Biden, 1. yurtdışı gezisi devam ederken 'Amerika masaya geri döndü' dedi

 Biden, 1. yurtdışı gezisi devam ederken 'Amerika masaya geri döndü' dedi

Biden, müttefiklerle işbirliğini överken Trump'a dolaylı bir tokat attı.

Başkan Yardımcısı Joe Biden o kadar Pazar "Amerika masada geri" olduğunu ilan etti ilk sonucuna başkan olarak yaptığı ilk yurtdışı gezisinde Yedi zirvenin Grubu ve Brüksel için kafasına hazırlanan müzakere turu bir NATO zirvesinde üst müttefikleriyle.


G-7 zirvesinin sonunda düzenlediği basın toplantısında Biden, "Amerika, en derinden sahip olduğumuz değerlerimizi paylaşan uluslarla birlikte dünyaya liderlik etme işine geri döndü." Dedi.


Biden, " Önce Amerika" ile başkanlığı sırasında geleneksel çok taraflı ittifakları sarsan selefi eski Başkan Donald Trump'a dolaylı atıfta bulunarak, "En yakın dostlarımız arasında Amerikan güvenilirliğini yeniden tesis etmede bazı ilerlemeler kaydettiklerini düşünüyorum" diye devam etti. "dış politikaya yaklaşım.


Zirvenin Pazar günü sonuçlanmasında üye ülkeler, dünyayla 1 milyar aşıyı paylaşma taahhüdü de dahil olmak üzere geniş bir anlaşmayı ve acil konularda eyleme geçme taahhüdünü ifade ettikleri ortak bir bildiri yayınladılar ve küresel asgari kurumlar vergisi oranını 15 olarak onayladılar. ve iklim değişikliği kriziyle mücadeleye yönelik ortak bir taahhüdü teyit etmek.


Ancak zirve, Çin ile nasıl başa çıkılacağı konusunda ittifakta bir çatlağı ortaya çıkardı . Biden, Çin'den gelen artan rekabete karşı koymayı dış politika odağının temel taşı haline getirirken, bazı Avrupalı ​​müttefikler işbirliğine daha açık.


Bildiri Çin'e atıfta bulunurken, Pazar günü Biden'a dilin tonunda neden daha güçlü olmadığı konusunda baskı yapıldı. Biden, Çin hakkındaki fikir farklılıklarını küçümsedi ve nihai versiyondan "memnun" olduğunu, "Çin üzerinde çok fazla eylem" olduğunu ve bundan sonra "doğrudan anlaşma" beklemesini söyledi.


Biden Brüksel'deki NATO zirvesindeki yolculuğuna devam ederken, Biden güvenlik ittifakının faydasını sorgulayan selefi ile bir tezat oluşturmaya devam edecek.


Biden, "NATO'yu bir tür koruma raketi olarak görmüyoruz. NATO'nun önümüzdeki - sonraki - yüzyılın geri kalanında Amerikan güvenliğini koruma yeteneğimiz için hayati önem taşıdığına inanıyoruz." dedi. NATO ve Bölüm 5'in kutsal bir yükümlülük olduğuna inanıp inanmadığımızdan şüphe duymamalarının aksine, bilmelerini istiyorum."


Biden, gazetecilere ittifakın 5. maddesinin yalnızca bir kez etkinleştirildiğini ve bunun 11 Eylül saldırılarının ardından ABD'yi savunmak için olduğunu hatırlatarak NATO'nun ABD'nin doğrudan güvenlik çıkarına ilişkin davayı açmaya devam etti.

lAvrupa Birliği ve ABD arasında bir zirvenin de yer alacağı Brüksel'deki zamanının ardından cumhurbaşkanı, Cenevre'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile merakla beklenen görüşmesine devam edecek .


Başkan, çatışma alanlarında Putin ile yüzleşmekten geri durmayacağını açıkça belirtse de, çatışma aramadığını, bunun yerine yüz yüze görüşmenin iki ülke arasındaki ilişkiyi istikrara kavuşturmasına yardımcı olabileceğini umduğunu söyledi hem Putin hem de Biden, "düşük bir noktada" olduğunu söyledi.


İki lider Çarşamba günü iki toplantı yapacak - biri her ülkeden genişletilmiş bir delegasyonla, diğeri ise daha samimi bir toplantı. Daha sonra her biri ayrı basın toplantıları yapacak.


Pazar günü Putin ile neden ortak bir basın toplantısı düzenlemediği sorulduğunda Biden, bu zirvenin "bir yarışma" olmadığını ve zirvenin odak noktasının kapalı kapılar ardındaki toplantıların özüne odaklanmasını istediğini söyledi. kameralar.


"Bu, bir basın toplantısının önünde kimin daha iyisini yapabileceği veya birbirini utandırmaya çalışabileceğiyle ilgili bir yarışma değil. Bu, Rusya ile daha iyi bir ilişki kurmanın koşullarının ne olduğunu açıkça ortaya koymakla ilgili" dedi. "Onunla ilgilenmek istemiyorum, el sıkıştılar mı? Ne kadar ileri gittiler - en çok kim konuştu ve gerisi. Toplantının ne hakkında olduğunu söylediğini söyleyebilir ve ben de ne düşündüğümü söyleyeceğim. toplantı hakkındaydı. Bu şekilde halledeceğim."


ABD, Rusya'ya yaptırımlar uygularken ve Kremlin'i ABD'ye yönelik saldırgan eylemler için cezalandırmaya yönelik başka adımlar atarken, Biden Pazar günü Rusya'nın bugüne kadar önemli ölçüde caydırılmadığı gerçeği konusunda baskı yaptı.


Biden, başka bir aktörün davranışını değiştirmenin hiçbir zaman garantisi olmadığına dair net bir görüş dile getirdi, ancak Rusya'nın kendi zorluklarıyla karşı karşıya kalması nedeniyle "uyum" umudunu dile getirdi.


Davranışını neden henüz değiştirmediği sorulduğunda Biden kısaca güldü ve "çünkü o Vladimir Putin" dedi.


"Bundan daha fazlasına girmeyeceğim çünkü onunla oturmam gerekiyor ve bundan sonra konuşmaktan mutlu olacağım" diye devam etti.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.