Biden, başkan olarak ilk yurtdışı gezisinde Kraliçe Elizabeth ile görüşecek

 Biden, başkan olarak ilk yurtdışı gezisinde Kraliçe Elizabeth ile görüşecek

Kraliçe II. Elizabeth , 13 Haziran'da Başkan Joe Biden ve First Lady Jill Biden'ı karşılamak için Windsor Kalesi'nin kapılarını açacak .


Buckingham Sarayı haberi ilk olarak Perşembe günü bir tweet ile duyurdu ve Beyaz Saray daha sonra Biden'ın Birleşik Krallık , Belçika ve İsviçre'ye yaptığı gezinin tamamını ortaya koyan bir açıklamada doğruladı .


Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki yaptığı açıklamada, "Bu gezi, Amerika'nın ittifaklarımızı yeniden kurma, Transatlantik ilişkisini canlandırma ve küresel zorlukları ele almak ve Amerika'nın çıkarlarını daha iyi güvence altına almak için müttefiklerimiz ve çok taraflı ortaklarımızla yakın işbirliği içinde çalışma taahhüdünü vurgulayacaktır." Dedi.

Biden'ın bu yıl 11-13 Haziran tarihlerinde Cornwall'da yapılacak olan Yediler Grubu veya G-7 zirvesi öncesinde ilk olarak 10 Haziran'da İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşmesi planlanıyor. Bu, koronavirüs pandemisinin küresel patlak vermesinden bu yana dünya liderlerinin ilk yüz yüze zirvesi.

DAHA: Kraliçe Elizabeth'in ABD başkanlarıyla tanışmasının uzun geçmişinin içinde

Bidens ile görüşmenin, Kraliçe'nin eşi Prens Philip'in Nisan ayında 99 yaşında ölmesinden bu yana bir dünya lideriyle yaptığı ilk büyük görüşme olması da planlanıyor. 95 yaşındaki hükümdarın etkinliklerinin çoğu da son olarak iptal edildi. COVID-19 nedeniyle yıl.


Biden'lar, tahttaki 69 yılı boyunca Lyndon Johnson hariç tüm ABD başkanlarıyla görüşen Kraliçe ile ilk kez tanışacak.


Biden daha önce Kraliçe'nin ilk doğan oğlu ve tahtın varisi Prens Charles ile 2015 yılında Washington'a yaptığı bir ziyaret sırasında Biden başkan yardımcısı olarak görev yaparken tanışmıştı . Ayrıca 2017'de, o ve o zamanki Başkan Barack Obama'nın Toronto'daki Invictus Oyunlarına gittiğinde Prens Harry ile tanıştı .

Başkanlar George W. Bush ve Obama'yı devlet yemeklerinde ağırladıktan sonra Kraliçe, Haziran 2019'da o zamanki Başkan Donald Trump için aynısını yaptı - yalnızca üçüncü ABD başkanı resmi bir devlet ziyareti için davet edildi. Trump daha önce 2018'de İngiltere'yi ziyaret etmiş ve daha az törensel bir çalışma ziyareti sırasında Windsor Kalesi'nde kraliçeyle çay içmişti.

Kraliçe II. Elizabeth ve Başkan Donald Trump, 5 Haziran 2019'da İngiltere'nin Portsmouth kentinde D-günü anma törenlerine katıldı.

Trump, Kraliçe ile bir toplantıya 15 dakika geç geldikten sonra bu ziyarette tartışmalara yol açtı ve Kraliyet Protokolünü ihlal ederek Onur Kıtasını incelerken onun önünde yürüdü.

Kraliçe'ye dokunmanın tabu ve neredeyse emsalsiz olduğu düşünülse de, eski First Lady Michelle Obama 2009'da Buckingham Sarayı'nda düzenlenen G-20 resepsiyonu sırasında kaşlarını kaldırdı. First Lady, Kraliçe'ye kolunu attığında Kraliçe, Bayan Obama'ya dokundu.

Başkan Barack Obama ve Michelle Obama, 25 Mayıs 2011 tarihinde Londra'daki ABD Büyükelçisinin resmi konutu olan Winfield House'da bir akşam yemeği öncesinde Kraliçe II. Elizabeth'i selamlıyor.

Buckingham Sarayı'ndan bir sözcü Associated Press'e yaptığı açıklamada, "Bu karşılıklı ve spontane bir sevgi gösterisiydi" dedi. "Kraliçeye dokunmama konusunda talimat vermiyoruz."

Obama anılarında, "Olmak" anını hatırladı ve yeni bir kişiye bağlı hissettiğinde kendisine "içgüdüsel" olanı yaptığını söyledi. İkili, rahatsız edici yüksek topuklu ayakkabılar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Eski First Lady, "Omzuna sevgiyle elimi koydum" dedi. "Kraliçe'nin de hoşuna gittiğini tahmin ediyorum, çünkü ona dokunduğumda, eldivenli elini hafifçe sırtıma koyarak daha da yaklaştı."

First Lady Michelle Obama, 1 Nisan 2009'da Londra'daki Buckingham Sarayı'ndaki bir resepsiyon sırasında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'e dokundu.

G-7 ve Kraliçe ile görüşmesinin ardından cumhurbaşkanı, NATO ve ABD-Avrupa Birliği zirvelerine katılmak için Brüksel'e gidecek. Biden, 16 Haziran'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Cenevre'ye gidiyor.

First Lady'nin Kraliçe ile yapacağı görüşmenin ardından ABD'ye dönmesi planlanıyor.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.