Belarus'ta sarı etiketler siyasi mahkumları seçiyor

 Belarus'ta sarı etiketler siyasi mahkumları seçiyor

Beyaz Rusya'da siyasi protestolar nedeniyle hapsedilenlerin insan hakları aktivistleri ve akrabaları, yetkililerin bu mahkumlara karşı sert taktikler kullandığını ve hatta onları ayırmak için kıyafetlerine sarı etiketler diktiğini söylüyor.

KYIV, Ukrayna -- Natallia Makavetskaya, bir Belarus hapishanesinde oğlunu ziyaret ederken, sıkı kelepçelerin bileklerinde bıraktığı derin yaralar gördü. Ayrıca kıyafetlerine dikilmiş sarı etiketi de fark etti.

Makavetskaya, Associated Press'e verdiği demeçte, etiketler, otoriter Başkan Alexander Lukashenko'ya karşı gösterilere katılmaktan hapse atılanları işaretliyor ve onları "özellikle sert hapishane koşulları" nedeniyle ayırıyor.

Bir telefon görüşmesinde, “Oğlumun aşırılığa eğilimli olduğuna karar verdiler ve ona göre davrandılar” dedi.

Oğlu Uladzislau Makavetsky, Aralık ayında memleketi Vitebsk'te protestocularla polis arasında çıkan bir çatışma sırasında bir polis memurunu copla tehdit etmekten suçlu bulundu ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sadece polis tarafından dövülen yaşlı bir adamı korumaya çalıştığını söyleyerek suçlamaları reddetti ve memurlardan birinin düşürdüğü bir copu fırlattı.

Makavetsky annesine, Polonya sınırındaki Brest yakınlarında bulunan 22 numaralı hapishane kolonisindeki yetkililerin bir süre için herhangi bir kişisel eşya veya ziyaretçi almadığını söyledi. Günlük sıralamalarda, diğer mahkumlardan ayrı durması ve “Aşırılığa eğilimliyim” demesi emredildi. Sarı etiketli mahkumlar da kapsamlı düzenli aramalar alıyor.

28 yaşındaki ağaç oymacısı, Lukashenko'nun Ağustos 2020'de yapılan oylamada yaygın olarak hileli olarak görülen altıncı dönem seçilmesinin ardından protestolara sert bir şekilde müdahale edilerek Belarus'ta tutuklanan 35.000'den fazla kişiden biriydi. Binlerce kişi polis tarafından ciddi şekilde dövüldü.

Geniş kapsamlı baskı, 23 Mayıs'ta Yunanistan'dan Litvanya'ya giden bir Ryanair uçağının Minsk'e yönlendirildiği ve yetkililerin uçakta bulunan muhalif gazeteci Raman Pratasevich'i tutukladığı zaman yeniden gündeme geldi. Öfkeli Avrupa Birliği yetkilileri, eylemi hava korsanlığı olarak kınadı ve ülkeye daha fazla yaptırım uyguladı.

Belarus insan hakları aktivistleri, yetkililerin protestolara katılanlar için son aylarda hapishane koşullarını sertleştirdiğini söylüyor. Birçoğu, insan hakları aktivistleri tarafından kınanan bir uygulama olan sarı etiketlerle işaretlendi.

Viasna insan hakları merkezinden Valiantsin Stefanovich, “Etiketlerin sarı rengi, Nazi Almanyası'ndaki Yahudiler için sarı Davut Yıldızları ile doğrudan ilişki kuruyor ve Belarus makamlarının bunu neden yaptığını anlamak zor” dedi. "Her halükarda, bu tehlikeli deneyler, siyasi mahkumların cezaevi yetkilileri ve diğer mahkumlar tarafından damgalanmasına yol açıyor."

Viasna, altı aydan birkaç yıla kadar süren protestolarla ilgili cezai suçlamalarla Belarus cezaevlerinde en az 460 siyasi mahkumun tutulduğunu söylüyor.

Belarus makamları, hapisteki protestocular için zorlu koşullara yönelik eleştirileri görmezden geldi. Lukashenko, Batılı casus ajansların Belarus'u istikrarsızlaştırma ve hükümeti zorla değiştirme çabaları olarak nitelendirdiği çabalarda protestocuları defalarca piyon olarak kullandı.

Makavetskaya'nın yanı sıra, AP'ye üç kadın daha, oğullarının Nisan ve Mayıs aylarında ziyaret ettiklerinde kıyafetlerine sarı etiketler dikildiğini söyledi.

Yetkililerin misilleme yapmasından korkan Valiantsina'nın yalnızca ilk adıyla kimliğinin açıklanmasını isteyen bir kişi, oğlunun kendisine günün her saatinde kelepçeli tutulduğunu söylediğini söyledi. Minsk'ten bilişim uzmanı, Novopolotsk şehrinde 1 No'lu hapishane kolonisinde dört yıllık cezasını çekiyor.

AP'ye verdiği demeçte, "Oğlum bana günlerce bir ceza hücresinde gergin bir pozisyonda tutulduğunu, bacaklarının birbirinden çok uzaklara uzandığını ve hiçbir iz bırakmadan şiddetli acıya neden olduğunu fısıldadı" dedi.

Tut.by bağımsız haber portalı gazetecisi Katsiaryna Barysevich, bir protestocunun ölümüyle ilgili raporunda kişisel bilgilerini ifşa etme suçlamasıyla altı ay yattıktan sonra geçen ay serbest bırakıldı.

Barysevich serbest bırakılmasının ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Kırıldığımı söyleyemem” dedi. "Çılgın şeylere sakince bakmayı öğrendim."

Protestolarla ilgili bir davayı takip ettiği için geçen ay 15 gün hapiste kalan bir başka Tut.by gazetecisi olan Liubou Kaspiarovich, kendisinin ve diğer 14 kişinin iki yataklı hücresinde hala klorlu ağartıcı ile ıslanmış beton zeminde uyumak zorunda kaldıklarını söyledi.

AP'ye konuşan Kaspiarovich, "Gece boyunca bizi birkaç kez uyandırdılar, suçlandığımız ceza kanunu maddelerini bildirmemizi istediler ve her sabah yere bir kova dolusu klor döktüler" dedi. "Ve bir evsiz koydular. hücremizde bit olan kadın."

Siyasi tutuklular için sert koşullara ve sarı etiketlere dikkat çeken ilk kişilerden biri olan Vitold Ashurok, protestolara katılmaktan beş yıl hapis yattığı Shklov'daki bir hapishanede öldü. Yetkililer, 50 yaşındaki Ashurok'un 21 Mayıs'ta kalp krizinden öldüğünü, ancak ölüm belgesinde bir ölüm nedeni belirtilmediğini söyledi.

Akrabalarına, başında morluklar ve bandaj bulunan cesedi verildiğinde, yetkililer, Ashurok olduğu iddia edilen bir adamın, memurlar içeri girmeden önce başını tuttuğu ve yere yığıldığının görüldüğü bir video da yayınladı. Muhalefet, videonun oynandığını söyledi.

Viasna'dan Stefanovich, Ashurok'un ölümünün resmi versiyonunu sorguladı.

"Kesinlikle sağlıklı bir insan gözaltında aniden ölüyor... ve ölüm nedenini açıklamıyorlar ve (sonra) vücudunu bandajlarla teslim ediyorlar" dedi. “İnsanlar ne düşünmeli?”

Ölümü bir öfke patlamasına neden oldu.

ABD Büyükelçisi Julie Fisher, Twitter'da yaptığı açıklamada, "Belarus için özgürlük ve daha parlak bir gelecek mücadelesinde öldü," dedi ve Ashurok'un "yanlış hapsedilmesi ve anlamsız ölümünün hesap verebilirlik gerektirdiğini" ekledi.

Yetkililerin ailesini suç duyurusunda bulunmakla tehdit etmesi üzerine Salı günü mahkemede başka bir mahkum kalemle boğazını kesmeye çalıştı. 41 yaşındaki Stsiapan Latypau hastaneye kaldırıldı ve ardından tıbbi olarak komaya alındı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı olayla ilgili şok ve öfkesini dile getirdi. Bakanlık sözcüsü Maria Adebahr, "Lukashenko'nun uyguladığı baskıyla vatandaşlarının üzerine getirdiği umutsuzluğu ve orada açıkça kullanılan vahşi şiddeti simgeliyor" dedi.

İnsan hakları aktivistleri ve gözaltında tutulanların akrabaları, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ni siyasi mahkumların koşullarını denetlemek için Belarus cezaevlerini ziyaret etmeye çağırdılar.

Viasna'dan Stefanovich, "Baskıları artırıyorlar ve en kötü Sovyet geleneklerini miras alan Belarus hapishanelerinin duvarlarının arkasında neler olup bittiğine dair gerçeği öğrenmenin bir yolu yok" dedi.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.