Apple'ın kablosuz şarj teknolojisi kalp pillerini etkileyebilir

 Apple'ın kablosuz şarj teknolojisi kalp pillerini etkileyebilir

Yeni bir çalışma, Apple'ın MagSafe teknolojisinin kalp implantı olan hastalar için sorun oluşturabileceğini gösteriyor.

Amerikan Kalp Derneği Dergisi'nde yayınlanan yeni bir araştırma , iPhone 12 Pro Max'in üç büyük markanın implante edilebilir kalp cihazlarının çok yakınına yerleştirildiğinde manyetik parazite neden olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar ilk olarak iPhone 12 Pro Max'i, bir gömleğin göğüs cebine yerleştirilen bir telefonun etkisini taklit ederek, implantın hemen üzerindeki bir hastanın derisine yerleştirerek test etti. İkinci bir testte, telefonu, ambalajı açılmamış, implante edilebilir bir cihazın üzerine yerleştirdiler ve hala kutusunda. Her iki durumda da, araştırmacılar önemli manyetik paraziti tespit edebildiler. Çalışma küçüktü ve üç hastayı ve Medtronic, Abbott ve Boston Scientific'ten toplam 14 cihazı içeriyordu. Yine de, implante edilen cihazların tümünde ve kutulu cihazların %70'inden fazlasında parazit mevcuttu.

Buradaki suçlu, 12 serisi cihazlarda yeniden sunulan ve Apple'ın iPhone ve iPad için çeşitli manyetik aksesuarlarına atıfta bulunan bir özellik olan MagSafe'dir. Buna MagSafe kablosuz şarj cihazları, kılıflar ve cüzdanlar dahildir. Apple, iPhone'ları ve iPad'leri bu aksesuarlara bağlamak için 12 serisi cihazların içine bir mıknatıs halkası yerleştirdi. Bu, aksesuarların telefonlarına ve tabletlerine takılmasını ve bağlı kalmasını sağlar.

Çalışma ilk olarak Apple Insider tarafından bildirildi ve yeni bulguların Heart Rhythm Journal'da iPhone 12'deki mıknatısların aritmi hastalarında normal kalp ritimlerini geri getiren bir kalp implantının normal işlevini askıya aldığını tespit eden önceki bir çalışmayı doğruladığını belirtti . Bu çalışmanın ardından Apple , en son ürün yelpazesinin tıbbi cihazlara müdahale edebileceğini ve onlardan en az 6 inç, şarj edilirse 12 inç uzakta tutulması gerektiğini söyleyen bir güncelleme yayınladı .

Çalışmada, "Apple Inc., yeni nesil iPhone 12'nin, eski nesil iPhone'lara kıyasla mıknatıs paraziti için daha büyük bir risk oluşturmadığını belirten bir tavsiyeye sahip" diyor. "Ancak, çalışmamız, in vivo 3/3 vakada mıknatıs tepkisi gösterildiğinden aksini gösteriyor." Diğer çalışmaların gösterdiği gibi, iPhone 6 gibi eski nesil iPhone'lar, hastaların kalp implantlarına müdahale etmemiştir.

Araştırmacılar daha geniş bir çalışma yapılması çağrısında bulunuyorlar.


Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.