Apple: App Store ekosistemi yalnızca geçen yıl Dudak uçuklatan rekoru kırdı

 Apple: App Store ekosistemi yalnızca geçen yıl 643 milyar dolarlık satış sağladı

2023'te 1 trilyon dolara çıkabilir

Apple, App Store'un 2020'de 643 milyar dolarlık büyük bir satış elde ettiğini ve bunların çoğunun şirketin uygulama satışları ve uygulama içi satın alımlarda aldığı yüzde 30'luk ücrete tabi olmadığını söylüyor. Bu, mahkemedeki davasına yardımcı olmayabilir, ancak şirketin yılda 1 trilyon doları aşması muhtemel uygulama tabanlı bir ekonomiyi nasıl yarattığına odaklanıyor.

Bu hafta Apple, App Store'un 2020 yılında yıllık yüzde 24'lük güçlü bir büyümeye işaret eden 643 milyar dolardan az olmayan fatura ve satış sağladığını bildirmekten mutluluk duydu İlginç bir şekilde, bunun yüzde 90'ı App Store'un dışında gerçekleşti ve bu da Apple'ın 64 milyar doların biraz üzerinde hasılat elde ettiğine dair daha önceki bir raporu doğruluyor .

Cupertino devi , App Store'a küresel bir perspektiften bakmanın yanı sıra pandemi yoluyla nasıl gerçekleştirildiğine bakmak için Analysis Group'taki ekonomistler tarafından bir araştırma yaptırdı Bulgular arasında, küçük geliştiricilerin sayısının son beş yılda yüzde 40 arttığı, kazançlarının ise, küçük geliştirici olarak kabul edilenler için yılda sekizde birinin bir milyonu aştığı noktaya yükseldiği yer alıyor .

Apple, 2015 ile 2020 yılları arasında dört küçük geliştiriciden birinin kazançlarında yılda ortalama yüzde 25 artış gördüğünü ve beşte dördünün 40'tan fazla ülkede faaliyet göstermek üzere genişlediğini söylüyor.

Ayrica;

Şirket ayrıca, ABD ve Avrupa'daki 40 uygulama tabanlı şirketin halka arzları sırasında toplam 459 milyar dolarlık bir değerleme elde etmesiyle, bazı büyük geliştiricilerin şirketlerini halka açma başarısının da övünç Bu iki bölgedeki 39 şirket daha 2011'den bu yana toplam 45 milyar dolardan fazla satın alındı. Dikkate değer örnekler arasında 2017 yılında 33 milyar dolarlık bir değerlemeyle halka açılan Snapchat ve geçen yıl 47 milyar dolarlık bir değerlemeyle halka açılan Airbnb yer alıyor.

Daha yakından bakıldığında, 643 milyar dolarlık rakam, çeşitli uygulama kategorileri ve farklı para kazanma stratejileri arasındaki tahminlerin toplamıdır.

Şimdiye kadarki en büyük kategori, 511 milyar dolar üreten fiziksel mal ve hizmetlerdir, en küçüğü ise yalnızca 5 milyar dolar üreten dijital ödemelerdir.

Dijital mal ve hizmetler yüzde 41'lik bir artış kaydederken, seyahat ve araç çağırma kategorilerindeki satışlar yüzde 30'dan fazla daraldı.

Apple'ınurada vurgulamak istediği kilit rakam, bu büyük miktardaki paranın çoğunun, şirketin App Store üzerinden satılan uygulama ve hizmetlerden aldığı yüzde 30'luk komisyona tabi olmaması ve başkaları için yaratılan muazzam fırsatın kanıtı olarak hizmet etmesidir. . Bu amaçla, şirket ayrıca 40 yazılım geliştirme kitinde 250.000 API sağladı ve yalnızca geçen yıl iki milyondan fazla öğrenci ve eğitimciye ulaşan çeşitli eğitim çalışmaları başlattı.

CEO Tim Cook yaptığı açıklamada, "App Store'daki geliştiriciler her gün dünyada uygulama ekonomisinden daha yenilikçi, esnek veya dinamik bir pazar olmadığını kanıtlıyorlar. [...] Sonuç sadece kullanıcılar için inanılmaz uygulamalar değil" dedi. : iş, fırsat ve gelecek yıllarda küresel ekonomilere güç verecek olan anlatılmamış inovasyon." oldu.

Cupertino devi şu anda App Store'u koruduğu iddiasıyla Epic Games ile yasal bir savaşa girdiği için bu çalışmanın zamanlaması ilginç Ağustos ayında bir karar bekleniyor ve muhtemelen temyiz edilecek, bu yüzden muhtemelen konuyla ilgili nihai bir karardan yıllar uzaktayız.

Çalışma Apple'ın durumuna yardımcı olmayabilir, ancak şirketin App Store çevresinde, mevcut büyüme oranının korunduğu varsayılırsa, 2023 yılına kadar 1 trilyon dolara ve 2025 yılına kadar 2 trilyon dolara ulaşabilecek uygulama tabanlı bir ekonomi yarattığını gösteriyor.

Bir iOS geliştiricisinin bakış açısını istiyorsanız, Marco Arment'in (Tumblr ve Instapaper şöhretinden) konuyla ilgili blog gönderisine göz atın Marco, Apple'ın liderliğinin, bu büyük uygulama tabanlı ekonominin varlığını App Store'a borçlu olduğu bir resim çizmeyi sevdiğini, ancak iOS'un platforma yüksek kaliteli uygulamalar ve hizmetler getiren geliştiricilerden büyük ölçüde yararlandığını kabul etmediğini ve bunun da sırayla olduğunu savunuyor. iOS'u tüketiciler için çekici bir platform haline getirdi.
Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.