehditlerini caydırın, ”diye yazdı Biden zirveden.

Trump, yönetimi sırasında NATOhttps://www.2vk.net/ toplantıları sırasında statükoyu sık sık bozarken ve zaman zaman grubu “eskimiş” olarak eleştirirken, Biden'ın daha geleneksel bir tavır almasını bekliyoruz.

Pazar günkü op-ed yazısında Biden, “ABD'nin 5. Maddeye sarsılmaz bağlılığını teyit etme ve kritik altyapımıza yönelik siber saldırılar gibi tehditler de dahil olmak üzere her zorluk karşısında ittifakımızın güçlü olmasını sağlama” sözü verdi.
Biden'ın Avrupa'daki zamanı aynı zamanda Çin'in meydan okumasını ele almaya odaklanacak ve “dünyanın önde gelen demokrasilerinin daha esnek ve küresel kalkınmayı destekleyen fiziksel, dijital ve sağlık altyapısını yükseltmek için Çin'e yüksek standartlı bir alternatif sunacağına” söz verecek. ”

DAHA FAZLA: Biden, başkan olarak denizaşırı ilk gezisinde Kraliçe Elizabeth ile görüşecek

“Yeni teknolojiler dünyamızı temel yollarla yeniden şekillendirirken, fidye yazılımı saldırıları gibi güvenlik açıklarını açığa çıkarırken ve istilacı yapay zeka güdümlü gözetim gibi tehditler yaratırken, dünya demokrasileri birlikte bu yeniliklerin kullanımını ve geliştirilmesini, çıkarların değil değerlerimizin yönetmesini sağlamalıdır. otokratların” diye yazdı.

Biden, Brüksel'de Avrupa Komisyonu Başkanı ve Avrupa Konseyi Başkanı ile yapacağı görüşmelerde Çin'e de hitap edecek.

“Çin veya başka birinin değil, piyasa demokrasilerinin ticaret ve teknoloji ile ilgili 21. yüzyıl kurallarını yazmasını sağlamaya odaklanacağız. Biden, "Bütün, özgür ve barış içinde bir Avrupa hedefini sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

özel ilişki
Cornwall'ın G-7 zirvesine ev sahipliği yapmasıyla, gezi Biden'a ABD ile Birleşik Krallık arasındaki sözde özel ilişkiyi yeniden gözden geçirme fırsatı sunuyor.
"Bu sözleri söylemesi, Başkan Biden'ın başkan yardımcısı olarak Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden çıkışını desteklemese bile, Başbakan Johnson'ın siyasete eski Başkan Trump'ın yaptığı gibi çok benzer yaklaşımlara sahip olduğuna kesinlikle dikkat çektiğini pekiştiriyor. , Bence Beyaz Saray'ın müttefiklerini en yüksek öncelik olarak nereye koyduğunu gerçekten görüyorsunuz, hatta bazı kararlar ve sergiledikleri davranışlar üzerinde bile, "diyor Heather A. Conley, Avrupa, Rusya ve Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nde Avrasya programı.

Biden ayrıca Kraliçe Elizabeth ile görüşen 12. ABD başkanı olacak. Toplantı, Prens Philip'in vefatından ve bir torunun doğumundan sonra, Kraliçe için muazzam bir kişisel değişim zamanında gerçekleşir.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.