Biden ve Putin 16 Haziran'da İsviçre'de zirve yapacak

 Biden ve Putin 16 Haziran'da İsviçre'de zirve yapacak

ABD ve Rusya, iki ülke arasındaki istikrarı görüşmeyi planlarken, bir atılım beklentisi düşük.

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Biden'ın bu yılın başlarında göreve başlamasından bu yana ilk kez görüşmeye hazırlanıyor

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki yaptığı açıklamada, "Liderler, ABD-Rusya ilişkilerine öngörülebilirliği ve istikrarı yeniden sağlamaya çalışırken, tüm acil sorunları tartışacaklar." Dedi.

Psaki daha sonra gazetecilere verdiği demeçte, Biden'ın Belarus'un ticari bir uçağa zorunlu inişini ve ardından bu hafta bir muhalefet eylemcisinin tutuklanmasını da tartışmayı planladığını , ancak Rusya'nın bu olayda bir rolü olduğuna dair “bir inancımız olmadığını” da sözlerine ekledi.

Kremlin'den yapılan açıklamada, iki liderin ikili ilişkileri, stratejik nükleer istikrarla ilgili sorunları ve COVID-19 ve bölgesel çatışmalarla mücadelede işbirliği de dahil olmak üzere diğer konuları görüşeceği belirtildi.

Biden daha önce Putin'in ABD seçimlerini etkilemeye çalışmayı bırakmasını , Rusya'dan ABD ağlarına yönelik siber saldırıları durdurmasını, Ukrayna'nın egemenliğini tehdit etmeyi bırakmasını ve hapisteki Kremlin eleştirmeni Alexey Navalny'yi serbest bırakmasını istediğini söylemişti .

Beklentileri düşürmek

Bu ayın başlarında, Reuters haber ajansı, her iki ülkenin de süper güç zirvesinde büyük atılım beklentilerini düşürdüğünü ve ikisinin de aralarındaki keskin anlaşmazlıklardan taviz verme havasında olmadığını bildirdi.

Beyaz Saray ayrıca Biden'ı Putin ile ilişkilerde bir "sıfırlama" arayışında olarak tanımlama konusunda temkinli davranıyor ve ABD'li yetkililer, yüz yüze görüşmeyi, ilişkiyi eski Başkan Donald Trump'ın yaltakçı teklifleri olarak gördüklerinden uzaklaştırmak için bir fırsat olarak görüyor. içine koymak.

Rus yetkililer Reuters'e, Rus hükümetine yakın bir kaynağın yeni ABD yönetiminden gelen karışık mesajlar olduğunu söylemesinin ardından zirveyi Biden'dan doğrudan duymak için bir fırsat olarak gördüklerini söyledi.

İki liderin planlanan toplantısı, Biden'ın önümüzdeki ay Yediler Grubu liderlerinin bir toplantısı için İngiltere'yi ve NATO zirvesi için Brüksel'i ziyaret edeceği ilk uluslararası ziyaretinin sonuna denk geliyor.

ABD'nin Rusya'ya yaklaşımı değişiyor

Beyaz Saray defalarca Ruslarla "istikrarlı ve öngörülebilir" bir ilişki aradığını söylerken, Putin'i geçen yılki ABD başkanlık seçimlerine Rusların müdahale ettiği ve Kremlin'in bir bilgisayar korsanlığı kampanyasının arkasında olduğu iddiaları üzerine çağırdı. Rus bilgisayar korsanlarının yaygın olarak kullanılan yazılımlara kötü amaçlı kod bulaştırarak en az dokuz ABD kurumunun ağlarına erişmelerini sağlayan SolarWinds ihlali olarak.

Biden yönetimi ayrıca Rusya'yı muhalefet lideri Navalny'nin tutuklanması ve hapse atılması nedeniyle eleştirdi ve Rus ajanlarının Afganistan'daki ABD birliklerine saldırması için Taliban'a ödül teklif ettiğine dair güveninin düşük ila orta düzeyde olduğunu açıkça kabul etti.

Biden yönetimi , Ağustos 2020'de Navalny'ye neredeyse ölümcül bir sinir gazı saldırısı ve ardından hapsedilmesi nedeniyle bir düzineden fazla işletme ve diğer kuruluşlarla birlikte birkaç orta düzey ve üst düzey Rus yetkiliye yönelik yaptırımları Mart ayında duyurdu Navalny, Biden'ın 20 Ocak'ta göreve başlamasından günler önce Rusya'ya döndü ve hızla tutuklandı.

Geçen ay yönetim , SolarWinds hack ve seçim müdahale iddialarına yanıt olarak 10 Rus diplomatı sınır dışı ettiğini ve düzinelerce Rus şirketi ve şahsına yaptırım uyguladığını duyurdu .

Ancak Biden, son yaptırımlarla ilerlerken bile, daha sert adımlar atmaktan vazgeçtiğini kabul etti - Putin'e, ABD ve Rusya'nın kurallar konusunda bir anlayışa varabileceğine dair hala umudunu taşıdığı mesajını gönderme girişimi. oyunun düşmanca ilişkilerinde.

Başkanlığına haftalar kala Biden, Dışişleri Bakanlığı çalışanlarından önce yaptığı bir konuşmada Putin'e ilk görüşmelerinde Rusya'ya Trump'tan radikal olarak farklı bir yaklaşım izleyeceğini söylediğini söyledi.

"Başkan Putin'e, selefimden çok farklı bir şekilde, ABD'nin Rusya'nın saldırgan eylemleri - seçimimize müdahale etme, siber saldırılar, vatandaşlarını zehirleme - karşısında yuvarlandığı günlerin sona erdiğini açıkça belirttim." dedi Biden.

Mart ayında bir ABC News röportajında ​​Biden, görüşmeci George Stephanopoulos tarafından Putin'in “ katil ” olduğunu düşünüp düşünmediği sorulduğunda olumlu yanıt verdi .

Putin yanıt verdi biz avluda savundu, benim çocukluk, hatırlıyorum”, biz derdi, 'O birini bilmek için biri yeterli'. Ve bu bir tesadüf değil, sadece bir çocuk deyişi veya şakası değil.

“Her zaman diğer insanlarda kendi özelliklerimizi görürüz ve onların gerçekte olduğumuz gibi olduklarını düşünürüz. Ve sonuç olarak, [bir kişinin] faaliyetlerini değerlendirir ve değerlendirmeler yaparız.”

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Biden'ın yorumunun Rusya ile "kesinlikle ilişkileri geliştirmek istemediğini" gösterdiğini ve ülkeler arasındaki ilişkilerin "çok kötü" olduğunu söyledi.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.