Biden, son iş raporunu 'harika haber' olarak nitelendiriyor, ekonomik toparlanmada 'tarihi ilerleme' iddia ediyor

 Biden, son iş raporunu 'harika haber' olarak nitelendiriyor, ekonomik toparlanmada 'tarihi ilerleme' iddia ediyor

Yeni bir iş raporu, ekonominin Mayıs ayında 559.000 iş eklediğini gösterdi.

Başkan Joe Biden, 4 Haziran 2021, Rehoboth Beach, Del.'deki Rehoboth Beach Kongre Merkezi'nden Mayıs ayı istihdam raporu hakkında konuşuyor.
Biden, iş raporunu 'harika haber' olarak nitelendirdi
ABD ekonomisi Mayıs ayında 559.000 iş ekledi ve işsizlik oranı, Başkan Joe Biden'ın pandemi başladığından bu yana en düşük oran olduğunu söylediği %5.8'e düştü.

Biden, ABD ekonomisinin geçen ay 559.000 iş ekledi ve işsizlik oranının %5.8'e düştüğünü söyledi - pandemi başladığından bu yana en düşük seviye.

Mayıs ayı istihdam sayısı bazı ekonomistlerin tahmin ettiğinden biraz daha düşük, ancak ekonomistlerin 1 milyon eklenmesini bekledikten sonra ekonominin yalnızca 266.000 iş kazandığı Nisan ayı kadar hayal kırıklığı yaratmıyor.

"Bu, göreve başladığımdan bu yana toplamda iki milyondan fazla iş yarattığımız anlamına geliyor, modern tarihte herhangi bir başkanlığın ilk dört ayında yaratılandan daha fazla iş, selefimin oranını üç katına, Başkanlık oranının sekiz katı. Reagan," dedi Biden, Delaware'den konuşurken.

Biden, "Kısacası, bu ilerlemedir, tarihi ilerlemedir, ekonomimizi 100 yıldır yaşadığı en kötü krizden çeken ilerlemedir" dedi.

Biden, "Başka hiçbir büyük ekonomi bizimki kadar hızlı iş kazanmıyor" dedi. "Ve bu başarıların hiçbiri tesadüf değil. Şans değil. Her şeyden önce, Amerikan halkının COVID kontrol altına alma, başlangıçta maske takma ve aşı olma çabalarıma yanıt verme konusundaki işbirliğinden kaynaklanıyor. . Ve Amerikan Kurtarma Planını kabul ederek attığımız cesur eylemin küçük bir parçası değil."

Biden, ekonomik toparlanmanın büyük bir kısmı için 1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planına güvendi ve paketin geçirilmesinin "cesur eyleminin" ekonomiyi güçlendirdiğini söyledi.

Biden, "Bu yasa nedeniyle, 1.400 dolara kadar olan bu kurtarma ödemelerinin 167 milyondan fazlası bireysel ailelere gitti" dedi. "Son zamanlarda yapılan bir araştırma olan Sayım Bürosu verileri, bu kontrollerin ne kadar önemli olduğunu buldu. Araştırmaya göre, aileler için kaygı ve sıkıntıyı büyük ölçüde azalttılar."

Onun sözleri, artırılmış federal işsizlik ödeneğinin etkileri üzerine yoğun bir tartışma olduğu için geldi. Biden, geçen ay faydaların istihdam rakamları üzerindeki etkisinin "ölçülebilir bir şey olmadığı" konusunda kesin olsa da, Beyaz Saray defalarca Cuma günü buna katılıp katılmadıklarını söylemeyi reddetti, bunun yerine faydaların geçici niteliğine işaret etti.

"Bu program geçici bir yaşam çizgisi olarak tasarlandı. UI programının kendisi kritik bir destek ağı sağlıyor - Amerikan halkına ve Amerikan ekonomisine. Ve geçici desteğin şimdi 90 gün içinde sona ermesi planlanıyor. Ve başkanın dediği gibi, bu uygun Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Brian Deese bir basın brifingi sırasında söyledi.

ABC News Kıdemli Beyaz Saray Muhabiri Mary Bruce, Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki'ye faydaların iş numaraları üzerindeki etkisini sordu.

"Kullanıcı arayüzü avantajları hiçbir durumda geri çekilmedi. Bu yüzden, farklı devletler üzerindeki etkisinin ne olduğunu veya bunun bir faktör olup olmadığını gördüğümüz için önümüzdeki birkaç ay içinde tartışabileceğimiz bir soru, ”dedi Psaki.

Cuma günü gazeteciler, Psaki'ye, geçen ay büyük bir değişiklik yapılmamışsa, Biden'ın faydaların istihdamı etkilemeyeceğine dair yönetim yetkililerinin açık görüşünü neden tekrarlayamadığı konusunda baskı yaptı ve Psaki, "Bu endişemiz olsaydı, onları sona erdirirdik" dedi. , değildi."

Psaki, Beyaz Saray'ın Eylül ayına kadar milyonlarca işsiz insanın ekstra, geçici paradan yararlanacağına inanmaya devam ettiğini de kaydetti.

Biden, 1 trilyon dolarlık altyapı teklifini ve 1.8 trilyon dolarlık aile tekliflerini öne sürerek ekonomik büyüme açısından şimdi pes etme zamanı olmadığını vurguladı.

Bir müşteri, Coral Gables, Fla'da 21 Mayıs 2021'de çalışan arayan bir Nordstrom mağazasında bir tabelanın arkasından yürüyor.

Biden, "Çünkü ilerleme yadsınamaz olsa da garanti edilmiyor. Bu yüzden nesiller boyu yatırımlar için Amerikan İş Planını ve Amerikan Aile Planını öneriyorum" dedi. "Bugüne ihtiyacımız var, yarın başarılı olmaya devam edebilmek için bu yatırımları bugün yapmalıyız."

Biden, ekonomik ilerleme konusundaki iyimserliğini dile getirdi, ancak bir ihtiyat notu ekledi.

Biden, "Bu toparlanmaya devam ettikçe, yol boyunca bazı darbelere çarpacağız, elbette bu olacak. Dünyanın en büyük ekonomisini bir ışık düğmesini çevirmek gibi yeniden başlatamayız" dedi. "İstihdam ve ekonomik raporlarda iniş çıkışlar olacak."

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.