Alienware vBIOS, CUDA çekirdeklerini RTX 3070'ten kaçırıyor

 Alienware vBIOS, CUDA çekirdeklerini RTX 3070'ten kaçırıyor

Bu, çip başına %10 daha az çip demektir!

Birkaç Alienware m15 R5 sahibi, GPU-Z ve diğer izleme araçlarıyla kontrol edildiğinde RTX 3070'lerinde beklenenden daha az çekirdek buldu. Kullanıcılar, R4 modelinin vBIOS'unu yanıp sönerek düzelttiklerini iddia ediyor; ancak Dell, uygun bir düzeltmeyi bir araya getirene kadar bunu yapmamalarını tavsiye ediyor.

Dell'in Alienware oyun dizüstü bilgisayarlarında son zamanlarda işler iyi gitmiyor. Alienware Graphics Amplifier harici GPU'nun yakın zamanda Thunderbolt 4 çözümleri lehine öldürülmesi ve Area 51m R1 dizüstü bilgisayarlarının reklamlarına karşı açılan toplu dava ile, şu anda iyi bir basın istedikleri için affedilebilirler.

Ne yazık ki, Alienware m15 R5 oyun dizüstü bilgisayarlarındaki GeForce RTX 3070 grafik kartlarını açıkça ortalamanın altında bulan kullanıcılar bundan başka bir şey değil.

RTX 3070 dizüstü versiyonu 5,120 CUDA çekirdekleri-zaten masaüstü modelinden kesmek spor gerektiğini 768-ama m15 R5 sahiplerinin bir numara kendi dizüstü gördük çok daha azı raporlama sadece 4608 çekirdek hem gösterilmesini ile bunun dışında GPU'su Z , HWiNFO ve hatta Nvidia'nın kendi kontrol paneli.

Bu, 512 CUDA çekirdeği kaybı ve kalan toplam, masaüstü RTX 3060 Ti'nin 4.864'ünden daha düşük .

Bir şeyleri birleştiren RTX 3070 ayrıca, beklenen 160 TMU ve tensör çekirdeğinden yalnızca 144'üne ve beklenen 40 ışın izleme çekirdeğinden 36'sına sahip görünüyor ve bu da tüm grafik kartının tam %10'unun kullanılamadığı veya hatta kullanılamadığı görünümü veriyor. kesinlikle kullanılamaz. Ancak bu sayılarla çelişen GPU-Z ve HWiNFO'da bildirilen 96 ROP; daha 80 beklenen ve sadece mobil RTX 3080 ve masaüstü RTX 3070 tarihinde görülmelidir bir GA104 tabanlı GPU, olası maksimum daha.

Bir düzeltme ararken, bazı kullanıcılar önceki model olan m15 R4'ün vBIOS'unda yanıp sönmeye başladı. Bu, anormal derecede yüksek ROP sayısı kalmasına rağmen, diğer eksik alt bileşenlerden bahsetmeden, tam RTX 3070 CUDA çekirdek sayısını geri yüklemiş gibi görünüyor.

Bununla birlikte, yukarıda gösterilen ekran görüntülerini oluşturan kullanıcı daha sonra, potansiyel olarak R4'ün vBIOS'unun daha yüksek TDP'si nedeniyle, kendisini stok vBIOS'una geri dönmeye zorlayan kararsızlık ve takılma sorunları bildirdi - ve her durumda, böyle bir düzeltme her zaman riskli bir iştir. . Dizüstü bilgisayarın vBIOS'unun yanıp sönmesi, özellikle tamamen farklı bir birimden biri olduğunda ve dizüstü bilgisayar GPU'larının lehimli yapısı, ikinci şanslar için fazla yer bırakmadığında, GPU'yu bloke etme tehlikesiyle birlikte gelir.

Dell, Hot Hardware'e söyleyerek hemfikir görünüyor ...

Alienware'in vBIOS'undaki yanlış bir ayarın RTX 3070 yapılandırmalarında CUDA Çekirdeklerini sınırladığı konusunda bilgilendirildik. Bu, mümkün olan en kısa sürede düzeltmek için özenle çalıştığımız bir hatadır. Doğrulama yoluyla bir çözümü hızlandırıyoruz ve bu sorunun Haziran ortasında çözülmesini bekliyoruz. Bu arada, bu sorunu düzeltmek için başka bir Alienware platformundan bir vBios kullanmanızı önermiyoruz. Bunun neden olduğu herhangi bir hayal kırıklığı için özür dileriz.

Dell'in bu sorunu nasıl çözeceğini görmemiz gerekecek, ancak birimler arasında değişen grafik TDP'si ve mobil GPU silikonunun önceki nesillere kıyasla masaüstünden daha fazla kesilmesiyle , beklendiği gibi performans göstermeyen bir başka dizüstü bilgisayar durumu da var. oyun kalabalığı ile iyi gitmesi pek olası değil.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.