Asya-Pasifik ticaret bakanları pandemi ve toparlanmayı düşünüyor

 Asya-Pasifik ticaret bakanları pandemi ve toparlanmayı düşünüyor

Asya-Pasifik ticaret bakanları, ev sahibi Yeni Zelanda virüsle savaşmak için gereken aşılar ve diğer ürünler üzerindeki tarifeleri düşürmeye zorlarken, pandemiden daha iyi toparlanmanın yollarını tartışıyorlar.

Sürpriz COVID-19 faturalarından finansal serpinti
ABC News 'Stephanie Ramos, bazı COVID-19 hastaları için sürpriz harcamaların ve cepten yapılan masrafların etkisi hakkında rapor veriyor.

BANGKOK -- Pasifik Kıyıları'ndan ticaret bakanları, Cumartesi günü Yeni Zelanda'nın ev sahipliğinde çevrimiçi bir toplantıda pandemiden daha iyi toparlanmanın yollarını tartışıyorlardı.

APEC İş Danışma Konseyi başkanı Rachel Taulelei, “Aşılar, temel tıbbi malzemeler ve ilgili ürünlerde açık ve sınırsız ticaret yoluyla ticaretin COVID-19'un en kötü ve devam eden etkileriyle mücadelede rol oynamasını sağlamalıyız” dedi.

Asya-Pasifik bölgesindeki birçok ülkede şimdiye kadar aşılananların oranı düşük tek hanelerde. Bu, başlangıçta büyük çaplı salgınlardan kaçınmayı başaran, ancak şimdi en kötü alevlenmeleriyle mücadele eden Tayland ve Tayvan gibi yerleri içeriyor.

Bu hafta, Başkan Joe Biden, ABD'nin, Birleşmiş Milletler destekli COVAX programı aracılığıyla, Asya, Güney ve Orta Amerika, Afrika ve diğerleri için infüzyonlar vaat ederek, denizaşırı ülkelere hızlı bir şekilde 25 milyon doz aşı fazlası bağışta bulunacağını duyurdu.

Bu, bugüne kadar ihtiyaç sahibi ülkelerle sadece 76 milyon doz paylaşan gecikmiş COVAX çabalarına önemli ve acil bir destek olacaktır.

Bazı ülkeler zaman zaman aşı, bunları yapmak için gerekli kimyasallar veya cerrahi maskeler gibi koruyucu ekipmanların ihracatını sınırlı tutsa da, Japonya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler, aşıların ve diğer ticari engellerin ana sorun olup olmadığı açık değil. aşıları yavaşlattı.

APEC Sekreterliği'ne göre aşılar üzerindeki ortalama tarife %0.8 gibi düşük bir oran. Ancak dondurma ekipmanı, flakon ve alkol solüsyonları gibi bazı diğer ürünlerdeki vergiler bazı ülkelerde %30'a kadar çıkabilmektedir.

APEC'de aşıların ortalama tarifesi çok düşük (sadece %0,8) iken, aşı tedarik zincirinde çok önemli olan bazı mallar için tarifeler çok daha yüksektir.

Aşılar için patentlerin kontrolünün de tartışmalı bir konu olduğu kanıtlanmıştır.

Tehlikede olan çok şey var: Kurtarılan veya kaybedilen potansiyel hayatların ötesinde, aşılar ve ilgili malzeme ve ekipman ticareti, mevcut en son verilere göre 2019'da 418,5 milyar dolar olarak tahmin edildi ve muhtemelen 2020'de arttı.

Yetkililer, mevcut krizle mücadele etmenin ötesinde, APEC toplantısının pandemiden kurtulmayı hızlandırmanın ve sağlık, eğitim ve sosyal güvenlik ağlarını iyileştirmek için kaynakları yeniden tahsis etmenin "daha iyi bir şekilde yeniden inşa etmenin" yollarına odaklandığını söyledi.

Bölge hala şimdiye kadarki en kötü koronavirüs salgınlarının ortasında olsa da, Pasifik Kıyısı ekonomilerinin bu yıl ivme kazanması ve büyümenin 2020'deki %1.9'luk daralmadan %6'nın üzerine çıkması bekleniyor.

APEC, küçük Brunei'den Amerika Birleşik Devletleri'ne, Şili ve Yeni Zelanda'ya kadar Pasifik Kıyısı boyunca 21 ekonomiyi bir araya getiriyor. Uzun vadeli hedeflerinden biri, Asya-Pasifik bölgesinin serbest ticaret bölgesini teşvik etmektir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.