Android’deki kayıp ve çalıntı sorunu ortadan kalkıyor. İste Detaylar!

 Google, iOS cihazların sevilen özelliklerinden birini kendi ekosistemine uyarlamaya hazırlanıyor. Cihazımı bul ağı geliyor.

Android cihazlar genellikle teknik özelliklere odaklanırken Apple, iOS ile kullanıcı deneyimine ilgi gösteriyor. Bu nedenle iPhone ya da iPad’ler sundukları avantajlarla rakiplerinin bir adım ötesinde oluyorlar. Ancak iki taraf da birbirinden esinleniyor.

Bu defa esinlenen taraf ise Android oldu. Popüler işletim sistemine, kalabalık ağ kaynaklı cihazımı bul özelliği geliyor.

Android’e cihazımı bul özelliği geliyor
Yazılımcılar ters mühendislik sayesinde, Google Play Services 21.24.13’ün en son sürümünde bulunan gizli kodu ortaya çıkardı. Bu kodlarda iki farklı ağ dikkatleri üzerine çekti. Bunlardan birincisi “Telefonunuzun sizin ve diğer kişilerin cihazlarının bulunmasına yardımcı olmasını izin verin” ve ikincisi ise “Cihazımı Bul” ağı.
Bu kodlar, Google’ın veri bağlantısı olmadan kayıp veya çalınmış Android cihazları bulabileceği anlamına geliyor. Eğer sızıntılar doğruysa şirket bunun için Google Play Hizmetleri’ndeki her Android cihazdan yararlanacak. Kullanıcıya çok fazla bir seçenek sunmayan bu sistemde, kayıp cihazınızı bulabilmek için tüm cihazlara açık bir ağa katılmak zorunda olacaksınız.

Cihazımı bul ağı, tıpkı Samsung’un SmartTag‘i ve Apple‘ın AirTag‘i gibi çalışıyor. Cihaz çokluğundan gücünü alan bu servis, çalışmak için kalabalıktan faydalanıyor. Sisteme bağlı tüm cihazlar, birbirleriyle şifreli şekilde iletişim kurarak yer bildiriminde bulunuyor. Aslında Android bir süredir bu özelliğe sahipti. Ancak sadece internet erişimi varken kullanıldığı için yetersiz kalıyordu. ile bu durum değişiyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.